Zpráva ze zasedání CPLOL (Mnichov, 18.–19. října 2014)

Zpráva ze zasedání CPLOL (Mnichov, 18.–19. října 2014)

Přečtěte si zprávu Mgr. Ireny Šáchové ze zasedání CPLOL, které se konalo ve dnech 18.–19. října 2014 v Mnichově.


Dobrý den,

ráda bych vás informovala o dění v CPLOL. Zasedání proběhlo minulý víkend v Mnichově. Obě komise jednaly převážně odděleně. Nezúčastnili se Slováci. Nově jsou přítomní Maďaři. Pozorovateli je turecká delegace.

Česká republika byla výrazně pokárána za neaktualizování informací o CPLOL na webových stránkách AKL. Zcela zde chybí informace o minulých zasedáních (pravidelně zasílám zprávy ze zasedání CPLOL členům Rady AKL), kongresech a sjezdech CPLOL, ASHA, IALP a o propozicích k účasti na nich. Měli bychom mít rubriku věnující se Evropskému Dni Logopedie (6. března) - za její absenci jsme sklidili výraznou kritiku. Veškeré informace ke sjezdům i k Evropskému Dni logopedie jsou volně stáhnutelné ze stránek CPLOL. Včetně plakátků k nim.

Nejdříve se projednával Projekt Horizon 2020, který iniciují vysokoškolští profesoři z Varšavy. Prosí o spolupráci všechny odborníky z evropských zemí, kteří se věnují sluchovým vadám a poruchám dětí v předškolním a školním věku. Budou rozesílat dotazník v AJ a prosí o jeho vyplnění. Jeho obsah se bude týkat především metod a nástrojů používaných ke screeningu sluchových vad.

Novinkou, kterou začíná poskytovat CPLOL, je Kód Patronace. Jedná se záštitu, kterou CPLOL podpoří různé projekty a akce. Nebude se v žádném případě jednat o finanční podporu. Bude zaštiťovat např. semináře, udílení cen... K té které akci se vždy připojí logo CPLOL. Na každou takovou akci je třeba vyplnit přihlášku.

Hodně států se potýká s otázkami ohledně kompetence klinických a školských logopedů.

Chorvatsko – má nastavena jiná pravidla pro školské a klinické logopedy. Noví kliničtí logopedi musí mít licenci (těch, kteří již mají vlastní praxi, se to netýká). Licence je vázaná na konkrétní místnost, je problém ji získat.

Poté se projednávalo uznávání vzdělání logopedů vystudovaných v jiných zemích EU.

Island – má problém s imigranty. Chtějí se stát logopedy, ale neovládají islandštinu. Právě se řeší, zda by mohli vykonávat praxi pouze v rámci své komunikty. Je třeba nastavit určitá pravidla a posuzovat úroveň jazykových schopností. Takto posuzují např. v Itálii – stupeň A,B,C. Ve Francii se žádná úroveň nehodotí.

Švýcarsko – mají tam 3 hlavní asociace. Pokud tam chce pracovat logoped z ciziny, musí absolvovat vyrovnávací několikaměsíční kurz a vykonat zkoušku pro určitý jazyk – něm., fr., ital. Švýcarsko není v EU, ale dodržuje evropskounijní pravidla.

Německo – v rámci projektu Erasmus organizuje Multi SLI (Specific Language Impairment) Projekt zabývající se multilingualismem. Prosí o vyplnění dotazníku v angličtině všemi, kteří pracují s multilinguálním dítětem s poruchou řeči. Týká se logopedů, učitelů, lékařů.

Pokračuje se v započatých pracovních skupinách. Vznik nové skupiny: Profesní profil. Bude mít za úkol přepracovat definici logopedie a oblastí logopedie. Naposledy byla tato skupina iniciována v roce 1997 v Lisabonu.

Následovala rozsáhlá diskuse týkající se sloganu, který by měl provázet Evropský Den Logopedie 2015. Vyhrálo: Communication is everything and SLT is the key. Volný překlad Komunikace je všemocná a klinický logoped je klíčem k ní.

Následující sjezd CPLOL se koná od 7. května 2015 ve Florencii. Více na www.cplolcongress2015.eu. Abstrakta přednášek či posterů je třeba dodat do 23. listopadu 2015. Registrační poplatek činí 280 EUR (pro členy CPLOL, ASHA SAC), nečlenové platí 350 EUR, studenti 140 EUR (pouze 50 míst).

POZNÁMKY K AKL

  • Sklidili jsme obrovskou kritiku, že naše webové stránky neaktualizují žádné informace k CPLOL již několik let
  • Je třeba na webových stránkách AKL informovat o světových konferencích CPLOL, ASHA, IALP, SAC. Odkazech na stránky na tyto konference a možnostech přednášení na těchto akcích.
  • Nutné mít samostatný odkaz na Evropský den Logopedie, možnosti oslav tohoto dne v Evropských zemích + plakátek k tomuto dni je možno stáhnout z webových stránek CPLOL a přeložit do svého nár.jazyka.
  • Praha byla vybrána (bez jakéhokoli našeho přičinění) jako hostitel zasedání Rady CPLOL a delegátů CPLOL v říjnu 2015. Je zvykem, že takové zasedání je pro hostitelskou zemi poctou a chce se „blýsknout“. Národní organizace většinou zorganizuje pro delegáty nějakou akci: např setkání na radnici města, okružní prohlídkovou jízdu městem či slavnostní večeři pro všechny zúčastněné s vystoupením nějakého souboru. Zpravidla promluví pár vřelých slov předsedkyně národní asociace.
  • Je třeba oslovit klinické logopedy a vysoké školy v ČR, aby se účastnili vyplňování různých odborných dotazníků. Vše je v angličtině. Takže požadavkem je zcela jistě zvládnutí odborné terminologie v angličtině určitá celková úroveň AJ. Nejlépe shromáždit adresy na konkrétní osoby a jejich e-mailové adresy.
  • Na stránkách AKL je možné publikovat přeložené materiály ze CPLOL. Např. Profesní profil, info z různých zemí o oslavách a pojetí Evropského dne logopedie, dokument pojednávající o Prevenci řečových vad aj. Vše je na www.cplol.eu volně stažitelné.

Dne 21.října 2014 zapsala
Mgr. Irena Šáchová

 

Poznámka administrátora webu: Evropský den logopedie na www stránkách AKL prezentován je, avšak zjevně nedostatečně. Možná i toto je výzvou k zamyšlení pro potenciální zájemce z řad členů AKL ČR, kteří by byli ochotni se ve svém volném čase věnovat obsahu webu. Lenka Šnajdrová, administrátorka webu.

Související stránky

Mgr. Irena Šáchová

22. 10. 2014

Zpět