On-line poradna

Na vaše dotazy odpovídá:


Mgr. et Mgr. Vilma Mikešová
klinická logopedka
Ambulance klinické logopedie
U Bečvy 2, Přerov 
 

Nejčastější dotazy a odpovědi

Logopedie u dětí

  • Kdy se má zahajovat logopedická péče u dětí?
  • Jak často se chodí na logopedii?
  • Synovi jsou 3 roky a mluví podle lékařky průměrně. Co mám dělat, aby se řeč dobře rozvíjela?
  • Pětiletý syn začal zadrhávat, co mám dělat?

Logopedie u dospělých

  • Jaké jsou možnosti logopedické péče o dospělé?
  • Manžel prodělal mrtvici a mluví jen s obtížemi. Můžu mu nějak pomoci?

Zajímáte se o práci logopeda?

  • Jaká je nutná kvalifikace, kdybych chtěla pracovat jako klinický logoped?
  • Kde se logopedie studuje?
  • Jaké jsou kompetence logopedické asistentky?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete na stránce Často kladené dotazy.


Poradna se specializuje výhradně na logopedickou tématiku. Na nesouvisející dotazy bohužel nemůžeme odpovídat !!!
Pokud si nepřejete odpověď s Vaším dotazem zveřejnit na těchto stránkách, prosím informujte nás o tom ve svém dotazu.


O zodpovězení vašeho dotazu budete informováni e-mailem


Zodpovězené dotazy

Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24


Dotaz č. 1925 (26. 3. 2023)
Dobrý den, dcera 2,5 roku. Aktuálně cca 50 "slov", když něco říká, je to srozumitelné. Pusu nezavře celý den, hrozně ráda nám "vypráví" vše co viděla, zažila ... ale je to jejím stylem. Například jsme šli domů, venku bylo mokro, jí upadl plyšák do silnice, který se ušpinil a ještě ho málem přejelo auto. Dcera to řekne: Já ťapi ťapi pá pá. Vau bum. Auto Vau bebí. Vau blé. ...... Tímto stylem využívá vše co umí, je tento styl vět ještě normální? Děkuji
Odpověď: Dobrý den, musím vám poblahopřát, vaše dcera má velmi dobré schopnosti vyprávění. V tomto věku je důležitější rozvoj obsahové stránky komunikace než formální přesnost výslovnosti. Lidsky mě to její sdělení úplně zahřálo u srdce, jak to krásně skládá. Lze se domnívat, že až jí více dozraje nervová soustava, speciálně oblasti, které zpracovávaji cit, hmat, kontrolu nad přesností artikulačních pohybů, bude i její výslovnost více přesnějši. Také si můžete všimnout, že v její vypovědí je jedno zřetelné “dospělácké” podstatné jméno, ale žádné “dospělácké” sloveso. V budoucnu tedy nezapomínejte nejen na rozvoj podstatných jmen, ale také sloves. V současnosti můžete nabízet hravou formou mnohočetné opakování slabik (balónky skáčou: baba, bebe, bobo, bubu) a takto upevňovat všechny ty souhlásky, které již má vyvozeny.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1924 (24. 3. 2023)
Mám dotaz může logoped ke kterému chodím s dítětem ale málo říct že je hloupé?
Odpověď: Dobrý den, obecně řečeno, logoped neříká o dítěti, že “je hloupé”. Ale vyslovit se k potenciálu dítěte jistě může, za použití profesionální terminologie, protože vrozené intelektové schopnosti též ovlivňují postup a výsledek terapie. Neznám ovšem kontext, ve kterém tato nemilá situace vznikla a o co konkrétně šlo, zda a čím byla vybičována atmosféra atd. a jaká přesně slovíčka byla použita… Důležité pro Vás a Vaše dítě nyní bude, čemu nadále udílet pozornost. Tomuto slovu, které jistě hluboce raní každého rodiče - a bude Vás tím pádem ještě dlouho trápit - a nebo raději věnujete pozornost rozvoji Vašeho dítěte? Jak píšete - chodíte málo. Zkuste z rozvoje Vašeho dítěte udělat prioritu. Věřte, že každá snaha se na dítěti projeví a že časem budete odměněna.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1923 (20. 3. 2023)
Dobrý den, ráda bych se zeptala, kolik je aktuálně v ČR logopedů? Děkuji. Martina V.
Odpověď: Dobrý den,
náš profesní spolek má asi 1100 členů, včetně těch, kteří momentálně pečují o malé dítě nebo jsou v důchodu a nejsou tudíž plně aktivní v praxi, tzn. v diagnostice a terapii narušené komunikační schopnosti (NKS) dětí i dospělých. Slovem “logoped” se ale zaštiťuje i mnoho jiných osob (neznám přesné číslo), které v minulosti například absolvovaly několikahodinový kurz nebo pracují jako speciální pedagogové - logopedové. Ti by na základě svého vzdělání o NKS měli dětem kvalifikovaně usnadňovat celý vzdělávací proces (třeba chápaní zadání ve slovních úlohách, zohlednění nízké koncentrace) a “šít jej přímo na míru” pro konkrétní dítě, nikoli prvoplánově “odstraňovat vady výslovnosti”, ať už v MŠ či ZŠ. A proč? Protože i obyčejná vada výslovnosti vzniká následkem nějakého droboučkého “nedotažení” ve funkcích mozku či v poznávacích a sociálních procesech. Vždy je lepší zohlednit klinické podklady řečových potíží a podívat se na problém komplexněji.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1921 (2. 3. 2023)
Synovi bude 7, chodíme na logo 1x za 2 měsíce dele než rok. Neumi R, Ř(učí se jen 2 měsíce). Stále při R zavírá pusu, scvakne zuby, nevydrží mít jazyk opřený nahoře. Cvakne pusu takovou silou, že ji neudržím.prsty ani lžičkou. Už jsem zoufala, na logo dostanu vynadáno, že málo cvičím a víc nic. Může mít nějaký problém (fyzio či mentální)? Jak poznám, že se R Ř nikdy nenaučí? Děkuji
Odpověď: Dobrý den, nácvik r může váznout kvůli mnoha příčinám, k nejčastějším patří: oslabená artikulační motorika, špatný úder ddd na horní dásni, chybějící cit pro dynamiku řeči, nedostatečný intelekt a motivace, nepřesný a nepravidelný nácvik. Zkuste si to sami vyhodnotit, pokud máte podezření, že příčnou může být problém v mentálním vývoji, může to být důvodem k přehodnocení cílů terapie. Zeptejte se i logopeda, kde předpokládá největší problém. Pokud je to v nácviku, poproste o přesné předvedení, co máte zkoušet doma a hned si to sama zkuste, ať vás může logoped upozornit na chyby, které případně děláte. Vašemu popisu, že při R syn scvakne zuby, moc nerozumím - možná tedy, že neumí provést horni d? Pak je třeba rozcvičit motoriku jazyka a úder za horními zuby i bez vyslovování d, jen tzv. vyplivnutí tj. vyfouknutí vzduchu. Pokud se spolupráce s logopedem nedaří a vzájemně se nechápete, zkuste vyměnit terapeuta. Třeba vám to jiný vysvětlí jinak a nebo použije specializovanějši přístupy pro děti, které nejsou schopny vědomě kontrolovat pohyb a pozici artikulačního aparátu. Kliničtí logopedi mívají specializovaná školení pro terapii u dětí s motorickým zdravotním handicapem.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1920 (27. 2. 2023)
Dobry den, mame 4mesacne mimino, snazim sa na neho stale rozpravat, vsetko mu komentovat a podobne. Ked bude vacsi a zacne to viac vnimat, ako sa s nim rozpravat po gramatickej stranke? Mam napriklad o sebe hovorit: ‘Pozri Janko, maminka vesia pradlo.’ alebo ´Pozri Janko, vesiam pradlo’. Alebo iny priklad, mam synovi hovorit: ´Janko sedi’ alebo ‘Sedis’. Ide mi o to aby sa nenaucil nejake nespravne vzory, aby pochopil ze rozpravame v roznych osobach. Prosim nepiste mi, ze to prehanam :D Dakujem velmi pekne za odpoved!
Odpověď: Dobrý den,
je vhodné (v klidných situacích) doprovázet činnosti, které spolu procházíte 2- 3 slovnou větou ("maminka obleče mikinu, Mája papá jablíčko, tady máš lžičku, já tě vidím").. Ale jako všechno, nic se nemá přehánět. Pokud by někdo pořád přemýšlel, co a jak říci miminku, a zda něco neudělal špatně, svědčilo by to spíše o zvýšené úzkosti dotyčného a na miminko by se to napětí přenášelo. Než toto, tak radši věřme, že v kultivované rodině stačí normální milý kontakt s dítětem s přirozeným dialogem v klidném tempu. A pozor - v raných fázích vývoje řeči (první 3 roky) je důležité zábavně rozvíjet dítě především v neřečových oblastech - viz heslo "co nebylo ve smyslech, není v mysli", proto se zaměřujte spíše na rozvoj hmatu, zrakového a sluchového vnímáni. Jazyk se rozvíjí teprve na těchto stavebních kamenech, nikoli pouhým opakováním textů.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1918 (16. 2. 2023)
Dobrý den jak by měla paní logopédka připravit žákovi poznávání predmětů se zavázanýma očima na logopedii a co vše si má paní logopédka připravit na to poznávání predmětů se zavázanýma očima a má si paní logopédka jít pro žàka se šálou v ruce před tím než si ho odvede na to poznávání predmětů se zavázanýma očima?
Odpověď: Dobrý den, klinický logoped se věnuje klientům v ambulanci, nikoli žákům ve škole. Takže pravděpodobnost, že navštíví žáka ve škole a bude mít v ruce šálu, se blíží nule. Pokud se paní učitelka věnuje žákům natolik, že s nimi trénuje hmatové vnímání, může si vybrat jakékoli bezpečné předměty, které jsou žákovi známy z běžného života a i další aspekty této činnosti si jistě dovede naplánovat sama dle svého uvážení a úrovně žáků. Možností je mnoho.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1917 (16. 2. 2023)
Dobrý den, tatínek je rok po těžké CMP, výživa momentálně pouze Pegem a byl nám doporučen klinický logoped. Je možné sehnat logopeda, který dojíždí za pacienty? Tatínek je odkázaný na pomoc ostatních.
Děkuji
Odpověď: Dobrý den, v zásadě existuje možnost, že klinický logoped poskytuje péči i v domácím prostředí nebo dochází na konzilia k lůžku. Musí mít ale volnou časovou kapacitu k této činnosti a další podmínky. Záleží na konkrétních podmínkách v místě bydliště či hospitalizace pacienta. Musíte se domluvit přímo v místě, nejlépe s tím, kdo péči indikoval. Jednou z nejreálnějších možností je, že rodina se nechává instruovat, jak s pacientem dlouhodobě pracovat a po dosažení alespoň mírných pokroků následuje další konzultace s logopedem. Jako méně reálné se mi jeví, že za pacientem bude dlouhodobě třikrát týdně dojíždět logoped a povede terapii bez účasti rodiny. Ale přeji, ať se podaří vše zorganizovat co nejlépe pro pacienta a ať je mu to k užitku.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1916 (14. 2. 2023)
Dobrý den, mám dvojčata (holka,kluk). V září by měly nastoupit do školy. Syn má akorát problémy s řečí. Neumí totiž pořádně dýchat nosem a dle lékařů žádný zákrok nedoporučují. Mluví jako by měl pořád rýmu. S řečí se lepší, na logopedii chodíme. Myslíte, že je to důvod přemýšlet o odkladu školní docházky? Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, na dálku Vám nemohu odpovědět, protože netuším, jak moc je řeč u syna narušena, jak je narušeno jeho sluchové vnímání a jaké má jazykové nadání. Někdo dokáže kompenzovat (třeba intelektem) problémy s řečí více, jiný méně. Problémy s huhňavostí mohou způsobit, že člověk hůře rozlišuje znělé / neznělé hlásky nebo nosové / orální hlásky (m, n, / p, b). Často pak píše tak, jak si diktuje - když hlásku vyslovuje špatně, špatně to i napíše. Obecně ale platí, že jen kvůli řeči se odklad školní docházky dávat nemusí. Je nutno posoudit celkový rozvoj dítěte - i jeho zrakové, sluchové, prostorové vnímání, rozvoj motoriky, schopnost koncentrace, ztotožněnost s rolí žáka, emoční a sociální zralost. Toto vše je možno posoudit jen při osobní konzultaci - prosím zeptejte se na názor na Vaší logopedii a v pedagogicko psychologické poradně. Syn by měl absolvovat vyšetření tam, s cílem posouzení jeho celkových schopností k zaškolení. Zavolejte si do PPP k objednání, je to školská instituce, nemusíte mít žádanku lékaře.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1915 (13. 2. 2023)
Dobrý den, syn 23 měsíců mluví asi 10 slovíček (mama,baba,tata, kyti, díky...)+ hodně citoslovců. Ostatní slova vysloví vždy první nebo prostřední slabiku. Př. Panda řekne pouze Pa. Atd... ve slově kde se objevuje R velmi často ráčkuje. Př. u slova hrát řekne h a hrdelní r. Vím, že toto R je špatně a nevím jak se ho v tomto věku vyvarovat.
Syn měl poslední tři měsíce časté problémy se záněty uší, byl i často nedoslýchavý. Za poslední tři měsíce neudělal skoro žádný pokrok. Jak mám prosím postupovat u mého dítěte? Děkuji
Odpověď: Přeji pěkný den, stále platí, co často píšeme níže, bez osobní konzultace nelze zodpovědně udílet vysoce individualizované rady. Na základě své dlouholeté praxe si ale dovolím tvrdit, že snaha vyslovovat hrdelní rrr v tomto věku často svědčí o veliké náročnosti na výkon dítěte a dítě se prostě snaží ze všech sil vyhovět a zapojuje ty svaly, které už umí zapojit. Hrot jazyka to ještě není. Pokud už k tomu došlo, že dítě užívá hrdelní rrr, tak se pokuste, pokud je to možné, si této produkce nevšímat, (neodměňovat ji Vaším zájmem), a spíše zapojovat hry na uvědomění si hrotu jazýčka a jeho hybnosti - dotýkat se špičkou oblíbeného jídla na talířku, na dlani atp., vylizovat talířek, časem třeba zkoušet jakoby "z legrace" protitlaky na hrotu jazyka třeba Vaším palcem. V tomto věku je ale ještě příliš brzo na cílené rozvíjení artikulačních svalů a je lépe se soustředit na rozvíjení celkové motoriky, příjmu jídla (kousání na stoličkách, pití z kelímku), rozvoj slovní zásoby - ukazovat v prostoru požadované předměty ( i když se vám to zdá lehké a snadné), příjem a poznávání zvuků - otočit se při hře např. za chrastěním klíčů, za hračkou atp., rytmizování říkadel na klíně atp. A samozřejmě musíte s lékařem řešit zalehnutá ouška a stav sluchu.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1914 (8. 2. 2023)
Dobrý den,
poprosím o radu. Syn teď nedávno oslavil 2 roky. Pomalu se mu rozvazuje jazyk, ale skoro od všech slovíček říká jen 1.slabiku a ikdyz ho opravím, tak se nesnaží to slovíčko říct celé. Pár slovíček má co řekne celé (např. houba, balón...) , ale je jich opravdu málo, většinou používá jen první slabiku. Tak se chci s Vámi poradit jestli se jedná o normální vývoj?
Jen pro doplnění, ještě zvládá jednoduché spojení např. táto pop (tato pojď), mámo tam.
Předem mockrát děkuji za radu
S pozdravem
Tomaštíková Jitka
Odpověď: Dobrý den, může jít ještě o vývoj v rámci tzv. širší normy, kdy lehce opožděně dozrává schopnost v mozku programovat pořadí slabik a vůbec struktury slova či věty. Správnému vývoji můžete napomoci tím, že budete předvádět v mírně zpomaleném tempu vytleskávání celého slova, rytmizování říkadel či skládání slova z kostiček (jedna slabika se rovná jedna kostička), samozřejmě v hravé a podporující atmosféře - předvádět a nabízet "prostě jen tak". Synka neopravujte. Může ale být užitečné ve vhodné chvíli taktně předvést správné znění celého slova. Také se můžete zamyslet nad mluvním vzorem celé rodiny - zda nemluvíte doma příliš rychle a překotně. Pokud ano, zkuste za slova či věty vkládat pomlky, třeba 1 sec. dlouhé. Jestliže se ani za půl roku nedostaví zlepšení, zvažte osobní konzultaci u klinického logopeda. , Na dálku nelze více a přesněji poradit. Přeji, ať máte ze synka radost a užíváte si zatím aspoň mimoslovní komunikaci. Nezapomínejte, že lze komunikovat i gesty, mimikou, řečí těla. Pokud synek dokáže využít zatím tyto formy komunikace, je to příznivý signál...
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1912 (5. 2. 2023)
Dobrý den,

měla bych dotaz, jak 4 letou holčičku zbavit cumlaní palce, má to spojene s mazlicí hračkou a když se dívá třeba na pohádku, jde to případně řešit i nejak ambulantne??Moc děkuji za odpověď Kudrnáčová
Odpověď: Dobrý den,
ano, můžete využít konzultaci v ambulanci klinické logopedie u absolventů kurzů Terapie orální pozice, pravděpodobně vás po zhodnocení stavu navedou na rozvíjení kousání "vzadu" na stoličkách - za využití žvýkacích trubiček, grabberů, žvýkaček. Pomůcky si můžete blíže prohlédnout v e-shopu www.logopediecervenkova.cz - vřele doporučuji. Pokud mám odpovědět i šířeji, u některých dětí může jít i o výraz vnitřního napětí a o cestu, jak se uklidňují, potom by v určitých případech mohl současně pomoci i psycholog, pokud se podaří rozklíčovat třeba dynamiku vztahů a napětí uvnitř rodiny. Existuje též tzv. hořký lak, který má dítěti cucání palce znechutit. To však považujeme za nevhodnou variantu - neřešící příčinu, nenabízející nic pozitivního, jen frustraci.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1911 (19. 1. 2023)
Dobrý den, synovi bude 2,5 roku, nemluví, nepoužívá ani citoslovce. Řekl máma, táta, čičí, pěkně, ale jen párkrát, už skoro před rokem. Dost s ním otřáslo narození našeho druhého syna. Jak ho podpořit? Proč nepoužívá ani to, co už umí?
Dekuji
Odpověď: Dobrý den, proč Váš synek nepoužívá to, co už umí, může mít více příčin. Některé jsou závažné, jiné banální. To je možno posoudit pouze při osobní konzultaci. Poproste lékaře o žádanku a objednejte se ke klinickému logopedovi. V případě plných kapacit zkuste zatím kontaktovat případně i Ranou péči. Pokud syn trpí narozením mladšího sourozence, zkuste ho zapojit do péče o miminko - podat ubrousky, ručník atp., udělat z něj parťáka, aby se cítil být užitečnou součástí "vašeho týmu", nikoli soupeřem miminka. Když budete se synkem docházet někam na individuální (logopedickou aj.) péči, bude z toho - kromě jiného - odezírat Váš zájem o jeho osobu, bude si užívat vaše společné chvilky, vyhrazené jen pro něj (miminko samozřejmě musíte na tu dobu svěřit někomu jinému). Tento přidružený benefit na logopedických sezeních často pozorujeme, velmi přispívá k psychické pohodě starších sourozenců.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1910 (16. 1. 2023)
Dobrý den, je mi 18. let a stále neumím vyslovovat R. Máte nějaké rady na to jak se to naučit?
Odpověď: Dobrý den, kéž by to bylo tak jednoduché, že lze poradit na dálku a obecně! Situace každého člověka může být jiná. Je třeba při osobní konzultaci určit příčinu, proč se hláska R nedaří. Velice často bývá příčinou nedostatečná motorika jazyka, zvláště hrotu. Jazyk by měl být tak obratný, aby dokázal rychle a lehce ťukat za zuby na horní dáseň. Ústa by u toho měla být otevřená…. I ve vašem věku lze vadu výslovnosti překonat. Objednejte se ke klinickému logopedovi, který posoudí Vaše individuální potíže a poradí, jak dál. Hodně zdaru!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1909 (13. 1. 2023)
č. 1908
Dobrý den paní doktorko,děkuji za odpověď. Táta byl před operací úplně normální a ještě navíc pracující důchodce,nikdo se s hlavou ani ničím zavaznym neléčil,pouze šel na endoprotézou kolena. V této fázi hledam klinického logopeda, na psychiatrii bohužel žádného nemají.krome ct mozku jiné vyšetření hlavy nedělali,jen zažívacího ústrojí a tam je vše v pořádku. Stravu neodmítá,infuze snáší. Jen je nedokáže spolknout.
Odpověď: Dobrý den, pokud neurolog potvrdil cévní mozkovou příhodu, měl by indikovat i vhodnou následnou rehabilitaci a reedukaci, tj. zapojení fyziotetapeuta, klin. logopeda případně i další odborníky. Ošetřující lékař může přizvat ke konzultaci u lůžka odborníky, které je třeba k zahájení rehabilitace či obnovy řečových funkcí a polykacího procesu. Ve vašem případě bych se pokusila poradit s klinickým logopedem v místě, zda s Psychiatrickou nemocnicí spolupracuje, zda a jak je péče o pacienty s dysfagií v regionu podchycena. Obecně pracují tzv. dysfagiologické týmy při neurologických odděleních fakultních nemocnic a poskytují péči pacientům hospitalizovaným i ambulantním, kteří přijížději do ambulance na konzultaci. Nenapsali jste důvod, proč je tatínek hospitalizován na psychiatrii, netuším tedy, zda by byl vhodný a možný okamžitý převoz jinam. Jednou z možností je i ambulantní forma péče v ambulanci klinické logopedie, pokud jsou potíže s polykáním jediným či dominantním problémem. Mohu vám poradit jen takto obecně. Konkrétní kliniku vám nemohu poradit, protože neznám konkrétní potíže vašeho tatinka.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1908 (12. 1. 2023)
Prosím,můj táta je po operaci kolene. A pravděpodobně v narkóze prodělal mrtvici a probudil se mimo a odmítá polykat stravu,je ve vážném stavu,pravděpodobně zanedbaná péče, nerehabilituje a vlastně nejí. Nevíme jak pomoc,když nemocnice stav zhoršuje. Hledáme logoped a na dysfagii nebo kliniku,kam bychom tátu převezli.je na psychiatrii v Havlíčkově Brodě,v místě bydliště.
Moc děkuji za odpověď,zoufalá rodina
Odpověď: Dobrý den, pokud pacient nemůže polykat stravu, bývá mu - třeba přechodně - zavedena sonda či dostává výživu v infuzích. Pokud je tatínek hospitalizovaný na psychiatrii, je pravděpodobně jeho stav komplikován ještě i jinými problémy než jen potížemi s polykáním. Je také možné, že stravu v důsledku snížených rozpoznávacích schopností odmítá přijímat a dokonce se brání infúzím atp. Nemohu a nechci na dálku soudit, o co u něj konkrétně jde. Z Vašeho popisu vnímám, že zatím víte jen to, že po narkóze došlo ke zhoršení psychického stavu tatínka a stav zatím nebyl neurologem vyhodnocen jako stav po cévní mozkové příhodě. Konziliář z neurologie či psychiatr si může vyžádat i konzultaci klinického logopeda u lůžka. Ten by v případě, že by se potvrdila dysfagie, mohl pomoci v zavedení adekvátní terapie (pro Vaši potěchu, po cévních příhodách pozorujeme často po terapii dobrou úpravu potíží). Nenapsali jste, zda je tatínek hospitalizován na psychiatrii poprvé a jen v důsledku pooperačních komplikací nebo má širší a starší potíže. To může mít zásadní vliv na to, kde může být tatínek přijat k hospitalizaci a zda by ho přijali na neurologické oddělení. Ve Vašem případě bych se nejprve snažila vykomunikovat s ošetřujícím lékařem 1/ zda má tatínek opravdu cévní příhodu, 2/ jak si lékař vysvětluje problémy s přijímáním potravy - odmítá stravu nebo má ochrnuté polykací svaly?
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1907 (12. 1. 2023)
Dobrý den, chtěla bych se optat. Mám 2 dceru budou ji teď v dubnu 2.roky a nechce moc mluvit. Jen říká, táta, občas máma, brmm, cici a svoji řeči mluví, jinak moc mluvit nechce. Chtěla bych se optat, zda ji nějak vic motivovat? Nebo zda je to normální, jinak vše ví co po ní chceme, rozumí všemu. Děkuji. Pinkasova
Odpověď: Dobrý den, pokud máte jinak celkově příznivý dojem z vývoje Vaší druhé dcery, můžete se zatím věnovat rytmizování říkadel na klíně (pohupování, kolíbání atp.), rozvoji celkové motoriky při zapojování všech čtyř končetin (např. napodobování chůze zvířátek), zapojování jednoduchých gest do komunikace, prozpěvování slabik s hláskami, které dítě již má vyvozeny (t - tedy: tata, toto, tete, tyty, tutu) - samozřejmě při hře například na trumpety. Dobré je též nepouštět TV a rádio na pozadí, nezahlcovat a nepřetěžovat výraznými zvukovými či zrakovými podněty, ale přiměřeně rozvíjet hmat, sluch, zrak při klidných hrách. Pokud byste měli i kolem třetího roku pochybnosti, může být užitečná osobní konzultace s klinickým logopedem, který vám může dát i konkrétnější rady.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1906 (11. 1. 2023)
Dobrý den,
muj syn tzv. ráčkuje /tvoří R v krku/ je mu 5 let. Trenujeme oromotoriku a sluchoví vnímání. Jde mmu to moc dobře. Vývoj celkový je v normě.
Zajímá mě zda má smysl v tomto věku cvičit substituční metodu R/D nebo počkat, až bude straší a vyzrálejší např. 8 let nebo 10 let.
Setkala jsem se s názorem a trendem v zahraničí, že s velarním R se substitucí se má počkat až do pozdějšího věku. To stejné s mezizubním CSZ. Co si o to myslíte?
Děkuji za Váš názor.
Odpověď: Dobrý den, pokud se již vyvinuto wellární R a mezizubní sykavky, nemá smysl oddalovat terapii. Nesprávné mechanismy se s věkem ještě více upevňují a navíc se ztrácí čas potřebný k fixování nových návyků. Neplatí zde, že starší dítě se vše naučí rychleji. Ani se u Vámi uvedených artikulačních vad nevyplácí doufat v příznivý spontánní vývoj, že "na to dítě přijde samo", protože tyto typy vad nejsou předstupněm motoricky správných variant, ale "odchýlením na slepou kolej". Dítě ve věku Vašeho syna, vyvíjející se celkově v normě, bývá již dostatečně zralé ke spolupráci. Obecně ještě doplním - v zahraničí i u nás je trendem nešířit v odborné rovině názory, ale tzv. "evidence based" terapie a postupy. Bylo by zajímavé zjistit, na čem je Vámi uvedený názor založen (zda jen na subjektivní zkušenosti jedince nebo jde o fakta podložená výzkumy a zdokumentovaná v odborné literatuře), a jaké důvody pro odkládání terapie u jinak zdravých dětí jsou uvedeny.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1905 (11. 1. 2023)
Dobrý den, dcera 18 měsíců ještě neumí efektivně kousat. Kousky zvládá dobře, ale vše si spíše rozžužlá a pak polkne. Krupky či dětské sušenky si ale krásně ukusuje na stolickach (které ještě nemá úplně venku z dásní tedy). Myslíte že je to již důvod navštívit logopedii? Jestli nemá ochable svaly či nějaký jiný problém? Ještě dodám, že ji kousky v jídle dlouho vadili a zvedal se jí žaludek až někdy zvracela, tak jsem si říkala že možná potřebuje jen vice času.
Děkuji za odpověď Komůrková
Odpověď: Dobrý den, pokud máte určité pochybnosti a nejistotu, tak osobní konzultace s klinickým logopedem Vám může přinést kromě rozboru situace a ponaučení též více klidu a jistoty. Dovednosti Vašeho dítěte nedovedeme na dálku zodpovědně zhodnotit, ale s určitostí víme, že každé dítě podvědomě vnímá vnitřní naladění maminky (a i celé rodiny) a že pochybnosti a psychické napětí mohou vývoj dítěte nenápadně zkomplikovat. Věřím, že při osobní konzultaci načerpáte mj. i naději a optimismus a vše se zdárně vyvine.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1904 (8. 1. 2023)
Dobry den,
jiz jsem absolvovala petilete studium oboru ucitelstvi pro prvni stupen zs a specialni pedagogika(sz logopedie,etopedie,psychopedie).Je moznost nejakym zpusobem dostudovat surdopedii,abych mohla pozdeji pracovat jako klinicky logoped?Dekuji moc
Odpověď: Dobrý den, zkuste prosím zkonzultovat své možnosti na IPVZ Praha (Institut pro postgraduální vzděláváni ve zdravotnictví), v jehož kompetenci je zařazování absolventů VŠ do postgraduálního vzdělávání v oboru klinické logopedie, zjednodušeně řečeno do předatestační přípravy.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1902 (3. 1. 2023)
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, jsem 30 letá slečna, která si občas šlape na jazyk. Nejsem po žádném úrazu ani mrtvici. V dětství jsem chodila na logopedii, ale ne vše se podchytilo. Je možnost docházet na logopedii i v tomto případě a je nějaká možnost, ze se výslovnost některých slov doučím i v tomto věku?
Předem děkuji
Odpověď: Dobrý den, ano, na správné artikulaci lze pracovat i v dospělém věku. Pokud se podaří identifikovat základní příčinu, proč došlo k narušení vývoje artikulace (například nedostatečně rozvinutá artikulační motorika a tudíž váznoucí tvorba žlábku středem jazyka) a vyvodit hlásku "na správném místě", pak už záleží jen na Vaší motivaci a vytrvalosti, zda se podaří vyvozenou hlásku upevnit a zautomatizovat ve spontánním řečovém projevu. Klinický logoped při osobní konzultaci posoudí Vaše individuální potíže a vytvoří Vám návod "šitý na míru", obecné návody nemusí fungovat.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1901 (1. 1. 2023)
Dobrý den,
jsem žákyně druhého ročníku gymnázia. Letos píší rocnikovou práci o logopedii. Potřebuji vědět, jaké nejčastější poruchy a vady u predskolakum. Mohla byste napsat, které poruchy a vady to jsou?
Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem
Hamy Kracíková
Odpověď: Dobrý den, tato jednoduchá otázka může být velice ošidná. Dlouho byla uváděna ve statistických šetřeních (prostudujte www.uzis.cz - pdf "Stručný přehled činnosti oboru logopedie 2007-2020") jako nejčastější vada u předškoláků Dyslálie (dle MKN 10 je to diagnóza F800), ale s rozvojem poznání se nyní jako nejpočetnější uvádí Specifická vývojová vada řeči či jazyka - bývá vykazována pod dg. F808, F809, F82, i jinak. Protože málokdy se jedná jen o prosté narušení výslovnosti hlásek, většinou se jedná o širší problém, i když pro laiky málo viditelný - týkající se např. nepřesné gramatiky, snížené slovní zásoby, nerozvinutého fonematického sluchu, paměti, schopnosti programování činností, nezralých motorických procesů aj. Další velmi závažnou diagnózou je Vývojová dysfázie F801. Též je nutno pamatovat na narušení plynulosti řeči - Balbuties F985, Breptavost F986, a to kvůli neodkladnosti odborné péče. Pro zorientování v uvedených diagnózách Vám doporučím např. Kompendium klinické logopedie, autoři Neubauer a kol.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1899 (29. 12. 2022)
Dobrý den, byl jsem ve středu na klinice LOGO v Brně. Potřebuji konzultaci s neurologem, který má zkušenosti s pacienti trpící spasmatickou disfluencií.
Předtím sem byl u Prim. MUDr. Kateřina Moráňová (naprostá spokojenost s ní). Jenom že ona má volný termín až v květnu.
Chtěl bych se zeptat zdali v ČR je ještě i jiné pracoviště s komplexními službami pro poruchy komunikace tj. i s neurologem?

S pozdravem

Alexej Spevák
Odpověď: Dobrý den, doporučím Vaší pozornosti Institut neuropsychiatrické péče (INEP) v Praze. Na jeho webových stránkách můžete nalézt podrobnější informace o jeho činnosti a nabídce.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1898 (14. 12. 2022)
Dobrý deň, vedrli by ste mi.odporúčiť logopédov, ktorí používajú VitalStim? Ďakujem
Odpověď: Dobrý den, Váš dotaz je velmi obecný, tedy i já mohu odpovědět jen obecně. AKL nevede evidenci, kdo užívá na svém pracovišti VitalStim. Využívají jej především kolegové, kteří se více specializují na poruchy polykání (dysfagie), pracoviště zaměřená na neurorehabilitaci - například Hamzova léčebna Luže-Košumberk, RÚ Kladruby, FN Brno Bohunice, Sanatoria Klimkovice, Jedličkův ústav Liberec.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1897 (10. 12. 2022)
Dobry den, rada bych se zeptala zdali hraje roli při přijetí do predatestacni přípravy univerzita, kterou žadatel vystudoval? Momentálně studují NMgr. Logopedii v Brně, ale jako Bc. Mám speciální pedagogiku předškolního věku se SZZ z logopedie. V rámci CŽV jsem si dodělala surdopedii. Až teď jsem zjistila, že AKL neuznává CŽV, takže mě zajímá, že pokud bych se rozhodla jít znovu studovat Bc. na kterou univerzitu se zaměřit. Již jsem zkousela psát na IPVZ, ale zatím bez odpovědi. Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, vážíme si Vašeho zájmu o náš krásný obor a přejeme, ať se Vám brzy podaří absolvovat vše potřebné. Nicméně, kvalifikační předpoklady pro zařazení do předatestační přípravy posuzuje IPVZ, bude nutno vyčkat na jejich odpověď. Níže v on line poradně naleznete několik podobných dotazů a odpovědí, zkuste prosím kouknout i na ně.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1896 (8. 12. 2022)
Dobrý den, zajímalo by mě zda logopedové dochází i do domácností za klienty. Jde mi o primárně o dospělého jedince který trpí multisystémovou atrofií a je potřeba s ním trénovat i řeč. Bohužel ale není možnost ho pravidelně vozit k lékaři.
A nebo zda by na tuto funkci vystačil trenér paměti.

Děkuji s pozdravem Radvanová
Odpověď: Dobrý den,
velmi záleží na konkrétní situaci v místě, kde pacient přebývá. Pokud to časové a kapacitní možnosti dovolí, najdou se kliničtí logopedi, kteří se snaží vyjít vstříc a poskytnout alespoň základní instrukci, jak a co cvičit. Domluvit pravidelnou spolupráci bude už obtížnější, ale nemohu předjímat za kolegy. Vůbec neznám konkrétní potíže pacienta, tak mohu jen s velkou dávkou nejistoty a pokory soudit, že dotyčný potřebuje spíše cvičení svalů a tudíž fyzioterapeut by měl k problematice cvičení artikulačních a obličejových svalů blíže než trenér paměti.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1895 (8. 12. 2022)
Dobrý den, nevíte kam bych měla jit se synem, ktery koktá. Je mu 11let. Kdo se specializuje na koktavost. Praha.
Děkuji Šubrtová
Odpověď: Dobrý den,
každý klinický logoped je způsobilý poskytnout kvalifikovanou péči klientům s tímto problémem. Výhodou může být, pokud si najdete pracoviště, kde působí nejen logopedové, ale i psychologové. V Praze je to např. Carpe diem Bohemia s.r.o. Pokud se mi podaří najít další tipy, pošlu Vám je do emailu.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1894 (7. 12. 2022)
Dobrý den,synovec má 3roky a 5 měsíců a stále nemluví. Říká pouze pár slov anglicky,které se naučil z YouTube. Maminka to zatim nijak neřeší. Kdy je čas navštívit logopeda? Děkuji
Odpověď: Dobrý den,
pokud je řeč obsahově chudá i po třetím roce, je určitě vhodné obrátit se na klinického logopeda. Ten může pomoci v posouzení celkového vývoje dítěte (tzn. nejen verbálních, ale neverbálních oblastí, např. zrakového, sluchového, prostorového vnímání, pohybového vývoje) a poradit, jak přes ně stimulovat rozvoj verbální komunikace.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1893 (4. 12. 2022)
Dobrý den, je možné, že se řečové funkce po cévní mozkové příhodě obnoví na 100%? Děkuji Vám.
Odpověď: Ano, je možné, že se řečové funkce obnoví do stavu, který předcházel cévní příhodě. Pozitivní roli může sehrát včasná léčba, kvalitní rehabilitace, aktivní zapojení pacienta i jeho blízkých.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1892 (2. 12. 2022)
Dobrý den paní Půstová, spadá do logopedické péče také řeč dítěte např. 8 let, poruchy pozornosti, kdy hůř skládá věty (příběh začne odprostředka), člověk se musí doptávat (není autistický), ale prostě člověk vůbec neví jistě, o čem mluví, pokud se mu v tom nechce alespoň trochu aktivně vyznat. Moc děkuji a přeji hezký den Bayer.
Odpověď: Dobrý den.
Ano, i takové děti patří do logopedické péče. Logopedie není jen o výslovnosti, ale řeší i slovní zásobu, obsahovou stránku řeči a gramatiku.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1891 (30. 11. 2022)
Dobrý den, ráda bych se zeptala.Mam dvojčata holčičky a stále nemluví.Budou jim v únoru 2, ale jsou narozené o dva měsíce dříve.Hezky rozumí, ukážou zvířata, podají vše o co je poprosíme. Ale všechny zvířata jsou baf a mluví svou řečí se kterou si vystačí. Když něco chtějí tak knuci a jen ukážou. A když se na něco zeptam, tak nedokážou nic říct a odpoví svou řečí. Máte prosím nějaký tip, jak je motivovat k mluvení? Zpíváme, snažíme se číst a mluvíme. Moc děkuji a přeji hezký den Balonová.
Odpověď: Dobrý den. Řeč u dvojčátek bývá mnohdy mírně opožděná. Děti si často vzájemně rozumí a necítí potřebu začít užívat řeč, kterou mluvíme. Buďte trpěliví, snažte se je do mluvy nenutit. Doporučovala bych Vám publikaci Klenková a spol. Jak mluvit s dětmi do tří let. Najdete tam mnoho nápadů a návodů.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1889 (23. 11. 2022)
Dobrý den,
Je mi 19 a neumím R, potřebovala bych se ho doručit. Studuji v zahraničí, dá se s tím něco dělat? Děkuji
Odpověď: Dobrý den. Ideální by bylo, kdybyste mohla docházet ke klinickému logopedovi, který by po vyšetření nastavil vhodnou terapii.Nevím,kde studujete a jak je logopedie rozvinutá v místě Vašeho pobytu. Každý jazyk má svoji specifiku výslovnosti a nevím o jakou výslovnost R Vám jde. Pokud o českou výslovnost, je třeba se nakontaktovat na českého klinického logoeda.Možná byste mohla využít on - line terapie. Ne každý logoped ji poskytuje. Zkuste např. dr. Kolmanovou - Logopedie s úsměvem.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1886 (20. 11. 2022)
Dobrý den, je mi 17 let a stále neumím říkat R ani Ř někdy se mi povede ale spíš vůbec. Stydím se za svoji mluvu a štve mě to. Ať dělám co dělám nemohu se to naučit. Sice jsem jako malá chodila na logopedii ale vůbec to nepomohlo a tak se obracuji na Vás. Co by jste mi doporučila nebo naopak poradila? Je vůbec nějaká možnost, že se ho naučím nebo jsem ztracený případ? Předem dekuju za odpověď.
Odpověď: Dobrý den.
Máte-li opravdu zájem naučit se tyto hlásky, obraťte se v místě bydliště na klinického logopeda. Ten po svém vyšetření zvolí způsob terapie. Bude hodně záležet na Vás, jak nbudete podle jeho instrukcí doma procvičovat. Na první vyšetření budete potřebovat doporučení od pediatra.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1885 (14. 11. 2022)
Dobrý den,

mám poruchu řeči od 6 let(koktavost), nyní mi je 30 let a chtěl bych s Tím něco udělat. Když jsem byl malý, tak jsem chodil na logopedii, ale bohužel mi koktání zůstalo. Chtěl bych se zeptat jestli je nějáká šance na zlepšení když už jsem takhle dospělý a co potřebuji k tomu, abych se objednal na logopedii.

Děkuji a hezký den, David Rinko.
Odpověď: Dobrý den. Šance na zmírnění popř. i úpravu plynulosti řeči je i ve Vašem věku . Hodně bude záležet na Vašem přístupu.. Klinický logoped bude zjišťovat příčiny a podle nich terapii nastaví. K objednání na klinické logopedii budete potřebovat doporučení od svého praktického lékaře a event. zprávy např. z psychologie, neurologie ( pokud jste již tato vyšetření absolvoval).
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1884 (4. 11. 2022)
Dobrý den,prosím je rozdíl mezi státnicovou zkouškou logo a surdo,když známka je dohromady a když jsou známky dvě na diplomu?Má to vliv na možnost udělat si aprobační zkoušky a stát se klinickým logopedem?
Děkuji Veronika
Odpověď: Dobrý den. To bude muset posoudit IPVZ, které přijímá zájemce do předatestační přípravy. Nevím, jakou fakultu studujete a to je při přijímání také významné,
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1883 (4. 11. 2022)
Dobry den. Syn, 3 roky a mesic. Rekne mama, tata, baba a sva slova, kterym rozumim jen ja. Cist nechce, jen povidat o obrazkach. U sledovani tv si povidame. Sam o tom “mluvi”. Pr. A (ja), bu (zelena barva, krava ze buci - dle kontextu), tika (bagr, asi z anglickych pohadek digger-bagr), dundun (bagruje), bu tika dundun (zeleny bagr bagruje). A tata bumbum (zabouchám tatovi na dvere).Vyborne kope micem, beha, celkove je hodne zdatny, obratny. Na hristi preleza to, co starsi deti. Dekuji.
Odpověď: Dobrý den. Abych mohla stanovit dg. syna, musela bych dítě vyšetřit. Pravděpodobně by mohlo jít o opožděný vývoj řeči ( suspp. dysfázii) a doporučovala bych Vám konzultaci u klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1882 (3. 11. 2022)
Dobrý den, momentálně studuji bakalářský program oboru speciální pedagogika v Brně, po kterém plánuji pokračovat také na magistra v oboru logopedie. Přemýšlím nad povoláním klinický logoped, ale slyšela jsem, že je k tomu potřeba min. dvouletá atestace, kterou musím zaplatit (konkrétně mi byla řečena částka 200 000 Kč). Víc informací o platbě atestace najít nemůžu, proto se chci zeptat, zda je to skutečně tak. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den. Ano, pro výkon povolání klinického logopeda je skutečně potřeba kromě základního vzdělání ( studium spec. pedagogiky se SZZ z logopedie a surdopedie na úrovni bakalářského a magisterského programu) ještě atestace v oboru klinická logopedie. Ta trvá 3 - 4 roky. Neřeknu Vám přesnou částku, kterou se dá vyčíslit. Záleží to na kursech, stážích, které musíte během atestace absolvovat. Každá stáž a kurs jsou různě drahé. Také za některé budoucí klinické logopedy v předatestčním přípravě tyto aktivity hradí zaměstnavatel. Částka cca 200000Kč může být reálná.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1879 (26. 10. 2022)
Pracovat pod KL v ordinaci bez současné atestační přípravy nelze? V logopedické třídě také ILP poskytují logopedky bez atestace (s podporou SPC). V současné situaci, kdy jsou logo. ordinace přetížené a termíny návštěv někdy s měsíční pauzou, mi to přijde jako ideální řešení spojení s další logopedkou. KL stanoví směr, kterým se budeme vydávat (problematické oblasti, cvičení...) a logoped na základě vyšetření může spolupracovat s rodinami daleko častěji a tím zvýšit šanci na včasnou nápravu.

Děkuji.
Odpověď: Dobrý den.
Jednou z povinnosti ve zdravotnictví je potřeba celoživotního vzdělávání a příprava na atestaci je jedna z nich
Kliničtí logopedi pracuji v rezortu zdravotnictví, tudíž nesou zodpovědnost za zdraví dítěte a musí se řídit danými předpisy.Speciální pedagogové pracují ve školství ,mají zodpovědnost za vzdělání. Klinický logoped tudíž nemůže nést zodpovědnost za práci speciálního pedagoga ve školství. Není to můj výmysl, takové jsou zákony. Samozřejmě oba odborníci vzájemně spolupracují.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1878 (26. 10. 2022)
Dobrý den, psala jsem včera a již dnes odpověď dostala. Ale ještě zkusím námět rozepsat. Mám vystudovaný obor pětileté magisterské studium Učitelství 1. stupně pro ZŠ a speciální pedagogiku. SZZ logo+surdo. Zmínila jste, že musím mít i Bc. státnice což v tomto oboru nejde ani jsem se s tím nikde nesetkala.

Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den. Nevím, jakou fakultu jste studovala a jaký diplom máte. Fakulty, obsahy studia a SZZ jsou různé.Možná směrujte dotaz spíše na IPVZ, kde Vám poskytnou konkrétní odpověď na Vámi předložené doklady o daném studiu.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1876 (24. 10. 2022)
Dobrý den,
som učitelka zo Slovenska a mám na Slovensku vyštudovanu špecialnu pedagogiku.
Ráda by som sa dozvedela, čo by som mala absolvovat, alebo na akej škole si rozšíriť svoje znalosti, aby som mohla pracovat v Českej republike ako logopédka.
Prosím, mohli by ste mi poradiť?
Veľmi pekne dakujem za informácie.
S úctou
Lívia Kučerová
Odpověď: Dobrý den. Informace o tom, co je třeba vystudovat, abyste mohla pracovat jako klinická logopedka v ČR najdete na webových stránkách AKL v sekci pro veřejnost. Podmínkou je bakalářské a následně magistrské studium se SZZ z logopedie a surdopedie a následně atestace v oboru klinická logopedie.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1875 (10. 10. 2022)
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak zlepšit artikulaci. Pravděpodobně již od dětství artikuluji pouze jednou stranou tváře. Při každodenní mluvě nejsem schopen na to pořád myslet a snažit se artikulovat celou pusou. Existují nějaká cvičení nebo pomůcky jak to zlepšit?
Předem mnohokrát děkuji,
Martin Poláček
Odpověď: Dobrý den. Na Vaši otáku jak zlepšit artikulaci nedovedu bez klinického vyšetření odpovědět. Doporučila bych Vám konzultaci u klinického logopeda, který zjistí aktuální stav a doporučí event.další vyšetření nebo Vám poskytne konkrétní informace o možnostech terapie. Na první návštěvu u klinického logopeda budete potřebovat doporučení od svého praktického lékaře.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1874 (9. 10. 2022)
Dobrý den, syn 4 roky a měsíc má problém s mluvením. Místo písmena "n" říká písmeno "h". Třeba řekne "dívám se ha tebe, místo aby řekl dívám se na tebe. Nebo říká místo auto" hauto". Když ho opravíme tak se buď zasekne a dělá že nás neslyší, nebo v tom lepším případě se opraví a řekne to správně. Po nějaké době opět řekne ha místo na. Opět opravíme ale stejně to příště řekne zase špatně. Když byl menší byl šikovný, ale teď mám pocit jako by se přestal snažit a někdy to dělal i naschvál. Nevíme si už s ním rady.
Odpověď: Dobrý den.
Doporučila bych Vám návštěvu u klinického logopeda,který svým vyšetřením zjistí důvod záměny hlásek. Pravděpodobně se bude jednat o nedostatečně zralý fonematický sluch,který způsobuje to, že dítě nevnímá rozdíly ve správném a nesprávném znění hlásek, které produkuje.Určitě to nedělá naschvál, jen nemá dostatečně rozvinutý smysl v oblasti sluchové diferenciace. Klinický logoped Vás také navede na vhodný způsob, jak toto napravit a cvičit.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1872 (6. 10. 2022)
Dobrý den,

Je mi 30 let a trápí mě zadrhávání v řeči. Tuto vadu mám od útlého dětství, ale neprojevuje se v každé větě úplně pokaždé. Nejčastěji se zasekávám na určitých písmenech, například D, N, Z (obzvláště pokud těmito písmeny začíná věta).

Nevím o žádném příbuzném nebo předkovi, který by trpěl nějakou vadou řeči. Dalo by se s tím něco dělat? Případně kolik by zhruba stála léčba, pokud by měla smysl?

Moc děkuji za odpověď
Martin Tupý
Odpověď: Dorý den. Léčba koktavosti je hrazena ze zdravotního pojištění. I v dospělém věku se lze pokusit o odstaranění nebo zmírnění neplynulého projevu. Záleží na motivaci a spolupráci při terapii.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1871 (25. 9. 2022)
Dobrý den,
náš syn, 2,5 roku starý , nechce mluvit, ovládá cca 20 slov, vydává často zvuky, ale neartikuluje.
Občas se snaží některá slova napodobit , ale je to velmi zkomolené(prší-vyslovuje "prý", kreslení vyslovuje "koni"). Není schopen vytvořit slovní spojení. Oproti jiným dětem je vývojově pozadu. Má cenu již v tomto věku řešit řeč s logopedem? Moc děkuji.
Odpověď: Dobrý den. Ano. Doporučovala bych Vám konzultaci u klinického logopeda. V tomto věku pracuje kliňický logoped hlavně s rodiči. Vysvětluje vhodný přístup, doporučí pomůcky, materiály, případně doporučí další vyšetření. A hlavně bude mít možnost sledovat dítě v průběhu jeho následujícího psychomotorického vývoje, což je pro diagnostiku velmi cenné.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1870 (21. 9. 2022)
Dobrý den synovi jsou 4 roky a špatně mluví jelikož syn přišel o přední zuby .. co máme dělat Dekuji
Odpověď: Dobrý den. Pojem " špatně mluví" je velmi široký. To, že dítě přišlo o přední zuby může vadit některým hláskám , ale na mnoho hlásek vliv nemá. Doporučila bych Vám konzultaci u klinického logopeda, který svým vyšetřením zjistí aktuální stav a doporučí event. další vyšetření nebo postupy. Chybějící zuby lze dočasně event. nahradit tzv. mezerníkem.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1869 (18. 9. 2022)
Dobrý den,
chci zeptat , synovi jsou 2 a čtvrt roku a vůbec nemluví, v roce a půl říkal mama a baba a před druhým rokem říkal ne, ale teď už neříká vůbec nic. Snažím se mu vše popisovat a snažím se aby aspoň něco zopakoval ale nikdy nic neřekne na ahoj řekne jen A jinak vůbec nic a tak se chci zeptat zda je to v pořádku nebo mám kontaktovat pediatra nebo přímo nějakého odborníka? Říká se že každé dítěte je jiné a každé umí nějaké dovednosti v různém věku tak zda to mám řešit nebo mu dát jen čas
Moc děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den.Pokud registrujete v řečovém vývoji regres ( něco říkal a to ustalo), určitě o tom informujte pedatra, který Vám dá doporučení na další vyšetření -neurolog, foniatra a klinický logoped, př. klinický psycholog.Nemusí to nutně znamenat nějaký problém, ale je vhodné včas mít dítě vyšetřeno a event. vadu vyloučit.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1868 (14. 9. 2022)
Dobrý den, dcera má 3 a půl roku. Začala mluvit velmi brzy, první opakování slabik (mama, tata) začala už půl roce, v roce uměla jednoduché věty. Ve dvou letech uměla první říkanky a básničky. Ve třech letech tvoří souvětí a dokáže souvisle odvyprávět příběh. Od nástupu do školky ale začala mít problémy se záměnou slabiky L z V. Takže místo "Nejsem Ela, ale Elinka" řekne "Nejsem Eva, ale Evinka". Ale slovo jako je například "vlk" vysloví krásně. Máme si dělat starosti a začít s ní nějak pracovat nebo to odezní samo?
Odpověď: Dobrý den. Záměna hlásek V a L může být dána nezralým sluchovým vnímáním . Dcera může mít pocit že říká Ela, přestože vysloví Eva. Nechala bych tomu pár týdnů volný průběh, s tím, že můžete hravou formou posilovat sluchové rozlišování - např.rozlišovat stejné a jiné zvuky, slova... Bude-li záměna přetrvávat i kolem čtvrtého roku věku, domluvte si konzultaci u klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1865 (28. 8. 2022)
Dobrý den přeji. Prosím můj syn 3 roky a 7 měsíců roku vyslovuje "ž" šišlavě a taky písmeno "c" není dost výrazné. Čteme knížku logohrátky s básničkami. Měli bychom navštívit logopeda, nebo je to brzo? Děkuji Vám. Jana
Odpověď: Dobrý den. Doporučila bych Vám objednat se na klinickou logopedii. Sice je syn ještě malý, ale objednávací doby jsou delší, tak ať jste třeba v pořadníku. Je možné, že se výslovnost sykavek časem spontánně upraví, ale je možné, že nesprávná výslovnost bude přetrvávat i po čtvrtém roce. Souvisí to se zralostí sluchové rozlišování.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1863 (21. 8. 2022)
Dobrý den, jako dítě jsem chodila na logopedii, ale souhlásky R a Ř jsem se bohužel nenaučila. Dokud jsem nebyla matka, nijak mě to netrápilo. Mám 8měsíčního chlapečka a nerada bych, aby " zdědil " výslovnost těchto souhlásek. Mohu proto něco udělat? Nikdo jiný z rodiny tento problém nemá, což mě trochu uklidňuje, na druhou stranu se synem trávím nejvíce času já. Tak kolem roku mu chci začít číst, těším se na to, ale tohle mě trápí. Nechci, aby si myslel, že má výslovnost je normální a v pořádku. Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den.Je dobře, že Vám Vaše výslovnost není lhostejná a uvědomujete si případné neblahé dopady na výslovnost syna. Děti si výslovnost skutečně osvojují podle mluvniho vzoru nás, dospělých.Nesprávná výslovnost se tedy nedědí, ale odposlouchává. Doporučila bych Vám konzultaci u klinického logopeda, který by Vám mohl být v nápravě oporou. Připravte se však na to, že budete muset pravidelně trénovat. Na první návštěvu budete potřebovat doporučení od svého praktického lékaře.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1862 (17. 8. 2022)
Dobrý den, pracujeme s dcerou na zvládnutí hlásky R. Dělaly jsme cvičení DNDNDN, z něho už umí pěkné DRDRDR, jazyk nahoře za zuby, pěkně vibruje. Problém ale je, aby R používala ve slovech. Všimla jsem si, že dává jazyk jakoby dostrany, někam za horní levou trojku, a vzniklé R je divné. I když se snaží, vždy jí tam ulítne. Zkoušíme slova jako tráva, triko, a pod. Jak jí toto přeučit prosím?
Odpověď: Dobrý den. Nevím kolik let je vaší dceři a co jste všechno cvičili, než jste začali nácvik substituční metodou vytvářet tuto hlásku. Zřejmě ještě není jazyk dostatečně jemný a hbitý. Asi bych se vrátila ke cvičením motoriky mluvidel a dechových cvičením. V každém případě se poraďte se svým klinickým logopedem, který zhodnotí současný stav a pořadí jak dál.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1861 (4. 8. 2022)
Dobry den ja jsem Madarka manzel Cech. S manzelem mluvim slovensky on cesky.
Mame 3,5let. dceru a 14mes. dvojcata. Ja jsem se starsi dcerou mluvila madarsky (jsem jediny zdroj), manzel a rodina cesky, když se narodila dvojcata, sla do angl. skolky.
Starsi dcera stale nemluvi, jeji slovni zasoba je asi 50 slov, vetsinu zvirat nazyva citoslovci, kdyz neco chce, ukaze na to a rika jedno slovo. Vsemu rozumi.
Byla jsem s ni u logopeda, mame jazyky omezit a mluvit jen cesky. Vynechani angl. ok ale prejit z madarstiny na cestinu? Nezmate ji to jeste vic? Jak a kdy se pak mam k madarstine vratit?
Odpověď: Dobrý den. Děti z bing.prostředí mohou být oproti svým vrstevníkům v řečovém vývoji opožděné. Je to proto, že musí vstřebávat 2 ( někdy i více jazyků) současně. Pokud jsou nezatížené nějakou poruchou, často se jejich úroveň komunikace časem zlepší. Je vhodné však dodržovat pravidlo např. Čech mluví na dítě česky, Maďar madarsky . Dítě si zvykne Čechovi odpovídat česky, Madarovi maďarsky. Je-li však dítě s poruchou řeči např. dysfázii, dá se předpokládat, že to bude pro něj ještě náročnější . Preventivně bych omezila další jazyky a držela se již uvedeného pravidla. Problém však u Vás nastává ještě se slovenštinou, kterou komunikujete jako rodiče mezi sebou a kterou dítě vnímá. Je otázka, zda místo maďarštiny tedy nezvolit slovenštinu a k maďarštině se vrátit, až bude dcera rozmluvená a ustálená v jazyce, s kterým se nejvíce setkává. Nebo v komunilaci Vás a otce užívat maďarštinu a slovenštinu vynechat. Dále je třeba si také uvědomit, v jakém jazyce budete chtít dceru dále vzdělávat a tomuto jazyku dát co největší přirozenou jazykovou podporu.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1860 (3. 8. 2022)
Dobrý den, synovi budou v říjnu 3 roky, ale jediné co mi dokáže říct je… Ano, ne, jak dělají některá zvířata a o jídlo žádá slovem papat, druhy jídla jsou pak skoro vše sýr. Snažíme se srozumitelně vyslovovat, ale asi to k ničemu nevede. V knížkách si ukazujeme, zkoušíme jestli si pamatuje kde bylo které zvíře v knize (to tedy někdy ukáže). Bylo by lepší navštívit logopeda? Děkuji Krajčová
Odpověď: Dobrý den. Určitě vyhledejte klinického logopeda. Ten svým vyšetřením zjistí aktuální stav jeho vyjadřovací schopností, úroveň porozumění naší řeči, celkový psychomotorický vývoj a podle potŕeby event. doporučí další výšetření a možnosti rozvoje komunikace dítěte.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1859 (1. 8. 2022)
Dobrý den, synovi budou 18.září 3 roky a mluví jen svoji řeči neopakuje i když se snažíme aby mluvil čteme spolu knížky ukazujeme obrázky a řekne jen jak dělají zvířata. Jinak nemluví vůbec. Můžete mi prosím poradit jestli se mám obrátit na logopedii? Děkuji Zárubová.
Odpověď: Dobrý den.Ano, určitě se objednejte u klinického logopeda. Na první vyšetření budete potřebovat doporučení od pediatra. Předpokládám, že sluch máte již vyšetřený. Pokud ne, doporučuji i foniatrické vyšetření.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1857 (28. 7. 2022)
Dobrý den, skoro 4-letý syn mluví celkem dobře, ale neumí r,l a ř. Je bilingvní, čeština je však dominantní. V některých slovech (kde je "rna" jako "cukrárna" ráčkuje. Otec v mateřském jazyce "r" také vyslovuje spíš jakoby ráčkoval.
Máme již řešit logopedii? Máme nějaké logopedické příručky, ale příliš nespolupracuje, jinak velice bystrý.
Odpověď: Dobrý den. Ano, zahájila bych logopedickou péči pod vedením klinického logopeda. Jednak Vám vyšetří podjazykovou uzdičku a zhodnotí, zda ji dát odstarnit( pravděpodobně ano, stáčí-li se jazyk do tzv.srdíčka) a jednak Vás nasměruje co a jak s dítětem začít cvičit.Velární R ( ráčkování) je třeba odstranit dříve, než se zafixuje.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1856 (19. 7. 2022)
Můj vnuk ( 7 let) stále špatně mluví. Nevysloví r ani ř. Chodil na logopedii, ale žádné výsledky. Co mohu pro něj udělat? Děkuji za radu
Odpověď: Dobrý den. Bylo by vhodné nejprve zjistit, proč se úprava výslovnosti nepodařila. Mohlo dojít k tomu, že dítě nebylo zralé na cvičení nebo byl jazyk dostatečně nerozcvičený.... Těch příčin může být více. Pokud bude vnuk nakloněný ke cvičení, doporučuji znovu oslovit kliinického logopeda, který vám pomůže s odhlaním příčin a pokusí se hlásky vyvodit.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1855 (19. 7. 2022)
Dobrý den,
syn bude mít brzy 3 a půl roku a zatím o sobě stále mluví ve 3. osobě jednotného čísla, případně v 1. osobě množného čísla. Pouze výjimečně použije 1. osobu jednotného čísla. Je to ještě v pořádku? Případně jak s ním pracovat? S mluvením začal poměrně pozdě, až kolem 2 a půl let, ale teď mluví moc hezky.
Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den.Bylo by vhodné se objednat u klinického logopeda, který zjistí aktuální stav vyjadřovacích schopností a podle toho cíleně poradí,jak případně řečové dovednosti u dítěte rozvíjet. Je možné, že syn má oslabený tzv.jazykový cit a potřebuje jen více času .
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1854 (12. 7. 2022)
Dobrý den,
naší princezně budou v srpnu dva roky a stále téměř nemluví. Říká jen pár slov, jinak celý den prožvatlá svou řečí. Měli bychom už navštívit odborníka nebo máme ještě počkat.
Moc děkuji za radu
Odpověď: Dobrý den. Ano, doporučila bych Vám konzultaci u klinického logopeda. Ten zhodnotí její vyjadřovací schopnosti a celkový psychomotorický vývoj. Na základě získaných informací doporučí další postup. Na vstupní vyšetření budete potřebovat doporučení pediatra.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1853 (16. 6. 2022)
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zdali spolupracujete s nějakým kvalitním logopedem - rodilým mluvčím AJ? Případně zdali byste mě dokázali někam nasměrovat, kde bych nějakého takového logopeda pro anglicky mluvící dítě v Praze nalezl? Předem Vám děkuji moc za odpověď.
Tomáš
Odpověď: Dobrý den. Na našich stránkách v sekci pro veřejnost je uveden seznam klinických logopedů , kteří jsou schopni vést terapii i v jiných jazycích než je čeština. Angličtina je poměrně zastoupená.Osobně neznám anglického klinického logopeda působícího v Česku a domnívám se, že ani na našich stránkách se neprezentuje, protože nebude členem AKL.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1852 (11. 6. 2022)
ADHD dítě nejde mu matematika chodí i na doučování kdo je povinný a naučit počítat stále nic neumí děkuji za kladné rychlé vyřízení
Odpověď: Dobrý den. Moc Vašemu dotazu nerozumím, ale zkusím odpovědět. Děti s ADHD mívají často přidružení poruchy učení, ve Vašem případě by se mohlo jednat o tzv. dyskalkulkii - poruchu, která brzdí rozvoj matamatických dovedností. Záleží také na intelektu dítěte. Domluvte si vyšetření v pedagogicko - psychologické poradně, která by mohla Vašemu dítěti stanovit individuální plán a spolu s Vámi a učiteli pomoci obtíže v matematice řešit.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1850 (2. 6. 2022)
Dobrý den, logoped nám poradila si najít ukrajinského logopeda, a dál nám vaši stránku. Našel jsem tady fail ke stažení s místa pracovišť ve více jazycích ale když ho stáhnu je tam nějaký obrázek který ne má nic společného. Ne můžete mi prosím poradit jak to udělat a nebo dat kontakt na vašeho ukrajinského kolegu který pracuje v Praze a okolí. Děkuji
Odpověď: Dobrý den.
Mně se daří otevřít seznam pracovišť pracujících ve více jazycích bez obtíží.Zřejmě někde děláte chybu. Nicméně, není tam uvedený klinický logoped pracující v ukrajinštině. Sama neznám žádného ukrajinského logopeda, který by působil v Čechách. Pátrám mezi ostatními klinickými logopedy, zatím neúspěšně.Dostala jsem kontakt na jednu ukrajinskou logopedku, která je však v jižních Čechách. Máte-li zájem, dejete vědět. Pokud se mi podaří v následujícíh dnech někoho objevit, dám ještě vědět.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1849 (2. 6. 2022)
Dobrý den, otec prodělal mozkovou příhodu 30.10.2021. Poraněno bylo cca 30% mozku.Po celou dobu po úrazu jsem se mu snažil zajistit co nejlepší logopedickou péči, ale momentálně dokáže říct jediné slovo, osm.Horší je, že se nám nepodařilo najít společný komunikační kanál, gesty, posunky. Otec je z toho špatný a strašně mu to vadí.Dostal jsem doporučení na soukromé zařízení Klimkovice? Nemáte pro mě prosím nějaké doporučení na koho se obrátit? Specialista, klinika, nějaké zařízení pro tento stav?Předem děkuji. Kosina
Odpověď: Dobrý den.Neznám přesnou diagnozu Vašeho otce, nevím, které části mozku jsou postiženy. Pravděpodobně může jít o dg. tzv. globální afázii. Je to porucha řeči, která postihuje rozumění řeči i její expresi, dále čtení i psaní. Terapie bývá náročná pro pacienta i jeho okolí. Vhodná je i psychoterapie. Některá rehabilitační zařízení a lázně např. Klimkovice, Jánské lázně, Slapy, Beroun... nabízí i logopedickou péči,Doporučuji si do daného zařízení zavolat a zeptat se. Taktéž je možné využít pobytu na Foniatrické klinice v Praze v Žitné nebo Logo kliniku v Brně. V ambulancích klinické logopedie také působí kliničtí logopedi, kteří pracují s obdobnými pacienty, tam však na terapii docházíte v určitých intervalech .
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1848 (31. 5. 2022)
Dobrý den,

potřebovala bych logopedické potvrzení k přihlášce na VŠ. Bylo by možné ho získat od Vás?

Děkuji
Odpověď: Dobrý den.Ano, můžete se objednat ke jkaždému klinickému logpedovi, který Vám po vyšetření vydá potvrzení.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1846 (28. 5. 2022)
Dobrý den, začal jsem v dospělosti navštěvovat logopedii kvůli písmenu R a Ř. Podařilo se mi naučit rozkmitat jazyk, každopádně pokaždé, když jazyk rozkmitám, tak mi nezůstane na oblouku za zuby, ale vždy se posune dopředu za zuby a při kmitání mi vylézá ven. Nevíte, jak docílit, abych měl i při kmitání schovaný jazyk za zuby a dělal to tedy správně? Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den. Pravděpodobně nebudete mít jazyk ještě dostatečně rozcvičený, uvolněný a hbitý.Doporučila bych Vám cvičit dle pokynů klinického logopeda zvláště motoriku jazyka.Velmi vhodné je cvičit před zrcadlem, abyste měl zrakovou kontrolu a případně dát před zuby zábranu např. ze špátle.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1844 (24. 5. 2022)
Dobrý den,
na koho se obrátit o radu, pomoc ... v případě, kdy dítě (6 let) nemluví, má za sebou vyšetření ve speciálně pedagogickém centru pro děti s vadami řeči a vyšetření u odborného lékaře - neurologa - závěr porušené centrum řeči.

Děkuji, hezký den
Odpověď: Dobrý den.Terapie s dětmi s narušenou komunikací provádí kliničtí logopedi.Obraťe se v místě bydliště na klinického logopeda, kterému kromě doporučení od pediatra donesete i zprávy z SPC a neurologa. Dále bude třeba zřejmě vyšetřiení u klinického psychologa, aby se posoudila mentální kapacita dítěte. Klinický logoped Vás může event. nasměrovat na alternativní a augmentativní způsoby komunikace s dítetem.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1843 (23. 5. 2022)
Dobrý den, syn má necelé 4 roky a odmala neumí K a G, místo toho říká T a D. Vleže na zádech, když spustí jazyk do krku, z něj K párkrát vyšlo, ale ve vertikální poloze to nejde. Jinak nezadrhává, slovní zásobu má širokou, myslí mu to. Je ale hodně stydlivý, před cizími se mi schovává za záda a nepromluví. Tak nevím, zda můžeme s logopedií počkat do podzimu, až začne chodit do školky a trochu se socializuje, nebo jestli radši čím dřív, tím líp a doufat, že s ním půjde aspoň trošku pracovat. Díky!
Odpověď: Dobrý den. Doporučia bych Vám objednat se na logopedii.Čím dříve, tím lépe.Kliničtí logopedové jsou zvyklí pracovat i s dětmi, které jsou ostýchavější. Navazování kontakktu s dítětem může sice trvat, ale logoped může pracovat i s Vámi.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1841 (20. 5. 2022)
Dobrý den, jak prosím přimět dvouletého syna (24 m) opakovat a tvořit nová slova? Umí cca 10 skutečnych slov a pak užívá citoslovce pro pojmenování zvířat či strojů. . Věty netvoří, zřídka řekne dvě slova za sebou. Pasivně rozumí.
Např. při čtení vždy ukazuje prsten se svým "tam" na předmět, o kterém je zrovna řeč, ale nemá tendenci je pojmenovávat nebo opakovat.
Děkuji za radu,
Iveta Blažková
Odpověď: Dobrý den. Nutit dítě do bezvýznamného opakování slov nebo vět nemá cenu. Vše se uskutečňuje formou spont. nápody, nejlepe při adekvátní hře. Rozvoj řeči - vyjadřovacích schopností - nastupuje na základě dozrávání jeho psychomotorické vývoje a potřeby dítěte něco nám sdělovat. Velmi dobře je zpracovaná strategie zaměřená na rozvoj řeči u malých dětí v publikaci Horňáková, Kapalková, Mikulajová: Jak mluvit s dětmi od narození do tří let .
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1839 (9. 5. 2022)
Dobrý den, dcera nar. 29.6.2020.

Začala mluvit velmi brzy, již v necelém roce a půl skládala jednoduché věty. Nyní je to asi už 3 týdny, kdy u slov, které končí na písmeno K - toto písmenko zopakuje (př. BLIK-K). Dělá to jen u písmene K. Když řeknu samostatné K a ona to zopakuje, tak nic, ale ve slově se tam objeví písmenko ještě jednou.

Je to běžné/normální?

Mockrát Vám děkuji za Vaši odpověď a s přáním hezkého dne, Hanousková Barbora
Odpověď: Dobrý den. Máte velmi šikovnou dceru. Její řečový vývoj je pravděpodobně na vysoké úrovni.Na opakování hlásky K bych vůbec neupozorňovala, nechala bych tomu volný průběh. Pravděpodobně by mělo opakování hlásky samo ustoupit. Nestane-li se tak cca do 3 měsíců nebo přibývalo by zdvojování i u jiných hlásek, obraťte se na klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1838 (9. 5. 2022)
Dobry den, syn 6roku ma vývojovou vadu reci,dislalii. Disfazie nebyla potvrzena. Chodili jsme na klinickou logo. Ve skolce otevreli logo tridu, tak rok chodime tam. Bohuzel bez zadnych velkých pokroku. Chybi mu opravdu jeste hodně pismen. Muj dotaz- zustat v logo tride(cvici tam 4xtydne po15min)+ja doma...nebo zacit opet navstevovat klinickou logopedii? Predem dekuji za vasi odpověď
Odpověď: Dobrý den. Je škoda, že jste opustili klinickou logopedii. Přeci jen klinická logopedie a logopedie ve školce se liší jak odborným obsazením, tak formou péče. V ideálním případě by se měly doplňovat. Určitě bych se vrátila zpět ke klinickému logopedovi.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1837 (6. 5. 2022)
Dobrý den, chtě bych se zeptat, zda mohu podnikat jako logoped, pokud mám magisterské vzdělání z oboru logopedie (dvouoborové studium pro SŠ v kombinaci s VV) . Musím si dodělat atestaci? Děkuji
Odpověď: Dobrý den. Pro výkon povolání klinického logopeda je třeba SZZ z logopedie a surdopedie a to jak bakalářská, tak magisterská a dále atestace v oboru klinická logopedie př IPVZ. Dále 5tiletá praxe pod supervizí již atestovaného klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1836 (2. 5. 2022)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli přestřižení zkrácené podjazykové uzdičky u dospělého může způsobit zhoršení už naučené výslovnosti. Jako malé mi tato uzdička nebyla přestřižena a chtěla by jsem to podstoupit teď, ve 24 letech.

Ďekuju,

Anna Orbisová.
Odpověď: Dobrý den.Pokud máte správnou výslovnost zafixovovanou, přestřižení zkrácené uzdičky by artikulaci nemělo ovlivnit. Je otázka, proč podjazykovou uzdičku chcete nyní řešit, co Vás k tomu vede....
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1835 (28. 4. 2022)
Dobrý den,
sháním logopeda pro klienta po CMP naší pečovatelské služby, který bydlí ve Vraném nad Vltavou.
Bohužel není schopen docházet ambulantně.
Chtěla jsem se tedy zeptat, jestli je možné sehnat někoho takového?
Děkuji a zdravím :)
Mgr. Karolina Tumlířová
Odpověď: Dobrý den.
Podívejte se na naše stránky AKL, v sekci pro veřejnist je adresář klinických logopedů. Našla jsem , že ve Zvole u Prahy pracuje Mgr, Jan Havlíčková, tel:737560281. Zkuste se s ní domluvit, event poradit, kdo v okolí ještě pracuje.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky