Zpráva ze zasedání CPLOL (Paříž, 8.–9. května 2010)

Zpráva ze zasedání CPLOL (Paříž, 8.–9. května 2010)

Přečtěte si zprávu Mgr. Ireny Šáchové ze zasedání CPLOL, které se konalo ve dnech 8.–9. května 2010 v Paříži.


Dobrý den,

Ráda bych vás informovala o průběhu zasedání CPLOL, které se uskutečnilo ve dnech 8. a 9. května 2010 v Paříži v hotelu Ibis. Po celou dobu zasedaly obě komise odděleně, tzn. Já přináším zprávy pouze z Proffesional- Practice.

Sobota 8. 5. 2010

Nejdříve jsme byli přivítaní novou předsedkyní PP komise paní Michelle Kauffmann- Meyer (klin. logopedka zastupující frankofonní část Švýcarska). Poté nám bylo sděleno, že se na zasedání již nebude tlumočit z angličtiny do francouzštiny a naopak, protože na tlumočení a překlady CPLOL vynakládá velké finance a je třeba šetřit.

Dále jsme byli seznámeni s programem zasedání. Poté jednotliví delegáti referovali o změnách, které nastaly v logopedii v jednotlivých zemích EU.

Řešila se podoba webové stránky CPLOL, www adresa zůstává stejná (www.cplol.eu), stránky však budou více interaktivní. Vznikla nová ikona National News – každá země tam může umístit zajímavé informace z logopedie. Otevírá se po kliknutí na logo CPLOL, které je uprostřed stránky.

Pokračovalo se ohlédnutím za předchozím zasedáním CPLOL v Turíně (podzim 2009). V současné době se řeší, zda logopedům chybí nějaké zákonné ustanovení, které by určovalo a stanovovalo spolupráci logopedů a psychologů. Většina zemí uvádí, že takové ustanovení v jejich zemi neexistuje a logopedi ani takovéto ustanovení nepostrádají. Většina tvrdí, že vždy se s psychology dá nějak dohodnout na spolupráci. Dále se toto téma bude řešit e-maily.

CPLOL jako projektový koordinátor žádá ve spolupráci s evropskými univerzitami o přidělení finančního grantu. (více na www.eacea.ec).

Vzniká nová podsekce CPLOL (Working group), do níž je najmenováno prozatím 6 členů (2 velké národní asociace, 2 malé a 2 unkcionáři CPLOL)– z Francie, Velké Británie, Slovenska (Zsolt Cséfalvay), Řecka + presidentka CPLOL z Holandska a pokladník CPLOL z Norska). Tato pracovní skupina by se měla zabývat efektivitou práce CPLOL, spoluprací s národními organizacemi, využíváním financí – je třeba udržet rovnováhu mezi vybranými poplatky, výsledky a výstupy z CPLOL.

V pátek 7.5. se sešlo Výkonné shromáždění CPLOL. Z jednání plyne, že vždy před každým zasedáním se všichni přítomní mají ostatním představit. CPLOL že není politickým uskupením. Zástupcem CPLOL pro jednání s EU je Philippe B. (Francie).

10.- 12.5. 2012 KONGRES v Amsterdamu – téma: Nové poznatky a přístupy v logopedii (praxe i vzdělávání), CI a Dysfagie. Příspěvky a návrhy v angličtině je třeba zasílat na: r.citro@tiscali.it

Další zasedání CPLOL se uskuteční opět v Paříži (je to prý nejlevnější) 23.-24. října 2010

Neděle 9. 5. 2010

Práce na jednotlivých projektech ve skupinách. Já jsem si vybrala skupinu Prevence. Je třeba aktualizovat práci CPLOL z let 1995-97. Tehdy měla CPLOL 15 členů, dnes je v ní zastoupeni 28 členských států. Je třeba zmapovat současnou situaci týkající se prevence
řečových poruch a vad v jednotlivých zemích. Je zapotřebí zformulovat, co vše může být logopedickou prevencí. Jaká redefinice prevence. Jak je prevence v logopedii podporována státem. Jak je financována. Jaká jsou podrobná screeningová logopedická vyšetření v logopedii. Zda jsou plošná. Zda existují depistáže v MŠ. Kým jsou prováděny…. Bude vypracován dotazník, který skupina rozešle jednotlivým delegátům e-mailem.

V Praze 17. května 2010 zpracovala Mgr. Irena Šáchová

Související stránky

Mgr. Irena Šáchová

17. 5. 2010

Zpět