prosba o vyplnění dotazníku mezinárodní studie- Výzvy a potřeby při hodnocení dysartrie – pro logopedky a logopedy s alespoň roční klinickou zkušeností s prací s dysartrickou populací
Zakazuji vám léčit mé dítě – informace JUDr. Macha k tématu
Přečtěte si stanovisko AKL
cena rektora UP v Olomouci kolegyni Mgr. Červenkové
tisková zpráva, leták do čekáren a osvětové video ke dni Logopedie
letáky ke stažení v rámci osvěty vývojových poruch jazyka
pracovní listy k zakoupení pro veřejnost
tisková zpráva, leták do čekáren ke dni Logopedie, pozvánka pro veřejnost na webinář a podcast
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie – 6/20202 – 2 články s logopedickou tématikou
O vývojové dysfázii s Mgr.Richtrovou a PaedDr.Pospíšilovou
vytvoření seznamu logopedů poskytujících péči v UK nebo ruském jazyce
propagační materiály o práci klinických logopedů
Informace o novém čísle Listů klinické logopedie
Bilaterální koordinace je propojení myšlení & motoriky v aktivitách, které nás provází doslova celým životem. Učíme se jí postupně, od narození. Je to schopnost současně koordinovat pohyb obou polovin našeho těla.
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie – 3/2021
Informace o novém čísle Listů klinické logopedie
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie – 6/2020
Informace o novém čísle Listů klinické logopedie
článek – Diffusion Tensor Imaging And Tractography In Autistic, Dysphasic, And Healthy Control Children
Informace o novém čísle Listů klinické logopedie
AKL doporučuje v současném nouzovém režimu využívat telefonické + emailové konzultace, různé formy videoterapie (Skype, Zoom, WhatsApp...): LETÁK
Bobath koncept je jedním ze světově nejužívanějších terapeutických přístupů určený pacientům s poškozením centrální nervové soustavy různého věku i etiologie. Ve světě bývá častěji označován jako neurovývojová terapie (NDT - Neuro Developmental Treatment), jelikož vychází z nejnovějších neurofyziologických poznatků o vývoji motoriky dítěte.
Předčasně narozené děti mají mnohdy potíže s jídlem, někdy i celoživotní. Málo se ví, že příčina leží na samém začátku, v negativní zkušenosti s příjmem potravy v perinatologických centrech. Pomoci může vhodná klinicko-logopedická péče.
Díky podpoře z programu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové se Klubu afasie, z.s. podařilo znovu vydat informační kartičky pro osoby s afázií. Kartička je určena lidem s diagnostikovanou afázií a obsahuje základní informace o afázii a doporučení pro efektivní komunikaci.
informace o grantu Edukace osob blízkých a rodin osob s narušenou komunikační schopností – nabídka a přehled přednášek v Praze
Obor logopedie je velmi obtížné zařadit pouze do jedné vědní disciplíny. Logopedie je obor interdisciplinární, využívá poznatky z jiných vědních oborů. Pohybuje na rozhraní mezi speciální pedagogikou, medicínou, psychologií a jazykovědou. Nejvíce zainteresované obory z medicíny jsou foniatrie, psychiatrie, neurologie, ORL, pediatrie a gerontologie.
Co to znamená awake operace mozku? A jak může být klinický logoped důležitý při těchto operacích? Může mít účast klinického logopeda při operaci mozku klíčový význam pro řečové a další důležité funkce pacienta – jako jsou třeba čtení, psaní, paměť apod? To vše se dozvíte v následujícím textu.
V těchto dnech začínají rodiče se svými předškoláky docházet k zápisům do prvních tříd základních škol. Společně s odborníky řeší, zda je jejich dítě zralé pro vstup do školy, nebo je-li třeba dát dítěti odklad školní docházky.
Autismus patří mezi nejzávažnější poruchy mentálního vývoje, který vzniká na neurobiologickém podkladě. Díky této poruše dochází k narušení psychického vývoje zejména v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus doprovází i specifické vzorce chování.
Koktání v řeči je jedna z nejstarších a nejdříve popsaných vad řeči vůbec, existuje dokonce hieroglyfický znak vyjadřující toto narušení řeči a někdo ji připisuje i biblickému Mojžíši. V průběhu staletí se na výskytu této poruchy nic nezměnilo a lidstvo stále nevyřešilo dvě základní otázky - a to co koktavost způsobuje a jak ji definitivně vyléčit.
V této době velmi často pokládaná otázka. Toho, kdo je zapřísáhlým odpůrcem, vnímáme jako zpátečnického, konzervativního. Ti, kteří plně využívají PC, tablety, iPady a další podobná zařízení, mají zase tendence přeceňovat možnosti těchto technologií při stimulaci rozvoje dítěte. Podobně jako u mnoha jiných situací, můžeme říci, že správnou je zlatá střední cesta a zdravý rozum.