Poruchy polykání - diagnostika a léčba

Pod záštitou České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku se na jaře 2014 bude konat certifikovaný kurz pro klinické logopedy nazvaný „Poruchy polykání - diagnostika a léčba“.

 25. 4. 2014  —  13. 6. 2014
 7200 Kč
 Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku (budova č. 4), Fakultní nemocnice Hradec Králové, Sokolská 581, 500 05 Hradec Králové

Kurz je určen dle zákona č. 96/2004 Sb. pro nelékařské zdravotnické pracovníky - klinický logoped. Certifikovaný kurz je v souladu s § 61 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povolání) dále jen „zákon č. 96/2004 Sb.“

Úvodní slovo pořadatele

Milé kolegyně, vážení kolegové,

máme radost, že otázka poruch polykání se čím dál více zabydluje v hlavách nejen odborníků, kteří se o tuto problematiku zajímají, ale obecně širší zdravotnické veřejnosti. Chirurgové již vědí, že nestačí pouze odstranit nádor, ale je nutno postarat se o obnovení integrity polykacích cest anebo dostatečně zajistit náhradní stravovací mechanismy. Neurologové vědí, že sebelépe zvládnutá trombolytická léčba při ischemické cévní mozkové příhodě nebude stačit, pokud nebude zabráněno vzniku aspirační bronchopneumonie a jejím následkům. A takto by šlo pokračovat dále.

Dostáváme se ale do situace, kdy poptávka po "našich" dysfagiologických službách začíná převyšovat nabídku, a je tedy nezbytné posilovat řady odborníků, kteří se o dysfagického pacienta umějí postarat. Styčným odborníkem, stejně jako v zahraničí, je osoba klinického logopeda. Nicméně logopedů, kteří dokaží pacienta s dysfagií komplexně zhodnotit a odpovídajícím způsobem rehabilitovat, je nedostatek, většina z nich pracuje ve vznikajících dysfagiologických centrech při velkých nemocnicích a zcela chybí síť navazujících odborníků, kam by bylo potřeba pacienty předávat k pokračování péče.

Vzdělávací program, který by mohl takové odborníky připravovat, doposud nebyl k dispozici, pokusili jsme se proto na základě dosavadních zkušeností i ohlasů na proběhlá Sympozia poruch polykání z roku 2010 a 2013 takový kurz ve spolupráci s Asociací klinických logopedů ČR připravit a zažádat o jeho akreditaci na Ministerstvu zdravotnictví ČR. Kurz je určen pro klinické logopedy, celkem 50 hodin teoretické a praktické výuky proběhne ve třech částech ve dnech 25. - 26. dubna, 23. - 24. května a 14. - 15. června. Lektory budou lidé, kteří se diagnostikou a terapií dysfagie již delší dobu zabývají, jádrem je dysfagiologický tým Fakultní nemocnice Hradec Králové a o spolupráci jsme požádali také kolegy z Prahy, Brna a Ostravy.

Doufáme, že kurz pomůže rozšířit síť odborníků, kteří budou problematice dysfagie rozumět a umět se o pacienta s poruchou polykání postarat.

MUDr. Michal Černý
prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D.
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku,
Fakultní nemocnice Hradec Králové a Lékařská fakulta v Hradci Králové Univerzity Karlovy v Praze

Bližší informace

13. 3. 2014

Zpět