On-line poradna

Na vaše dotazy odpovídá:

Mgr. Zuzana Půstová
Mgr. Zuzana Půstová
klinická logopedka
Ordinace klinické logopedie
Tererova 1355, Praha 4

Nejčastější dotazy a odpovědi

Logopedie u dětí

  • Kdy se má zahajovat logopedická péče u dětí?
  • Jak často se chodí na logopedii?
  • Synovi jsou 3 roky a mluví podle lékařky průměrně. Co mám dělat, aby se řeč dobře rozvíjela?
  • Pětiletý syn začal zadrhávat, co mám dělat?

Logopedie u dospělých

  • Jaké jsou možnosti logopedické péče o dospělé?
  • Manžel prodělal mrtvici a mluví jen s obtížemi. Můžu mu nějak pomoci?

Zajímáte se o práci logopeda?

  • Jaká je nutná kvalifikace, kdybych chtěla pracovat jako klinický logoped?
  • Kde se logopedie studuje?
  • Jaké jsou kompetence logopedické asistentky?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete na stránce Často kladené dotazy.


Poradna se specializuje výhradně na logopedickou tématiku. Na nesouvisející dotazy bohužel nemůžeme odpovídat !!!
Pokud si nepřejete odpověď s Vaším dotazem zveřejnit na těchto stránkách, prosím informujte nás o tom ve svém dotazu.


O zodpovězení vašeho dotazu budete informováni e-mailem


Zodpovězené dotazy

Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21


Dotaz č. 1610 (20. 8. 2019)
Dobrý den, je mi 14 let a špatně vyslovuji r a řekl, strašně mě to užírá že to neumím a mrzí mě to, jde nějak abych se to naučila?
Odpověď: Dobrý den. Ano, správnou výslovnost lze naučit i ve vašem věku. Objednejte se u klinického logopeda v místě bydliště.Na první vyšetření budete potřebovat doporučení od svého dětského lékaře.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1609 (13. 8. 2019)
Dobrý den, jmenuji se Ladislav Pokorný. Je mi 15 let a mám slabé ráčkování, které potřebuju odnaučit kvůli sobě a divadlu ve kterém účinkuji. K logopedovi chodím, ale budu se stěhovat a potřeboval bych najít nového. Máte ještě místo? Myslíte, že se to dá ještě odnaučit?
Odpověď: Dobrý den. Nevím, jak dlouho docházíte na logopedii a jak cvičíte.Věřím, že při správné motivaci ( a tu Vy jistě máte) a pod vedením klinického logopeda jistě svoji výslovnost zlepšíte. Naše ordinace je v současné době plně vytížená, nové klienty bereme pouze do záznamu.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1608 (13. 8. 2019)
Dobrý den, máme 7mi měsíční holčičku. Chtěli bychom navštěvovat výuku angličtiny pro malé děti. Bude mít výuka cizího jazyka negativní vliv na češtinu? Výslovnost aj? Děkuji
Odpověď: Dobrý den. Jaký vliv na český jazyk bude mít výuka druhého jazyka v tak raném věku dítěte Vám nikdo přesně nezodpoví. Každé dítě má zcela individuální vlohy a vývoj, proto se nedá jednoznačně říci, jaký dopad to bude mít pro vaši dceru.Je obecně známé, že některé děti z bilingvního přirozeného prostředí vstřebávání dva jazyky stejně a některé mají rozvoj řeči výrazně opožděný.Osobně se domnívám, že pro zdárný rozvoj dítěte a vývoj řeči není vhodné v tak ránem věku zatěžovat mozek víc než je nutné. Dítě do jednoho roku si osvojuje řeč na základě rozumění a nápodoby mluvy osob, ke kterým má citovou vazbu. Musí se naučit rozumět, zvládnout melodii, rytmus, gramatiku jazyka a posléze se “popasovat” i s artikulací. To vše je u každého jazyka jiné. Přetížení dítěte může nést další rizika - např. neurózy, koktavost....
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1607 (12. 8. 2019)
Dobrý den mě dělá problémy Ch,h že to nerozeznam ve slově
Odpověď: Dobrý den. Neznám váš věk, národnost…. Zkrátka málo indicií pro konkrétní radu. Asi by bylo vhodné zkonzultovat u klinického logopeda, který vás vyšetří a následně poradí.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1606 (11. 8. 2019)
Dobry den, dcera 4 roky, v zari bude mi 5 let. Od lonskeho roku od zari se sama naucila rikat ř, doted ale stale neumi R, logopedicka cviceni se mnou ji nebavi. Jinak mluvi velmi pekne a srozumitelne, velka zasoba slov, ale R samo o sobe ne a ne naskocit, ci s tim? Dekuji
Odpověď: Dobrý den. Doporučila bych Vám návštévu u klinického logopeda, který vám nastíní postup a doporučí vhodnou motivaci ke cvičení.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1605 (9. 8. 2019)
Dobry den, pani magistro,

zajimam se o praci logopedickeho asistenta. Jsem aktualne doma na materske dovolene a puvodne jsem 10 let pracovala v Ceskem rozhlase. Chtela bych se zamerit na vyuku reci u dospelych - lepsi vyslovnost - nemam ambice resit pripady, ktere potrebuji peci odborniku napr. po mozkove mrtvici. Potrebuji pro takovou praci absolvovat nejake studium? Jsem z Prahy, poradite mi kde jsou kvalitni kurzy, skoly?

Dekuji za odpoved.
S pozdravem

Iveta Vávrová
Praha 5
739408511
Odpověď: Dobrý den.Pozice logopedické asistenta již řadu let neexistuje. Můžete se stát logopedem a to na základě magisterského studia na PF obor speciální pedagogika se SZZ z logopedie a surdopedie nebo klinickým logopedem a to další zkouškou tzv. atestaci v oboru klinická logopedie ve zdravotnictví. Některé vzdělávací centra pořádají tzv. logopedické kurzy, které jsou zaměřené na prevenci vad řeči u předškolního dětí.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1603 (30. 7. 2019)
Dobrý den,
mám babičku po CMP (70let)
akutně potřebuji logopeda, který v nemocnici chybí (Plzeň Lochotín)
Kde mohu získat kontakty na nějaké individuální pracovníky, kteří by byli ochotni za ni docházet?
Prosím, informujte mě emailem, zda jste schopni na tento dotaz odpovědět.

Děkuji Jana
Odpověď: Dobrý den. Seznam klinických logopedů naleznete v adresáři na našich webových stránkách. Ošetřující lékař v nemocnici by Vám měl předat kontakt na klinického logopeda, který by mohl za babičkou jako konzultant docházet nebo se domluvte s ambulantním klinickým logopedem v okolí nemocnice, který by měl možnost docházet do nemocnice. Bohužel, konkrétní jméno Vám nejsem schopna dát, osobně situaci v Plzni neznám.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1599 (13. 7. 2019)
Dobrý den,
Jmenuji se Tomáš 21. Můj problém je, že nedokážu ovládat můj hlas a výslovnost, je mi občas těžko rozumět a i já hůř rozumím. Občas se zakoktávám a třeba až na třetí pokus dovedu říct správně slovo, které jsem chtěl povědět. Tedy přesněji mě trápí nejvíce to drmolení, šišlání, špatná artikulace a výslovnost, dělají mi problémy slova s Ř, SC a delší slova např. vymodelováno, adolescence, vyvyklaný.
A tak bych se chtěl Vás zeptat zda bych měl vyhledat logopedistu nebo bych měl dál pilovat sám.
Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den. Ano, doporučila bych Vám vyhledat klinického logopeda. Sám byste asi obtížně rehabilitovat. Klinický logoped svým vyšetřením zjistí správnou diagnózu a podle toho nastaví terapii. Je možné, že Vás ještě pošle i k jinému odborníkovi ( např. foniatr, neurolog...)Na první vyšetření budete potřebovat doporučeními svého praktického lékaře.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1598 (10. 7. 2019)
Dobrý den, paní Půstová,
dceři bude 1 rok a se zájmem si prohlíží dětské knížky. Je vhodné obrázky v nich pojmenovávat ve zdrobnělinách (kočička, myšiška, jablíčko) nebo jen v základním tvaru? Na internetu jsem našla protichůdné informace uvádějící, že zdrobněliny podporují emoční zabarvení řeči a rozvíjí slovní zásobu nebo naopak se jim vyhnout, protože dítě matou a zhoršují porozumění.
Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den
Odpověď: Dobrý den.Podle mého názoru je třeba stabilně používat zpočátku rozvoje pasivní slovní zásoby jedno označení pro danou osobu, věc, předmět, činnost... tzn. např. kočička a ne jednou kočka a podruhé kočička. Může to být i jen citoslovce čiči. Když budete mít jistotu, že danému slovu rozumí , můžete začít přidávat více označení.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1596 (2. 7. 2019)
Dobrý den,

Prosím o radu.
Sháním jednoduchý komunikační přístroj (ne pc,tablet nic podobného, něco mnohem jednoduššího pro manipulaci). Spíše na principu kalkulačky s hlasovým výstupem pro osoby s narušenou komunikační schopností po mozkové mrtvici. Jedná se o paní v důchodovém věku, která trpí afázií, má silné dioptrie a přeje si naučit se znova komunikovat.

Požadavky na elektronický: čitelná písmena, čitelný displej, hlasový výstup toho, co napíšeme, jednoduchost, minimum dalších funkcí.

Budu vděčná za jakékoliv podněty.
Odpověď: Dobrý den.
O jednodušších přístrojích by moha mít přehled kolegyně dr. Laudová z centra alternativní a augmentativní komunikace ( AAK) v Praze. Zkuste se obrátit přímo na ni.
Na trhu by měla být komunikační tabulka GO TALK 9. K zapůjčení by mohlo být přes AAK nebo ke koupi fi BREPTA.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1595 (27. 6. 2019)
Synovi je 7 let a stále špatně vyslovuje L,i přes cvičení opřeného jazyka za horní zuby a následně spadnutí jazyka za dolní zuby s výslovností L mi říká h nebo u,pomáhá si dolní čelistí.Je prosím nějaká rada,jak ho to naučit? Děkuji moc Novotná
Odpověď: Dobrý den. Vašemu synovi pravděpodobně vázne koordinace jazyka a hlasu. Při pohybu jazyka dolů je třeba zafixovat bradu a rty. Nejlépe uděláte, když se synem navśtívíte klinického logopeda, který zjisti pohyblivost jazyka , doporučí a ukáže vhodné cvičeni.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1593 (21. 6. 2019)
Dobrý den, mám dceru, která v říjnu bude mít 3 roky. Nemluví, jen pár slov jako je máma, táta, teta, auto, pití a to je tak vše a pár citoslovcí jako bů u krávy, haf u psa, mňau u kočky, ham když chce papat. A jinak mluví svojí řečí, které nerozumíme. Předpokládám, že bude potřebovat nějaké vyšetření. Bydlíme v Rakousku, ale jelikož nerozumí německý, chtěla bych s ní zajet do Čech. Je to možné u Vás? Děkuji Hlínová Jana
Odpověď: Dobrý den. Za opožděný vývoj řeč by mohlo být biling. prostředí, ve kterém se dítě nachází. Samozřejmě, že důvodů může být více, což se zjistí klinickým vyšetřením, případně dalšími odbornými vyšetřeními. Doporučila bych Vám vyšetření na klinické logopedii co nejblíže bydlišti, pravděpodobně se nebude jednat o jednorázové vyšetření, tak ať nemáte složité dojíždění. Moje ambulance je v Praze ( složitější doprava) a v současné době nepřibíráme nové klienty, protože kapacita je naplněná. Mohla bych Vás vzít do záznamu, čekací doba je však cca tři čtvrtě roku.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1592 (17. 6. 2019)
Dobrý den,
Mám syna, kterému je 2,5 roku. Je chápavý a chytrý kluk. Rozumí všemu, co po něm chci, ( pojď jíst, pojď se vyčůrat). Problém je, že vůbec nechce mluvit. Pokud se mu chce řekne ahoj, auto, autobus. Uměl mnohem víc slov, to vždy používal tak týden a potom, jako by je zapomněl. Pokud něco chce, odvede mě k tomu. V září nastupuje do školky, kde bude muset komunikovat. Mám vyhledat odbornou pomoc nebo ještě počkat? Děkuji moc za každou radu.
Odpověď: Dobrý den. Doporučila bych Vám vyhledat klinického logopeda, který svým vyšetřením zjistí aktuální stav a doporučí Vám vhodný přístup k dítěti, tak aby se na řeč příliš netlačilo a přitom byla možnost rozvoje řeči s adekvátní motivací. Některé děti opravdu začínají řeč používat později, až zjistí, že z toho mají užitek. Je však třeba vyloučit případné komplikace, které mohou být brzdou rozvoje řeči a to by měl klinický logoped svým vyšetřením zjistit nebo doporučit další odborná vyšetření ( např. foniatrii, neurologii, psychologii...).
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1591 (12. 6. 2019)
Dobrý den, synovi (4,5r) dětská lékařka nám řekla, že syn bude mít asi dysfázii ale nedá se mi to. Má dobrý hudební sluch, mluví více než hodně a má dobrou jemnou i hrubou motoriku. Jen má velmi špatnou gramatiku. Příklad:(kamarád má dětskou deskovou hru z TV, Kryštof ji chce taky, protože ji nemá) "Mami, co jsi viděl na televizi, pojď se podívat co jsem našla. To je hra, to jsem já viděla, to jsem potřebovala na hry prosím, to jsem já nebyla." Myslíte že je to dysfázie?
Odpověď: Dobrý den. Z Vašeho jednorázového popisu řeči opravdu nemohu posoudit , jaké je základní diagnóza dítěte. Diagnostika dysfázie je složitější a potřebujeme znát více vstupních informací o dítěti a hlavně jej klinicky vyšetřit ( mnohdy ne jednorázově). Doporučila bych Vám proto vyšetření u klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1590 (11. 6. 2019)
Dobry vecer pani doktorko,

prosime o radu,jestli je nutna navsteva logopeda.Nase holcicka,23 mesicu,mluvime na ni slovensky a nemecky,zacala hezky mluvit na svuj vek,zatim slova,ne cele vety.Pred par dny jsem spozorovala,ze se zacala jen u nekterych slov zadrhavat neboli koktat. Nekdy ty slova v prubehu dne rekne plynule,nekdy ne,napr. Mmmmmliecko. Bylo mi receno, ze se to v tomto veku stava, ze mam pockat, nechat ji v klidu a ze by to melo odeznit. Mame z toho strach, prosim o nejakou informaci,vas nazor. dekuji, Jana S.
Odpověď: Dobrý den. Stává se, že v určité etapě vývoje řeči ( nejčastěji mezi druhým a třetím rokem věku dítěte) dochází u dítěte k řečové neplynulosti. Bývá to způsobeno tím, že se dítě musí vypořádat s gramatikou jazyka, slovní zásobou, přízvukem, výslovností .... Pasivní slovní zásoba převažuje nad aktivní ( dítě ví co chce říct, ale chybí mu mluvní pohotovost, rychlá výbavnost apod...) a proto opakuje některá spojení, slova, slabiky, hlásky. Ve vašem případě ještě v kombinaci s dvěma jazyky. Tato fáze by měla po určité době odeznít ( zpravidla kolem třech měsíců). Nestane-li se tak, vyhledejte klinického logopeda. V případě, že máte v rodině někoho, kdo koktá nebo dítě prošlo nějakým stresem či úrazem neváhejte jej vyhledat ihned.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1589 (7. 6. 2019)
Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak mám naucit svou dcerku 4,5 let písmeno K. Ve slovech ho vynechava. Chodíme na logopedii, děláme různé cvičení, kdy jí dávám svým prstem jazyk do krku a u toho říká tam, tudy a vysloví kam, kudy. Ale jinak to neumí. Paní logopedicka říká, že má měkké horní patro a že máme dál trénovat chrochtani, kaslani a masírování horního patra. Domluvily jsme se, že zkusím napsat ještě vám do poradny.
Děkuji Bártová
Odpověď: Dobrý den. Zkuste, zda dítě je schopné sluchově rozlišovat K a T ve slabikách a následně ve slovech. Také je dobré, aby si dcerka zkoušela držet vlastním prstem jazyk a posléze zkoušela vyslovovat slabiky bez držení jazyka.Když zvládne slabiky, pokračujte slovy.Důležité však je, aby tyto dvě hlásky byla schopná sluchově rozeznat .
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1588 (28. 5. 2019)
Dobrý den, pro přítele z Peru, který je po těžké autohavárii a poranění hlavy, potřebuji rychle sehnat logopeda pracujícího ve španělštině. Moc prosím o radu na koho se obrátit. Děkuji a zdravím. Aneta Helešicová
Odpověď: Dobrý den. Neznám , bohužel , jazykové schopnosti kolegů. Podívejte se na naše stránky do sekce pro veřejnost - adresář pracovišť klinických logopedů - pracoviště poskytující péči ve více jazycích.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1587 (23. 5. 2019)
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak mám postupovat v případě své v červenci 4 leté dcery, která prakticky nemluví. Používá oslovení mami,mámo, tati, táto,sestrám říká Eďo, oběma i když těď rozlišuje starší , kterou oslovuje Míňo.( Dcery se jmenují Stela a Kristýnka).Pokud chce něco říci, názorně ukáže gesty doplněné zvuky.Jsme objednané na klasickou logopedii, v červenci.
Děkuji za odpověď a hezký den Lenka Vojířová
Odpověď: Dobrý den.Na to, abych Vám vysvětlila, jak rozvíjet řeč u dítěte, kdy mám tak málo vstupních informaci, si netroufám a ani tu není dostatek prostoru.Než půjdete na logopedii, bylo by dobré mít za sebou foniatrické vyšetření, aby se vyloučila sluchová vada, př. psychologické vyšetření, abychom věděli, jaký má dítě potenciál. Po klinickém vyšetření logopeda se jistě dozvíte podrobnější informace. Snažte se zatím rozvíjet dítě komplexně, hodně chvalte a hlavně nenuťte do bezduchého opakování.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1585 (18. 5. 2019)
Dobrý den,
Náš syn (19měsíců) má opožděný vývoj řeči. Mluví pouze ve slabikách - většinou první či poslední slabiku slova. Například Ká má hned několik významů (káva, kaše, kamión, Karolína). Pasivní slovní zásobu má dobrou - ukazuje v knížkách na dotázaná slova. Chtěla bych se zeptat jak mám řeč rozvíjet? Lze v tomto věku rozlišit prosté opoždění řeči od vývojové dysartrie? Je čas navštívit logopedii či prozatím vyčkávat.

Děkuji za odpověď
Pospíšilová
Odpověď: Dobrý den. Přesnou logopedickou diferenciální diagnostiku pro takto staré dítě nemáme. Kliničtí logopedi často vycházejí z posouzení stavu na základě vlastního klinického vyšetření dítěte .Navíc, dítě má právo zhruba do věku tří let na to, aby se jeho řeč plně rozvinula. Nezaměřujte se jen na řeč dítěte, ale na celou jeho osobnost - motoriku, sluchové a zrakové vnímání. Hrejte si s ním, prohlížejte si obrázky,zpívejte, říkejte říkanky... Náměty na to jak rozvíjet řeč dětí najdete např. v publikaci Mikulajové a spol - Jak rozvíjet řeč u dětí do tří let. Nejste-li si vývojem dítěte jistá, určitě Vám konzultace na logopedii pomůže.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1582 (22. 4. 2019)
Existuje nějaký rehabilitační ústav, který by se soustřeďoval převážně na logopedii? Jedná se o rehabilitaci řeči po mozkové příhodě. Děkuji, ne veřejně
Odpověď: Dobrý den. Pacienta po CMP s řečovou poruchou je možné objednat na pobyt na FK Žitná 24, Praha nebo na Logo klinice v Brně. Logopedická péče je v rámci rehabilitace poskytována např. v rehabilitačním zařízení na Slapech, v Luži u Košumberka, v Kladrubech, v Berouně, v Praze na Malvazimkách...
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1581 (5. 4. 2019)
Dobrý den, paní doktorko Pístová.
Mám 18 měsíční dceru, která ukazuje lehké příznaky autismu. Teprve až teď v 18 m věku začala ukazovat, málo reaguje na jméno a umí jen tři slova. Doma ale mluvíme třemi jazyky, proto jsem to neřešila.
Po vyplnění dotazníku na PAS jsem začala mít pochybnosti a proto bych chtěla dceru objednat v Praze na Logopedii.
Děkuji Eliška Bahramova
Odpověď: Dobrý den.Domnívám se, že by bylo přínosnější dříve než na logopedii se objednat na specializované pracovišti, které se věnuje výhradně autismu - např. APLA, NAUTIS, nebo klinické psychologii.Bude nutné potvrdit nebo vyvrátit Vámi zmiňovanou diagnózu.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1580 (3. 4. 2019)
Dobrý den, dceři byly v únoru tohoto roku 3 roky. Doposud nezačala mluvit přiměřeně svému věku. Dokáže říci cca 12 velmi jednoduchých slov. Od října loňského roku navštěvujeme logopedii a již tři týdny dcera navštěvuje školku. Dle měsíčních návštěv logopedie se jedná o prosté opoždění vývoje řeči. Dcera je velmi motoricky šikovná. Logoped doporučil vyšetření u ostatních odborníků až nejdříve ve 3,5 letech. Proto bych se chtěla zeptat, zda je stanovený postup přiměřený, zda by neměla být dcera vyšetřena dříve?
Odpověď: Dobrý den. Ano, klinický logoped postupuje správně. Pravděpodobně chce dceru dovyšetřit a nechat jí čas na rozvoj řeči po nástupu do MŠ.Důležité bude foniatrické vyšetření, které by mělo vyloučit sluchovou poruchu, jež by mohla být příčinou OVŘ.Máte-li však podezření na sluchovou poruchu, nečekejte a na foniatrii se objednejte ihned. Následná vyšetření by měla být na psychologii a neurologii.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1579 (1. 4. 2019)
Dobrý den, dceři jsou 3 roky a 3 měsíce a ačkoli se snažím ji učit, stále nedokáže vyslovit “K”. Je to v jejím věku již problém, který by měl řešit logoped? Pokud ano, potřebuji k návštěvě logopeda žádanku od pediatra? Děkuji Vám za odpoveď. Pěkný den Eva Bláhová
Odpověď: Dobrý den. Hláska K, G se fyziologicky v dětské řeči objevuje cca mezi 2,5 - 3,5 lety věku dítěte Doporučila bych Vám raději navštívit klinického logopeda než se pokoušet doma hlásku laicky vyvozovat. Na první vyšetření budete potřebovat doporučení od pediatra.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1578 (1. 4. 2019)
Dobrý deň. Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Žijeme v Anglicku, môj 26 mesačný syn začal navštevovať anglickú škôlku. Všade na neho rozprávam po slovensky, jeho otec na neho rozpráva po Katalánsky, a ja s otcom komunikujeme po španielsky. Prirodzene, dieťa v reči zaostáva. Rozumie najlepšie slovenčine, ostatným jazykom tiež, ale iba v základných pokynoch. Je to frustrujúce, keďže jednojazycné deti sa mi zdajú vyspelejsie vo všetkých aspektoch. Je tento spomalený vývoj reči normálny? S pozdravom Martina
Odpověď: Dobrý den. Ano, vícejazyčně vedené děti se mohou s vlastním vývojem řeči opožďovat za svými vrstevníky . Syn musí zvládnout rozumění, slovní zásobu, gramatiku jazyka a její výslovnost více jazykům, což je velmi náročné. Řeč si osvojujeme nápodobou. Slovenština je u syna nejvíce rozvinutá, protože vy jako matka s ním trávíte pravděpodobně nejvíce času. Pokud je syn jinak v pořádku , jestli jeho psychomotorický vývoj odpovídá věku, dá se předpokládat, že časem se i jeho řec rozvine ve více jazycích.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1577 (28. 3. 2019)
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda-li mohu v budoucnu nastoupit do předatestační přípravy? Pokud jsem absolvovala obor speciální pedagogika předškolního věku s bakalářskými státnicemi z logopedie, psychopedie, speciální pedagogiky a předškolní pedagogiky a nyní se hlásím na navazující magisterské studium na Masarykově univerzitě v oboru Logopedie s možností absolvování bakalářské stánice ze surdopedie v rámci CŽV?
Předem velice děkuji za odpověď a za váš čas.
S pozdravem
Šmídová Petra
Odpověď: Dobrý den.Předpokladem přijetí do předatestační přípravy v oboru klinická logopedie jsou bakalářské a magisterské státní zkoušky z logopedie a surdopedie na PF - obor speciální pedagogiky.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1576 (28. 3. 2019)
Dobrý den, bratr je po mrtvici, v nemocnici byl vyšetřen klinickým logopedem, v překladové zprávě je podrobně popsán rozsah postižení. Nyní se nachází v LDN, kde s postižením řeči nikdo nepracuje. Při návštěvách se snažím procvičovat řeč a z jeho strany je vidět snaha. Je možné zajistit návštěvy logopeda v LDN, pokud ano jak, pokud ne, jak dále postupovat. Děkuji za odpověď. Vondrušová, odpověď nezveřejňovat.
Odpověď: Dobrý den.Některá zdravotnická zařízení typu LDN, která nedisponují vlastním klinickým logopedem, si tuto péči nasmlouvávají v rámci nemocnice z jiného oddělení, nejčastěji z neurologie. Zeptejte se ošetřujícího lékaře bratra, zda by nešla tato péče zařídit. Také byste mohli poptat klinického logopeda , který by mohl za bratrem docházet ze své ambulance nebo nechat přeložit bratra do zařízení, kde tato péče je.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1575 (27. 3. 2019)
Dobrý den,
je možné někde půjčit rotavibrátor (Olomouc)?
Odpověď: Dobrý den. Obávám se, že oficiální půjčovna “ rotavibrátoru” v současné době není. Někteří kliničtí logopedové tyto přístroje zapůjčují svým pacientům v rámci sve´ambulance. Přes internet lze zakoupit tzv REREK, přístroj, který pracuje na podobném principu jako rotavibrátor a není drahý.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1574 (25. 3. 2019)
Dobry den,
zijeme dlouhodobe ve Velke Britanii, Syn (7.11.2015) jeste stale nemluvi, pouziva jen svou rec (15-30 slov), dohromady zvlada asi 30 dalsich uz o neco lepe srozumitelnych slov. Jak syna rozmluvit, spolupracovat nechce, opakovat nechce ani za odmenu. Ma smysl navstivit logopeda tady ve Velke Britanii i kdyz mu syn nebude vubec rozumet? Muzu vas poprosit o doporuceni nejake literatury, ktera by mi mohla pomoci syna rozmluvit a motivovat k reci? Od dubna nastupuje do skolky. Dekuji velmi za radu Michaela Kalivodova
Odpověď: Dobrý den. Důvodů, proč syn ještě nemluví, může být více. Žijete ve Velké Británii, mluvíte na dítě česky, anglicky nebo to střídáte? Za opožděný vývoj řeči může stát např.bilingvní prostředí. Dalším důvodem by mohlo být ještě nezralé sluchové vnímání, nerozvinutá orofomotorika, úroveň rozumových schopností... Budete si muset také ujasnit otázku dalšího vzdělávání - v jakém prostředí se bude syn vzdělávat.Anglicky mluvící, česky mluvící? Podle toho také vyhledat odborníka. Ptáte se na motivaci dítěte k řeči. Využila bych přirozeného prostředí her adekvátně věku dítěte, kdy komentujeme zábavnou formou hravé situace, učíme se s dítětem různá říkadla, básničky ( nejlépe s pohybem), využíváme obrázkového materiálu... . Dítě by mělo mít z komunikace radost a užitek. Určitě ho nenuťte do nepřirozeného opakování .Omezte hry na zařízeních typu ipad, počítač či sledování TV. Nahraďte komunikací s dítětem a snažte se rozvíjet celou osobnost dítěte . Neomezujte se jen na řeč . Dr. Kutálková napsala několik publikací pro rodiče, kde byste mohla načerpat inspiraci. např. : Průvodce vývojem dětské řeči nebo Vývoj dětské řeči krok za krokem.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1573 (24. 3. 2019)
Dobrý den,
Syn, čtyři roky, mluví krásně, plynule, velká slovní zásoba, ví, co chce říct, používá i složitá slova, ne úplně běžná slova použije ve správném významu. Poslední dobou začal mluvit hrozně pomalu. Nemá problém se vyjádřit, jen mluví pomalu. Ne úplně všechno, ale většinou ano. Jedná se o nějakou běžnou vývojovou fázi nebo bych měla řešit? S kým a kdy? Moc děkuji za odpověď. Lenka
Odpověď: Dobrý den. Abych správně odpověděla, musela bych syna slyšet mluvit. Je možné, že dítě více přemýšlí nad gramatikou a tím svoji mluvu zpomaluje, aby se vyjádřil přesně. Chcete-li se poradit, vyhledejte konzultaci u klinického logopeda nebo se alespoň poraďte s pediatrem, který si dítě poslechne a v případě potřeby Vám vydá doporučení ke klinickému logopedovi.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1572 (22. 3. 2019)
Dcera 2 roky, 4m. téměř nemluví. Rozumí pokynům, po motorické stránce je velmi šikovná, zvládá i složitější puzzle (30dilků i více), říká citoslovce zvířátek, ale co se týče slov jako takových, zvládá pouze máma, táta, jo,ne, první slabiky slov. Slovní zásobu má podle mého poměrně slušnou, ale nedokáže ji použít. Nevím jestli se v tomto věku někam obrátit. Mohlo by se jednat i o vývojovou dysfazii, když po jiných stránkách je naprosto v pořádku (sluch, zrak, motorika), případně mohli by nastat komplikace s příjmem do běžné školky?
Odpověď: Dobrý den.Zatím bych o vývojové dysfázii neuvažovala. Do tří let věku dítěte mluvíme spíše o opožděném vývoji řeči. Každé dítě je zcela individuální a potřebuje svůj čas na to, aby se jeho slovní zásoba v aktivní formě rozvinula. Jak popisujete dceru, tak mluví ve slovech ( spíše citoslovcích). Podporujte tuto fázi a rozvíjejte řeč pomocí říkanek, básniček, ideálně s pohybem, rytmizujte si. Dítě musí získat pocit, že jeho řeč je užitečná, že z ní má radost. Vyžívejte obrazových leporel, popisujte situace, buďte dceři tzv. "komunikačním partnerem". Nezlepší - li se její vyjadřování do tří let, vyhledejte klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1571 (18. 3. 2019)
Dobrý den, náš téměř sedmiletý sen neměl nikdy problémy s výslovností. Nyní je v první třídě a poslední dva týdny se najednou výrazně zhoršil ve vyslovování , hlavně u písmen L a D. Nemůžeme přijít na důvod, nikdy s tím problém neměl. I když ho opravíme a soustředí se na to, přesto tyto písmena nedokáže někdy správně vyslovit. Podobnou výslovnost mají nekteří jeho spolužáci. Jak máme postupovat? Máme ho opravovat nebo vyhledat odbornou pomoc? Děkuji za radu.
Odpověď: Dobrý den. Ano, vyhledala bych klinického logopeda, který dítě vyšetří a doporučí vhodnou terapii.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1570 (15. 3. 2019)
Dobrý den, rada bych se zeptala. Dceri je 2,5r . A celkem hezky mluví, ale nevyslovi písmenko Z. A jelikož se jmenuje Zuzanka, je to trosku divné. Místo toho rika ,,Uanka”. Mam to již začít nějak řešit, nebo počkat. Dekuji moc
Odpověď: Dobrý den. Hlásky CSZ se spontánně v řeči dětí objevují mnohem později. Máte opravdu čas na řešení. Ze "sykavek" se nejprve ustaluje "C" a "S", posléze se objevuje znělá varianta " Z". Bude-li dcera hlásku vynechávat i kolem čtvrtého roku věku, vyhledejte klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1569 (13. 3. 2019)
Dobrý den, syn má 8 let a v řeči zaměňuje a a e. Čím by to mohlo být? Na logopedii chodí od svých necelých 3 let. Děkuji
Odpověď: Na to, abych Vám mohla odpovědět mám málo vstupních informací. Chodíte na logopedii již dlouho, může být u syna diagnostikována vývojová dysfázie a u té bývá často jako důsledek nezralého sluchového vnímání problém v rozlišování hlásek. Těch příčin může být ale více, musela bych dítě vyšetřit , abych Vám to byla schopná vysvětlit. Otázku Vám však jistě odpoví Vaše klinická logopedka, u které jste dlouhodobě v péči.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1568 (4. 3. 2019)
Dobrý den, je mi sedmnáct let a od malička mám problémy s vyslovováním r. Chodila jsem několik let na logopedii a nakonec mi naskočilo ř - jazyk mi krásně vibruje a v běžné mluvě s ním nemám problém. Někde jsem slyšela, že pokud umím ř, naučit se r už není velký problém. Je to pravda? A dá se v tomhle případě učit r i jinak než nahrazováním písmena r za d?
Odpověď: Dobrý den. Ano, hlásku R lze vyvodit z hlásky Ř.Nácvik probíhá jinak než substitucí( nahrazování jemného D). Doporučila bych Vám konzultaci u klinického logopeda, který zhodnotí kvalitu Ř a ukáže postup nácviku hlásky R.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1567 (25. 2. 2019)
Dobrý den, je mi patnáct let a mám problém s výslovností r a ř. R říkám hrdelně, nikdy mi to nijak zvlášť nevadilo, ale v poslední době se výhybám situacím, kde bych musela mluvit a navíc mám po prázdninách přestupovat na střední školu a bojím se, aby se mi ostatní nesnáší. Je mi jasné, že se mluvení nemohu vyhýbat donekonečna, a tak bych se to ráda naučila. Jak dlouho by mi to mohlo přibližně zabrat?
Odpověď: Dobrý den. Neexistuje jednotná doba terapie pro úpravu hlásky R a Ř. Bude hlavně záležet na Vašem přístupu ke každodennímu cvičení v domácím prostředí podle pokynů klinického logopeda. Stává se, že si dospělý klient osvojí správnou výslovnost hlásky , ale mívá potíže ji užívat v běžné komunikace, vrací se mu původní, vadný vzor hlásky, Je to dáno tím, že více myslíme na obsah řečeného než na jeho formu ( tedy způsob jakým mluvíme).Jiný může mít potíže s motorikou jazyka a proto mu bude trvat déle, než jazyk rozhýbe, tak aby špička jazyka mohla správně kmitat. Nicméně při správné motivaci ( a tu vy zřejmě máte) lze i toto vše většinou změnit.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1566 (22. 2. 2019)
Dobrý den, ve Vašich inzerátech se často objevují nabídky pracovních míst, které hledají buď klinického logopeda, nebo "pouze" logopeda s magisterskými státnicemi z logopedie a surdopedie, který však - pokud tomu správně rozumím - může pracovat pouze pod MPSV/MŠMT. Chápu správně, že již zmíněné nabídky, do klinických ambulancí apod., jsou pouze pro logopedy, kteří se chystají na specializační přípravu a následnou atestaci? V některých je sice možnost předatestační přípravy zmíněna, ale v některých nikoliv. Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den. Ano, nabídky pracovních míst na našich stránkách dávájí příležitost těm, kteří buď již mají atestaci v oboru klinická logopedie nebo těm, kteří v rámci dalšího vzdělávání se chtějí stát klinickými logopedy a tudíž žádají o zařazení do předatestační přípravy.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1565 (21. 2. 2019)
Dobrý den, dcera má vývojovou dysfazie, nyní má 8 let, všechny písmena včetně R zvládá, ale někdy je v řeči nepoužívá, mám ji opravovat, aby si uvědomila, že slova říká špatně? Ještě by mě zajímalo, jak děti s touto vadou řeči jsou na tom v dospělosti?
Odpověď: Dobrý den.Dětem s vývojovou dysfázií trvá delší dobu než si plně osvojí navozenou hlásku. Je to dáno tím, že jejich sluchová percepce bývá nezralá. Lepší než opravovat dítě v řeči je cvičit sluchové vnímání a cíleně, hravou a zábavnou formou procvičovat správnou artikulaci. Každá vývojová dysfázie je jiná. Proto Vám nemohu odpovědět na otázku, jaké má projevy u dospělého. U někoho byste ani problém z dětství nepoznala, u někoho se např. rozvinou rysy dyslexie a u jiného můžete vnímat jeho řeč jako obtížně srozumitelnou pro její nejrůznější projevy ( agramatičnost, latenční výbavnost pojmů, nefixovaná výslovnost...). Záleží na mnoha faktorech, které ovlivní vyjadřovací schopnosti člověka.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1564 (20. 2. 2019)
Dobrý deň, som špeciálna pedagogička a mám štátnicu z logopédie na Slovensku. Mám záujem pracovať v tomto obdore v Čechách. Aké podmienky bude potrebné splniť, prosím vás? Každá informácia mi veľmi pomôže.
za odpoveď vopred ďakujem
Odpověď: Dobrý den. Veškeré informace týkající se kvalifikace klinického logopeda ve zdravotnictví naleznete na našich stránkách v sekci pro veřejnost - jak se stát klinickým logopedem. Předpokladem je dokonalá znalost českého jazyka.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1563 (18. 2. 2019)
Dobry den mam taku otazku ze syn ma 2 roky a 4 mesiace doteraz malo slov hovoril no teraz uz to z neho ide viac v dvoch rokoch sme boli u logopedicky kde nezistila ziadny problem ale nesklada stale vety a hlavny problem ktory nas trapi je ten ze ked chce ist nieco vela povedat ze sa snazi ist vysvetlovat tak namiesto slov a viet zacne chrčať inak pozna vsetky zvierata vsetkemu rozumie vsetko vnima a dokonca chodi aj po rebriku :) len to chrcanie nas trapi ze preco sa to deje .... dakujem za odpoved
Odpověď: Dobrý den. Období do třetího roku věku dítěte je v oblasti řeči věnováno rozvoji slovní zásoby, osvojování si gramatiky jazyka, ztotožňování se s artikulací apod. Některé děti potřebují více času na to, vše správně vstřebat. Chtějí mluvit, ale nezvládají rychle správně napodobit řeč - mohou volit náhradní způsob komunikace. Po určité době, budete-li s dítětem pracovat na rozvoji slovní zásoby, by toto mělo odeznít . Nechte mu však prostor a čas na vyjádření, rozvíjejte jeho celou osobnost , dávejte mu prostor k vyjádření, povídejte si s ním na úrovni, které je pro něj přijatelná, ale nenapodobujte " chrčení". Pravděpodobně potřebuje dozrát.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1561 (18. 2. 2019)
Dobrý deň, 2 a pol ročná dcéra sa začala zadrhávať, predpokladám, že to bolo spôsobené zľaknutím sa. Odporúčate návštevu logopéda? resp. môžeme ako rodičia nejak pomôcť? keď dcére povieme aby hovorila pomalšie, že má čas si rozmyslieť a celkovo keď ju ukľudníme, že to pomáha. prosím poraďte, ďakujem
Lenka
Odpověď: Dobrý den. V období kolem třetího roku věku dítěte může probíhat zcela fyziologická fáze neplynulosti řeči. Je to dáno tím, že dítě již všemu rozumí, má velmi bohatou pasivní slovní zásobu, ale ta aktivní lehce zaostává za pasivní. Bývá pomalejší výbavnost správně zvolených slov. Dítě si pomalu osvojuje gramaticky správnou stavbu věty, zpřesňuje zcela fyziologicky svoji artikulaci. To vše může vést k zadrhávání. Když vše kolem dítěte probíhá v klidu, dítě neprožije negativní zážitek, na dítě netlačíme a neupozorňujeme na neplynulost, jeho řeč se zklidní a neplynulost odezní. Nestane-li se tak zhruba do 3 - 4měsíců, doporučila bych návštěvu u klinického logopeda. Zmiňujete leknutí dítěte. Nevím, o jaké se konkrétně jedná, ale máte-li pocit, že bylo pro dítě traumatizující ( např. pokousání psa, negativní prožitek v rodině...) vyhledejte klinického psychologa. Klidný přístup k dítěti, rozvoj aktivní slovní zásoby, zpívání písniček, říkání říkanek a správné mluvní řečové tempo ze strany rodiče - komunikačního partnera - by mělo dítěti spont. pomoci.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1560 (18. 2. 2019)
Dobrý den navštěvujeme logopedii, chci se prosim zeptat. Pani logopedka k nam dojíždí, bohužel jsme jednou nemohli prijit omluvila jsem se asi 3 hodiny dopredu a pani logopedka chce po nás 200 korun za to že musela vyjet a vim je to moje chyba jen se ptam má na to nárok, nebo to dostane zaplacené od pojišťovny moc děkuji za odpověď Lenka Matoušková
Odpověď: Dobrý den. Pokud vím, ZP neproplácí náklady na cestování. Jde o smluvní vztah mezi Vámi a klinickým logopedem.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1559 (13. 2. 2019)
Dobrý den,
náš 16ti letý syn prodělal v 9ti letech trauma a od té doby koktá, respektive zadrhává. Je možné mu i v tomto věku pomoci?Jsme z Opavy a rádi bychom jej svěřili do péče odborníkům ve větším městě, v Opavě nám bohužel nepomohli. Jak intenzívní by měla být případná léčba? Četla jsem i o hypnóze, mohu se zeptat na Váš názor na tuto léčbu? Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den.Nevím, jakou terapií a jakým traumatem Váš syn prošel. Jistě by si zasloužil péči komplexní, tzn. spolupráci s více odborníky - v tomto případě klinického logopeda, klinického psychologa a neurologa. Netroufnu si už vůbec odhadnout, jak intenzivní terapie odborníci zvolí. Vždy je to zcela individuální záležitost. Hypnóza není úplně obvyklá terapeutická metoda. Vedená kvalifikovaným odborníkem by mohla však také působit. Zvláště když spouštěčem koktavosti je trauma. Určitě však kontaktujete klinického psychologa, který by Vám o této problematice pověděl více.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1557 (10. 2. 2019)
Dobrý den,

vedeme s kamarádkami (neatestovánými logopedkami) diskuzi, zda je možné si po atestaci otevřít soukromou logopedickou ambulanci nebo zda je nutné osvědčení K3 nebo jsou stanoveny další podmínky?

Děkuji Vám předem za odpověď a přeji pěkný den.

S pozdravem
Petra Kubíčková
Odpověď: Dobrý den. Osobně se domnívám, že osvědčení K3 nepotřebujete k založení logopedické ambulance. Problém Vám však nastane, že nebudete moci ZP vykazovat kódy, které jsou podmíněné osvědčením K3. Daleko fundovanější odpověď však dostanete od Rady AKL, např. kolegyně Solné, která má na starosti vzdělávání, nebo přímo od ZP( pokud s nimi uvažujete navázat smluvní vztah).
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1556 (7. 2. 2019)
Dobrý den,
může ráčkování dítěte v první třídě ZŠ negativně ovlivnit jeho klasifikaci nebo to lze hodnotit jako pochybení ze strany pedagoga?
Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den. Samotná nesprávně tvořená výslovnost jakékoliv hlásky by neměla být příčinou zhoršené klasifikace. Doporučovala bych Vám spojit se s pedagogem a nechat si více vysvětlit důvod klasifikace, s kterou se neztotožňujete. Je dost možné, že se nejedná jen o "ráčkování", ale dítě může mít ještě i jiné obtíže s tím spojené.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1555 (5. 2. 2019)
Dobry den,

shanim logopeda pro 4 letou hocicku s podezrenim na autismus. Z 95% neni schopna rict srozumitelne slovo.

Hlavni problem je, ze rodice nemluvi Cesky ( jen Anglicky a Spanelsky). S holcickou mluvi doma Spanelsky a chodi do anglicko-ceske skolky.

Myslite, ze by se v Brne nasel specialista, ktery by mohl pomoci a umel spanelsky?

Moc Dekuji
Odpověď: Dobrý den.Klinického logopeda, který pracuje ve španělštině, bohužel neznám. Na našich stránkách je seznam klinických logopedů, kteří jsou schopni vést terapie v jiném jazyce než v češtině. Podívejte se na seznam. Najdete v sekci pro veřejnost - adresář klinických logopedů. Můžete se také obrátit na LOGO kliniku, kde mají také s autistickými dětmi jistě zkušenosti.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1554 (2. 2. 2019)
Dobry den, ziji v CR od 16 let, mluvim velmi dobre cesky ale mam prizvuk (pochazim z Ukrajiny), mohu se prizvuku zbavit?? Pokud ano, prosim muzete mi doporucit odbornika, ktery se tim zabyva?? Jsem z Prahy.

Predem dekuji za odpoved.
Viktorie Rojtova
Odpověď: Dobrý den. Lidé, kteří mají vyvinutý jazykový cit, smysl, pro rytmus, intonaci, melodii a mají citlivý hudební sluch jsou schopni zvládnout i správný přízvuk. Naučit se však cizí řeč ve všech polohách ( nejen zvládnout slovní zásobu,gramatiku. artikulaci, ale i melodii a přízvuk) je velmi obtížné. Není to však vada řeči, kterou se zabývají kliničtí logopedové. Obrátila bych se ve Vašem případě na učitele češtiny nebo lektora rétoriky.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1553 (29. 1. 2019)
Dobrý den.Syn ( 20 měsíců) měl úraz a uštípl si přední 2 horní zuby. Následně mu musely být vytrženy. Bude to mít vliv na jeho mluvu? Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den. Chybějící horní dentice může mít za následek nesprávné vyslovování několika hlásek. Druhá horní dentice se nejčastěji u dětí vytváří až kolem šestého roku věku, Tedy poměrně za dlouho. Doporučila bych Vám navštívit dětskou ortodoncii a zkonzultovat případné vyrobení dítěti tzv. mezerníku.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1552 (29. 1. 2019)
Dobrý den,
naše klinická logopedka Mgr. Bociánová nám doporučila terapeutické materiály VYKUK. Kde je možné je objednat?

Děkuji.

Kolouchová
Odpověď: Dobrý den. Terapeutický materiál VYKUK lze zakoupit např. na sekretariátu AKL, Rumunská 1, Praha 2 ( kontakt naleznete na stránkách AKL) nebo přes internet.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1549 (18. 1. 2019)
Syn ma 7 let. Zijeme v USA a od malicka mluvi cesky i anglicky. Manzel na nej mluvi anglicky, ja na nej mluvim cesky. Travime jeden mesic v roce v Cesku. Cesky ale neumi rikat T, H, CH, R a Ř. Pri psani i zamenuje Ř a Ž, protoze je nerozlisuje. V miste bydliste mi rekli, ze se synem pracovat nemuzou, protoze nikdo z nich neumi cesky. Ptala jsem se, jestli je mozne ho naucit spanelske T, CH, etc., ale rekli, ze to nejde, protoze spanelsky syn mluvi jen malo. Jak ho muzu naucit rikat spravne ceske pismenka? Mam obavy, ze kdyz se nenauci ty pismenka ted, tak se je nenauci nikdy.
Odpověď: Dobrý den. Abych Vám mohla dobře poradit, musela bych slyšet synovu výslovnost. Nevím zda české T říká jako anglické T nebo jej zaměňuje za K. To samé s ostatními hláskami. Od toho se bude odvíjet terapie. To, že Ř zaměňuje za Ž je opravdu pravděpodobně důsledek sluchového nerozlišování. Tady by bylo na místě naučit dítě nejprve tyto hlásky sluchovou cestou rozlišovat a až toto zvládne, teprve potom se zbývat výslovností . Doporučila bych Vám vyhledat českého logopeda, který by Vás dále metodicky vedl. Můžete např. využít online terapie Martiny Kolmanové nebo při některé návštěvě v Česku se spojit s klinickým logopedem a domluvit si konzultaci..
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1548 (15. 1. 2019)
Dobry den mela bych dotaz mame 3 ročního syna a nějak se mu nechce mluvit řekne par slov ale když ho učím další věci tak se mu nechce mohla by ste mi nějak proradit co byl měla dělat děkuji
Odpověď: Dobrý den. Dítě si osvojuje naši řeč na základě toho, co kolem sebe slyší, vidí. Proto je důležité zjistit, že nemá sluchovou nebo zrakovou vadu. Učí se nejprve rozumět tomu, co říkáme a následně se snaží napodobovat naši mluvu. Tady hodně záleží na naší motivace, jak dítě chválíme, podporujeme v jeho mluvních počátcích, jak mu poskytujeme prostor pro jeho vyjádření, jaký jsme jeho mluvní vzor. Nenutíme dítě opakovat bezmyšlenkovitě slova, musí vše probíhat přirozenou, hravou cestou. Nejprve přes citoslovce ( např. haf, bu, ham...), jednoduchá slova ( máma, táta, auto..) až po věty. Své místo mají dětské říkanky, hračky, obrázkové knížky... Snažíme se co nejvíce s dítětem komunikovat na jeho úrovni. Stagnuje-li řeči dítěte i o třetím roce věku, domluvte si konzultaci u klinického logopeda, který po svém vyšetření doporučí konkrétní kroky.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1547 (14. 1. 2019)
Dobrý deň. U svojho 4 ročného syna som si všimla zmeny v plynulosti reči (asi 4. mes) keď opakuje vo vetách niektoré začiatočné slabiky napr: to bol jejejejeden ujo, ja to nenenenebudem. Zmeny v dýchaní som nezbadala. Otec má tiež tento problém (niekedy sa zajakáva). Neviem p.doktorka či sa jedná len o dočasnú zmeny v plynulosti reči, alebo sa mám obrátiť na odbornú pomoc. Ďakujem.
Odpověď: Dobrý den. Může se jednat o dočasnou změnu v plynulosti řeči, která může vycházet z nerovnoměrného rozložení aktivní a pasivní slovní zásoby dítěte, ale samozřejmě může jít i dědičnou poruchu řeči. Doporučila bych Vám co nejdříve vyhledat klinického logopeda, který svým vyšetřením objektivně zhodnotí aktuální stav řeči a případně doporučí další terapii.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1545 (9. 12. 2018)
Dobrý den, je mi 22 let. K logopedovi jsem chodila ve 14 letech kvůli Ř. Tam mě to asi učili špatně. Pamatuji si, že mě jednou učili, abych dávala jazyk co nejvýš na dásně. Dávali mě na počítač, kde se měřily kmity jazyka. Poctivě jsem u nich cvičila, oni mi dali úkol na 3 týdny cvičení doma a po 3 týdnech mi vynadali, že jsem cvičila špatně.
Ř umím, ale 4 roky se mi nedaří ho dát do plynulé řeči. Vím, že musím číst texty atp
Nejsou k tomu ještě nějaké rady? Děkuji
Odpověď: Dobrý den. Zapojení nově vytvořené hlásky do řeči bývá u dospělého největší problém. Je to dáno tím, že když mluvíte, myslíte na obsah sdělení a ne na formu. Je třeba procvičovat a zapojovat novou hlásku postupně, přes slova, věty, různá asociační cvičení, čtení, reprodukce čteného, rozhovor, nahrávání vlastní řeči....Těch typů je mnoho. Doporučila bych Vám vyhledat ještě jednou klinického logopeda a poradit se s ním, jak postupovat, abyste Ř zautomatizovala. Cesta k úspěchu vždy záleží na konkrétní situaci a tu já Vám bez klinického vyšetření nedokážu ukázat.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1544 (7. 12. 2018)
Dobrý den, syn má 2,5roku a skoro vůbec nemluví, někdy řekne ahoj skomoleně nebo táta ale to jen zřídka. Můžete mi poradit jak sním cvičit řeč nebo navštívit nějakého lékaře. Sluch má dobrý rozumí, když se mu něco řekne ať odnese tak odnese. Při porodu byl přidušeny. Obrázkové knížky ho vůbec nezajímají. Co bych mohl udělat aby se lépe rozmluvil. Děkuji za odpověď Kotas
Odpověď: Dobrý den. Doporučila bych Vám navštívit klinického logopeda, který svým vyšetřením zjistí aktuální stav a případně Vás pošle a další vyšetření - foniatrie, psychologie, neurologie. ( podle potřeby). Také Vám porad, jak s dítětem pracovat, aby jste vhodně stimulovali jeho mluvní apetit. Takto na dálku, bez vyšetření nemohu být konkrétní.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1543 (5. 12. 2018)
Dobrý den,

prosím, jaké je stanovisko logopedů k metodě Nová mluva? Je možné ji navrhnout k placení ze zdravotního pojištění? Vedou to vůbec logopedové? Vypadá to, že metoda funguje, ale cena je nějak přemrštěná, nebo ne?

Děkuji za odpověď!
Odpověď: Dobrý den. Jaké je stanovisko kolegů, klinických logopedů nemohu vědět. O metodě víme, obávám se, že terapeuti nejsou klinickými logopedy. ZP touto metodu nehradí, zařízení není v resortu zdravotnictví. Osobně se domnívám, že někomu takovýto způsob terapie může pomoci a pak je skupina lidí, na které to vliv nemá. Co se týká ceny, nemohu posoudit, je to záležitost smluvního vztahu mezi klientem a daným zařízením.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1539 (8. 11. 2018)
Dobrý den,
můj syn (4 roky) o sobě mluví ve 2. osobě - TY. Používá i Vy, když mluví o sobě a sourozenci. Když komunikuje se sourozencem,používá správně 1. osobu Já. Logopedka a psycholožka nám poradily, abychom ho citlivě opravovali, ale zatím to nemá žádný efekt - spíše naopak - odmítá spolupracovat. Navíc teď už tak mluví i mladší syn (2 a čtvrt).
Chtěla bych znát Váš názor.
Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den. Neznám přesně diagnozu, která byla synovi stanovena. Jedná-li se o opožděný vývoj řeči nebo dysfázii, buďte opravdu trpěliví a citliví při opravování dítěte. Snažte se budovat jazykový cit, hodně si povídejte, buďte mu správným mluvním vzorem. Na řeč netlačte, pak opravdu dítě odmítá spolupráci.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1538 (7. 11. 2018)
Dobrý den,
můžete mi prosím sdělit kontakt na pracoviště v Brně? Matka má doporučení z neurologické kliniky FNsP po cévní mozkové příhodě.
Děkuji.
Petr Karmazin
Odpověď: Dobrý den. V Brně je více klinických logopedů. Bude nejlepší, když si vyhledáte sami podle místa bydliště. Seznam klinických logopedů s adresami najdete v sekci " Pro veřejnost - Adresář".
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1537 (7. 11. 2018)
Dobrý den,

obacím se na Vás s dotazem ohledně mojí 6.leté vnučky. Je šikovná,komunikatiní. Má problém s vyslovováním hlásky r. Logopedka v MŠ řekla, že se s násvikem hlásky nemusí až tak pospíchat a že vyvození hlásky r souvisí s chrupem. Má stále 1.zuby a logopedka řekla, že s druhými zuby se vše zlepší. Nikdy jsem o tom neslyšela, mám strach , aby nebylo pozdě.

Děkuji za odpověď. Jitka M.
Odpověď: Dobrý den. Hlásky R a Ř se fyziologicky v řeči objevují mezi pátým až sedmým rokem. Teoreticky by byl tedy čas. Výslovnost hlásek však se stavem dentice nesouvisí. Půjde-li vnučka v září 2019 do ZŠ, bylo by vhodné s nácvikem již začít. Zkuste se obrátit na klinického logopeda ve zdravotnictví, který svým vyšetřením zjistí aktuální stav a metodicky Vás navede.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1535 (5. 11. 2018)
Dobrý den máme chlapečka 8let trpí poruchou Pas vůbec nemluví . Dochází sice k logopedovi ,ale to je tak jednou měsíčně .Myslíte se ,že je to dostačující půl hodina jednou za měsíc nebo za dva měsíce. Nastoupil do speciální školy,ale tam nemají logopeda. Děkuji za odpověd.Pala Tomáš.
Odpověď: Dobrý den. Dg. PAS je závažná porucha, jejíž doprovodný rys může být i nemluvnost dítěte. Návštěvu u klinického logopeda 1x měsíčně vnímáme jako spíše konzultační, kde nasbíráte informace, jak s dítětem pracovat, abyste mohli společně najít způsob, jak s dítětem komunikovat - mnohdy i neverbálně. Častost návštěv na logopedii je zcela individuální, záleží na konkrétní situaci.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1534 (4. 11. 2018)
Dobrý večer,
dojíždím na logopedii se 6.letým synem do vzdálenosti 20km. Zaměstnavatel mi nechce proplatit propustku, dle něj, toto není zdravotnické zařízení. Jak se mohu bránit?
Děkuji Erika Š.
Odpověď: Dobrý den. Dochází-li na oddělení klinické logopedie, tak ta je součástí zdravotnického systému. Vztahují se na ni všechna práva a povinnosti vycházející ze zákona. Více na našich webových stránkách, kde najdete i číslo zákona a podrobnější vysvětlení od právníka dr. Macha.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1533 (31. 10. 2018)
Zdravim :-) Je mi 27 a mam problem se zadrhavanim v reci. Nejcasteji se mi to stava u slovo zacinajicich na p, pr, b, tr. Vetsinou je nejvetsi problem, kdyz je slovo na zacatku vety. Zaseknu se a slovo se mi spatne vyslovuje. Pokud ale dam neco pred to problemove slovo.. je to lepsi. Napr. slovo prace mi dela vetsi problem nez kdyz reknu do prace. Snažím se cvičit hlasitou četbou, zatím však bez úspěchu.. Prosím o rady jak bych se mohl tohoto problemu zbavit ;-) predem dekuji
Odpověď: Dobrý den.
Doporučila bych Vám konzultace a terapii u klinického logopeda, případně u klinického psychologa. Vytvořil jste si již blok na uvedené hlásky popř. slova, který potřebujete odbourat a naučit se správně dýchat a mluvit ne v tenzi , ale uvolněně, s měkkým nasazením hlasu.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1531 (25. 10. 2018)
Dobrý den,
Prosím o radu, dcerka začala relativně brzy mluvit. Teď je jí 2 a půl roku (v březnu jí budou 3), mluví ve větách, vypráví naučené pohádky a básničky, zpívá. Má ale problém vyslovit L na začátku slova. Namísto toho říká J. Místo lezu řekne jezu. Namísto lekla řekne jekla. Co byste mi doporučila? Navštívit logopeda, cvičit doma, nebo to mám nechat být? Popřípadě kdy to začít řešit? Dcercino jméno (bohuzel) začíná právě na L a tak si komoli jméno. Ráda bych ji nějak pomohla.
Děkuji za radu,
Klára
Odpověď: Dobrý den. Hláska L se fyziologicky ve vývoji řeči dítěte objevuje kolem čtvrtého roku věku. Záměna L za J je častá. Správná výslovnost hlásky L je podmíněna pohybem jazyka v ústech ze shora dolů a schopností dítěte hlásku sluchově vnímat. Můžete preventivně cvičit hbitost jazyka,rtů a tváří . Podpoříme tím fyziologický vývoj výslovnosti.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1529 (22. 10. 2018)
Dobrý den,
moc prosím o pomoc, případně radu. Mám švagra, kterému je 49 let a prodělal CMP dne 3. 8. 2018. V současné době je v LDN Vršovice. Každé pondělí a úterý ho v tomto zařízení navštěvuje logoped. Čekáme na lékařské konzilium, aby nám doporučilo vhodné rehabilitační zařízení. Na základě doporučení ošetřujícího personálu sháníme logopeda, který by mohl se švagrem pracovat ve středu, čtvrtek či pátek (případně sobota i neděle). Samozřejmě počítáme s úhradou uvedené služby.
Předem moc děkuji za radu.
Linda Z.
Odpověď: Dobrý den. Asi Vás odpovědí zklamu. Neznám časové možnosti kolegů, klinických logopedů, kteří by se Vám mohli takto věnovat. Doporučila bych Vám, podívat se na našich stránkách do adresáře klinických logopedů a podle místa pobytu švagra vybrat a kontaktovat klinického logopeda . Domnívám se, že nejvíce uspějete u soukromého klinického logopeda, který nemá smlouvu se ZP. Osobně v Praze vím o dr. L. Kotlínové nebo dr.Š. Wagenknechtové.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1528 (22. 10. 2018)
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda může případně nemůže, dcera navštěvovat logopeda v době školní výuky? Její současná tř.učitelka ji to nechce omlouvat.
Logopeda nám doporučila předchozí tř. učitelka a dětská lékařka ji napsala žádanku na logopedii.
Děkuji za odpověď.
Richter
Odpověď: Dobrý den. Docházíte-li s dcerou ke klinickému logopedovi do zdravotnictví, je to stejné, jako když jdete s dcerou na jakékoliv vyšetření k lékaři. Samozřejmě, že se snažíme dávat dětem školního věku spíše odpolední termíny, ale mnohdy se z nejrůznějších důvodů musí nabídnou dopolední termín. Třídní učitel by to měl respektovat a vy byste měli do školy donést potvrzení a návštěvě u klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1526 (6. 10. 2018)
Dobrý den, moje dcera má čerstvě 5 roků a je bilingvální (otec mluví pouze německy a žijeme v cizině), nicméně se mnou mluví převážně česky, česky si čteme, často pobývá v ČR u prarodičů. Mluvit začala dosti pozdě (cca 2,5 roku) - v obou jazycích téměř současně. Český jazyk zvládá dobře, vyslovuje správně všechny hlásky kromě r a ř.

Kdy máme začít shánět logopeda? Děkuji za radu, Jana Skar.
Odpověď: Dobrý den. Hlásky R a Ř se fyziologicky v dětské řeči stabilizují kolem pátého roku věku dítěte. Dcera je tedy ve věku, kdy byste mohli pod vedením klinického logopeda začít s nácvikem. Předpokladem úspěchu je správná výslovnost hlásek L T D N.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1525 (4. 10. 2018)
Dobrý večer,
Mám problém se synem 27.9 mu byli dva roky a stále nemluví říká jen mama občas baba a to je vše nic víc neřekne, k tomu všemu nechce kousat jídlo vše musím mačkat na jemno aby se to dalo polknout,už jsem z toho opravdu nešťastná co se týče porodu ten jsem měla těžký museli syna vytáhnou pumpou, nemohli mu něco poškodit? Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den. Komplikovaný porod je vždy jisté riziko pro následující vývoj dítěte. Ve vašem případě bych iniciovala vyšetření na dětské neurologii a následně na klinické logopedii. Existují stimulační programy pro nácvik polykání, kousání a žvýkání .
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1524 (4. 10. 2018)
Můj 7letý vnuk neumí R a Ř , ani některé další hlásky.Na logopedii chodí 3.rok. Logopedka řekla, že tak závažný problém řeči ještě neviděla a že ona už víc nesvede. Zkoušíme dál, co se dá.
Paní fyzioterapeutka zjistila, že málo pohybuje jazykem. Má ho stále opřený za zadní zuby, ale jinak vypláznout apod. ho umí. Uzdičku má OK. Aby hýbal pusou a tvářemi začal hrát na flétnu - to mu také jde. Je velmi bystrý, rychle chápe a je povídavý. Poradíte kam bychom v Praze nebo okolí hledat pomoc? Děkuji. R.Muchová
Odpověď: Dobrý den. Nevím, kam jste dosud na logopedii docházeli a kde bydlíte. Nedovedu tudíž poradit dalšího konkrétního klinického logopeda. Doporučuji podívat se do adresáře klinických logopedů a podle místa bydliště vybrat jinou paní logopedku.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1523 (2. 10. 2018)
Dobrý den,
syn 3,5 roku má zkrácenou podjazykovou uzdičku (kojen byl 11 měsíců, zpočátku bylo kojení bolestivé), nyní vyplázne jazyk, ale nevytvoří špičku (jazyk je ve tvaru srdíčka), jazyk nedokáže zvednout za horní zuby, ani olíznou rty, nedokáže lízat zmrzlinu, trénujeme, ale zvedání se nedaří. Slyšela jsem o možnosti přetětí podjazykové uzdičky laserem, je to pro děti lepší než klasicky přestřižením nůžkami? A dělá se zákrok laserem u takto malých děti?
Odpověď: Dobrý den. Vámi popisovaná podjazyková uzdičku by byla jistě vhodná k odstranění. Dá se odstranit leasrem i chirurgicky. Záleží na její tuhosti a velikosti. Osobně se spíśe přikláním k chirurgickému zákroku. Uvolnění jazyka bývá výraznější.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1521 (24. 9. 2018)
Dobrý den,

pracuji jako speciální pedagog v SPC a rádi bychom jedné mamince doporučili vhodného klinického logopeda v Praze. Jedná se o ukrajinsky hovořící rodinu (matka i otec), chlapec (3,5 let) nemluví, nyní bude nastupovat do české MŠ. Rádi bychom mamince doporučili klinického logopeda se zkušeností s bilingválním problematikou.

Děkuji za případnou radu s s pozdravem Mgr. Martina Roflíková
Odpověď: Dobrý den. S bilingvální problematikou by měl mít zkušenosti každý klinický logoped. Logopedickou terapii v jiném, než českém jazyce nabízí klinická logopedie Carpe diem Bohemia s.r.o. v Praze.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1520 (23. 9. 2018)
Dobry den nas syn ma 23 mesiacov a povie len par slov (mama,tata,baba) a jeho kamaratka kaja tak na tu povie len “ka” ... ked sa ho spytame ako robi ovecka povie “be” a to je asi tak vsetko ... on by chcel rozpravat ale je to len take nezrozumitelne blabotanie inak vyvin je v poriadku ... zaujima sa o vsetko ... ukazuje nam a chcel by hovorit ale nikto mu nerozumie ... je to este v poriadku? Rozhovori sa? Je potrebne uz navstivit logopeda? Dakujem za odpoved
Odpověď: Dobrý den. Některé děti začínají mluvit opravdu později než jejich vrstevníci. Často se více rozmlouvají až s nástupem do mateřské školky, tedy zhruba kolem třetího roku věku. Zda je vývoj Vašeho syna v pořádku nebo ne, nedokážu odpovědět. Nejste-li si jistá vývojem, navštivte klinického logopeda, který po vyšetření dítěte s Vámi probere event. další možnosti práce s dítětem.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1519 (14. 9. 2018)
Dobrý den,

mám 6-letého prvňáka. Před půlrokem jsme začali chodit na logopedii kvůli špatné výslovnosti R a Ř. V tuto chvíli je vše OK. Logopedka argumetuje, že musíme docházet dále, aby se vše zautomatizovalo a R nespadlo v hrdelní R. Podle mě je to zbytečné. Je možné, že se může vše ještě zvrtnout, když je teď vše OK?
Už na logopedii nechci chodit, ale nechci zároveň něco zanedbat. Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den. Nedokážu posoudit, do jaké míry je správná výslovnost hlásek R a Ř zafixovaná, jak syn hlásky užívá při běžné komunikaci a jak je sluchovou cestou vnímá. Možná bych s ukončením logopedie počkala, až dítě projde ještě fází čtení a psaní daných hlásek. Budete mít větší jistotu, že bude výslovnost správná. Logopedka vás jistě na logopedii nezve zbytečně.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky