On-line poradna

Na vaše dotazy odpovídá:

Mgr. Zuzana Půstová
Mgr. Zuzana Půstová
klinická logopedka
Ordinace klinické logopedie
Tererova 1355, Praha 4

Nejčastější dotazy a odpovědi

Logopedie u dětí

  • Kdy se má zahajovat logopedická péče u dětí?
  • Jak často se chodí na logopedii?
  • Synovi jsou 3 roky a mluví podle lékařky průměrně. Co mám dělat, aby se řeč dobře rozvíjela?
  • Pětiletý syn začal zadrhávat, co mám dělat?

Logopedie u dospělých

  • Jaké jsou možnosti logopedické péče o dospělé?
  • Manžel prodělal mrtvici a mluví jen s obtížemi. Můžu mu nějak pomoci?

Zajímáte se o práci logopeda?

  • Jaká je nutná kvalifikace, kdybych chtěla pracovat jako klinický logoped?
  • Kde se logopedie studuje?
  • Jaké jsou kompetence logopedické asistentky?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete na stránce Často kladené dotazy.


Poradna se specializuje výhradně na logopedickou tématiku. Na nesouvisející dotazy bohužel nemůžeme odpovídat !!!
Pokud si nepřejete odpověď s Vaším dotazem zveřejnit na těchto stránkách, prosím informujte nás o tom ve svém dotazu.


O zodpovězení vašeho dotazu budete informováni e-mailem


Zodpovězené dotazy

Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24


Dotaz č. 1892 (2. 12. 2022)
Dobrý den paní Půstová, spadá do logopedické péče také řeč dítěte např. 8 let, poruchy pozornosti, kdy hůř skládá věty (příběh začne odprostředka), člověk se musí doptávat (není autistický), ale prostě člověk vůbec neví jistě, o čem mluví, pokud se mu v tom nechce alespoň trochu aktivně vyznat. Moc děkuji a přeji hezký den Bayer.
Odpověď: Dobrý den.
Ano, i takové děti patří do logopedické péče. Logopedie není jen o výslovnosti, ale řeší i slovní zásobu, obsahovou stránku řeči a gramatiku.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1891 (30. 11. 2022)
Dobrý den, ráda bych se zeptala.Mam dvojčata holčičky a stále nemluví.Budou jim v únoru 2, ale jsou narozené o dva měsíce dříve.Hezky rozumí, ukážou zvířata, podají vše o co je poprosíme. Ale všechny zvířata jsou baf a mluví svou řečí se kterou si vystačí. Když něco chtějí tak knuci a jen ukážou. A když se na něco zeptam, tak nedokážou nic říct a odpoví svou řečí. Máte prosím nějaký tip, jak je motivovat k mluvení? Zpíváme, snažíme se číst a mluvíme. Moc děkuji a přeji hezký den Balonová.
Odpověď: Dobrý den. Řeč u dvojčátek bývá mnohdy mírně opožděná. Děti si často vzájemně rozumí a necítí potřebu začít užívat řeč, kterou mluvíme. Buďte trpěliví, snažte se je do mluvy nenutit. Doporučovala bych Vám publikaci Klenková a spol. Jak mluvit s dětmi do tří let. Najdete tam mnoho nápadů a návodů.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1889 (23. 11. 2022)
Dobrý den,
Je mi 19 a neumím R, potřebovala bych se ho doručit. Studuji v zahraničí, dá se s tím něco dělat? Děkuji
Odpověď: Dobrý den. Ideální by bylo, kdybyste mohla docházet ke klinickému logopedovi, který by po vyšetření nastavil vhodnou terapii.Nevím,kde studujete a jak je logopedie rozvinutá v místě Vašeho pobytu. Každý jazyk má svoji specifiku výslovnosti a nevím o jakou výslovnost R Vám jde. Pokud o českou výslovnost, je třeba se nakontaktovat na českého klinického logoeda.Možná byste mohla využít on - line terapie. Ne každý logoped ji poskytuje. Zkuste např. dr. Kolmanovou - Logopedie s úsměvem.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1886 (20. 11. 2022)
Dobrý den, je mi 17 let a stále neumím říkat R ani Ř někdy se mi povede ale spíš vůbec. Stydím se za svoji mluvu a štve mě to. Ať dělám co dělám nemohu se to naučit. Sice jsem jako malá chodila na logopedii ale vůbec to nepomohlo a tak se obracuji na Vás. Co by jste mi doporučila nebo naopak poradila? Je vůbec nějaká možnost, že se ho naučím nebo jsem ztracený případ? Předem dekuju za odpověď.
Odpověď: Dobrý den.
Máte-li opravdu zájem naučit se tyto hlásky, obraťte se v místě bydliště na klinického logopeda. Ten po svém vyšetření zvolí způsob terapie. Bude hodně záležet na Vás, jak nbudete podle jeho instrukcí doma procvičovat. Na první vyšetření budete potřebovat doporučení od pediatra.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1885 (14. 11. 2022)
Dobrý den,

mám poruchu řeči od 6 let(koktavost), nyní mi je 30 let a chtěl bych s Tím něco udělat. Když jsem byl malý, tak jsem chodil na logopedii, ale bohužel mi koktání zůstalo. Chtěl bych se zeptat jestli je nějáká šance na zlepšení když už jsem takhle dospělý a co potřebuji k tomu, abych se objednal na logopedii.

Děkuji a hezký den, David Rinko.
Odpověď: Dobrý den. Šance na zmírnění popř. i úpravu plynulosti řeči je i ve Vašem věku . Hodně bude záležet na Vašem přístupu.. Klinický logoped bude zjišťovat příčiny a podle nich terapii nastaví. K objednání na klinické logopedii budete potřebovat doporučení od svého praktického lékaře a event. zprávy např. z psychologie, neurologie ( pokud jste již tato vyšetření absolvoval).
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1884 (4. 11. 2022)
Dobrý den,prosím je rozdíl mezi státnicovou zkouškou logo a surdo,když známka je dohromady a když jsou známky dvě na diplomu?Má to vliv na možnost udělat si aprobační zkoušky a stát se klinickým logopedem?
Děkuji Veronika
Odpověď: Dobrý den. To bude muset posoudit IPVZ, které přijímá zájemce do předatestační přípravy. Nevím, jakou fakultu studujete a to je při přijímání také významné,
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1883 (4. 11. 2022)
Dobry den. Syn, 3 roky a mesic. Rekne mama, tata, baba a sva slova, kterym rozumim jen ja. Cist nechce, jen povidat o obrazkach. U sledovani tv si povidame. Sam o tom “mluvi”. Pr. A (ja), bu (zelena barva, krava ze buci - dle kontextu), tika (bagr, asi z anglickych pohadek digger-bagr), dundun (bagruje), bu tika dundun (zeleny bagr bagruje). A tata bumbum (zabouchám tatovi na dvere).Vyborne kope micem, beha, celkove je hodne zdatny, obratny. Na hristi preleza to, co starsi deti. Dekuji.
Odpověď: Dobrý den. Abych mohla stanovit dg. syna, musela bych dítě vyšetřit. Pravděpodobně by mohlo jít o opožděný vývoj řeči ( suspp. dysfázii) a doporučovala bych Vám konzultaci u klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1882 (3. 11. 2022)
Dobrý den, momentálně studuji bakalářský program oboru speciální pedagogika v Brně, po kterém plánuji pokračovat také na magistra v oboru logopedie. Přemýšlím nad povoláním klinický logoped, ale slyšela jsem, že je k tomu potřeba min. dvouletá atestace, kterou musím zaplatit (konkrétně mi byla řečena částka 200 000 Kč). Víc informací o platbě atestace najít nemůžu, proto se chci zeptat, zda je to skutečně tak. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den. Ano, pro výkon povolání klinického logopeda je skutečně potřeba kromě základního vzdělání ( studium spec. pedagogiky se SZZ z logopedie a surdopedie na úrovni bakalářského a magisterského programu) ještě atestace v oboru klinická logopedie. Ta trvá 3 - 4 roky. Neřeknu Vám přesnou částku, kterou se dá vyčíslit. Záleží to na kursech, stážích, které musíte během atestace absolvovat. Každá stáž a kurs jsou různě drahé. Také za některé budoucí klinické logopedy v předatestčním přípravě tyto aktivity hradí zaměstnavatel. Částka cca 200000Kč může být reálná.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1879 (26. 10. 2022)
Pracovat pod KL v ordinaci bez současné atestační přípravy nelze? V logopedické třídě také ILP poskytují logopedky bez atestace (s podporou SPC). V současné situaci, kdy jsou logo. ordinace přetížené a termíny návštěv někdy s měsíční pauzou, mi to přijde jako ideální řešení spojení s další logopedkou. KL stanoví směr, kterým se budeme vydávat (problematické oblasti, cvičení...) a logoped na základě vyšetření může spolupracovat s rodinami daleko častěji a tím zvýšit šanci na včasnou nápravu.

Děkuji.
Odpověď: Dobrý den.
Jednou z povinnosti ve zdravotnictví je potřeba celoživotního vzdělávání a příprava na atestaci je jedna z nich
Kliničtí logopedi pracuji v rezortu zdravotnictví, tudíž nesou zodpovědnost za zdraví dítěte a musí se řídit danými předpisy.Speciální pedagogové pracují ve školství ,mají zodpovědnost za vzdělání. Klinický logoped tudíž nemůže nést zodpovědnost za práci speciálního pedagoga ve školství. Není to můj výmysl, takové jsou zákony. Samozřejmě oba odborníci vzájemně spolupracují.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1878 (26. 10. 2022)
Dobrý den, psala jsem včera a již dnes odpověď dostala. Ale ještě zkusím námět rozepsat. Mám vystudovaný obor pětileté magisterské studium Učitelství 1. stupně pro ZŠ a speciální pedagogiku. SZZ logo+surdo. Zmínila jste, že musím mít i Bc. státnice což v tomto oboru nejde ani jsem se s tím nikde nesetkala.

Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den. Nevím, jakou fakultu jste studovala a jaký diplom máte. Fakulty, obsahy studia a SZZ jsou různé.Možná směrujte dotaz spíše na IPVZ, kde Vám poskytnou konkrétní odpověď na Vámi předložené doklady o daném studiu.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1876 (24. 10. 2022)
Dobrý den,
som učitelka zo Slovenska a mám na Slovensku vyštudovanu špecialnu pedagogiku.
Ráda by som sa dozvedela, čo by som mala absolvovat, alebo na akej škole si rozšíriť svoje znalosti, aby som mohla pracovat v Českej republike ako logopédka.
Prosím, mohli by ste mi poradiť?
Veľmi pekne dakujem za informácie.
S úctou
Lívia Kučerová
Odpověď: Dobrý den. Informace o tom, co je třeba vystudovat, abyste mohla pracovat jako klinická logopedka v ČR najdete na webových stránkách AKL v sekci pro veřejnost. Podmínkou je bakalářské a následně magistrské studium se SZZ z logopedie a surdopedie a následně atestace v oboru klinická logopedie.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1875 (10. 10. 2022)
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak zlepšit artikulaci. Pravděpodobně již od dětství artikuluji pouze jednou stranou tváře. Při každodenní mluvě nejsem schopen na to pořád myslet a snažit se artikulovat celou pusou. Existují nějaká cvičení nebo pomůcky jak to zlepšit?
Předem mnohokrát děkuji,
Martin Poláček
Odpověď: Dobrý den. Na Vaši otáku jak zlepšit artikulaci nedovedu bez klinického vyšetření odpovědět. Doporučila bych Vám konzultaci u klinického logopeda, který zjistí aktuální stav a doporučí event.další vyšetření nebo Vám poskytne konkrétní informace o možnostech terapie. Na první návštěvu u klinického logopeda budete potřebovat doporučení od svého praktického lékaře.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1874 (9. 10. 2022)
Dobrý den, syn 4 roky a měsíc má problém s mluvením. Místo písmena "n" říká písmeno "h". Třeba řekne "dívám se ha tebe, místo aby řekl dívám se na tebe. Nebo říká místo auto" hauto". Když ho opravíme tak se buď zasekne a dělá že nás neslyší, nebo v tom lepším případě se opraví a řekne to správně. Po nějaké době opět řekne ha místo na. Opět opravíme ale stejně to příště řekne zase špatně. Když byl menší byl šikovný, ale teď mám pocit jako by se přestal snažit a někdy to dělal i naschvál. Nevíme si už s ním rady.
Odpověď: Dobrý den.
Doporučila bych Vám návštěvu u klinického logopeda,který svým vyšetřením zjistí důvod záměny hlásek. Pravděpodobně se bude jednat o nedostatečně zralý fonematický sluch,který způsobuje to, že dítě nevnímá rozdíly ve správném a nesprávném znění hlásek, které produkuje.Určitě to nedělá naschvál, jen nemá dostatečně rozvinutý smysl v oblasti sluchové diferenciace. Klinický logoped Vás také navede na vhodný způsob, jak toto napravit a cvičit.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1872 (6. 10. 2022)
Dobrý den,

Je mi 30 let a trápí mě zadrhávání v řeči. Tuto vadu mám od útlého dětství, ale neprojevuje se v každé větě úplně pokaždé. Nejčastěji se zasekávám na určitých písmenech, například D, N, Z (obzvláště pokud těmito písmeny začíná věta).

Nevím o žádném příbuzném nebo předkovi, který by trpěl nějakou vadou řeči. Dalo by se s tím něco dělat? Případně kolik by zhruba stála léčba, pokud by měla smysl?

Moc děkuji za odpověď
Martin Tupý
Odpověď: Dorý den. Léčba koktavosti je hrazena ze zdravotního pojištění. I v dospělém věku se lze pokusit o odstaranění nebo zmírnění neplynulého projevu. Záleží na motivaci a spolupráci při terapii.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1871 (25. 9. 2022)
Dobrý den,
náš syn, 2,5 roku starý , nechce mluvit, ovládá cca 20 slov, vydává často zvuky, ale neartikuluje.
Občas se snaží některá slova napodobit , ale je to velmi zkomolené(prší-vyslovuje "prý", kreslení vyslovuje "koni"). Není schopen vytvořit slovní spojení. Oproti jiným dětem je vývojově pozadu. Má cenu již v tomto věku řešit řeč s logopedem? Moc děkuji.
Odpověď: Dobrý den. Ano. Doporučovala bych Vám konzultaci u klinického logopeda. V tomto věku pracuje kliňický logoped hlavně s rodiči. Vysvětluje vhodný přístup, doporučí pomůcky, materiály, případně doporučí další vyšetření. A hlavně bude mít možnost sledovat dítě v průběhu jeho následujícího psychomotorického vývoje, což je pro diagnostiku velmi cenné.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1870 (21. 9. 2022)
Dobrý den synovi jsou 4 roky a špatně mluví jelikož syn přišel o přední zuby .. co máme dělat Dekuji
Odpověď: Dobrý den. Pojem " špatně mluví" je velmi široký. To, že dítě přišlo o přední zuby může vadit některým hláskám , ale na mnoho hlásek vliv nemá. Doporučila bych Vám konzultaci u klinického logopeda, který svým vyšetřením zjistí aktuální stav a doporučí event. další vyšetření nebo postupy. Chybějící zuby lze dočasně event. nahradit tzv. mezerníkem.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1869 (18. 9. 2022)
Dobrý den,
chci zeptat , synovi jsou 2 a čtvrt roku a vůbec nemluví, v roce a půl říkal mama a baba a před druhým rokem říkal ne, ale teď už neříká vůbec nic. Snažím se mu vše popisovat a snažím se aby aspoň něco zopakoval ale nikdy nic neřekne na ahoj řekne jen A jinak vůbec nic a tak se chci zeptat zda je to v pořádku nebo mám kontaktovat pediatra nebo přímo nějakého odborníka? Říká se že každé dítěte je jiné a každé umí nějaké dovednosti v různém věku tak zda to mám řešit nebo mu dát jen čas
Moc děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den.Pokud registrujete v řečovém vývoji regres ( něco říkal a to ustalo), určitě o tom informujte pedatra, který Vám dá doporučení na další vyšetření -neurolog, foniatra a klinický logoped, př. klinický psycholog.Nemusí to nutně znamenat nějaký problém, ale je vhodné včas mít dítě vyšetřeno a event. vadu vyloučit.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1868 (14. 9. 2022)
Dobrý den, dcera má 3 a půl roku. Začala mluvit velmi brzy, první opakování slabik (mama, tata) začala už půl roce, v roce uměla jednoduché věty. Ve dvou letech uměla první říkanky a básničky. Ve třech letech tvoří souvětí a dokáže souvisle odvyprávět příběh. Od nástupu do školky ale začala mít problémy se záměnou slabiky L z V. Takže místo "Nejsem Ela, ale Elinka" řekne "Nejsem Eva, ale Evinka". Ale slovo jako je například "vlk" vysloví krásně. Máme si dělat starosti a začít s ní nějak pracovat nebo to odezní samo?
Odpověď: Dobrý den. Záměna hlásek V a L může být dána nezralým sluchovým vnímáním . Dcera může mít pocit že říká Ela, přestože vysloví Eva. Nechala bych tomu pár týdnů volný průběh, s tím, že můžete hravou formou posilovat sluchové rozlišování - např.rozlišovat stejné a jiné zvuky, slova... Bude-li záměna přetrvávat i kolem čtvrtého roku věku, domluvte si konzultaci u klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1865 (28. 8. 2022)
Dobrý den přeji. Prosím můj syn 3 roky a 7 měsíců roku vyslovuje "ž" šišlavě a taky písmeno "c" není dost výrazné. Čteme knížku logohrátky s básničkami. Měli bychom navštívit logopeda, nebo je to brzo? Děkuji Vám. Jana
Odpověď: Dobrý den. Doporučila bych Vám objednat se na klinickou logopedii. Sice je syn ještě malý, ale objednávací doby jsou delší, tak ať jste třeba v pořadníku. Je možné, že se výslovnost sykavek časem spontánně upraví, ale je možné, že nesprávná výslovnost bude přetrvávat i po čtvrtém roce. Souvisí to se zralostí sluchové rozlišování.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1863 (21. 8. 2022)
Dobrý den, jako dítě jsem chodila na logopedii, ale souhlásky R a Ř jsem se bohužel nenaučila. Dokud jsem nebyla matka, nijak mě to netrápilo. Mám 8měsíčního chlapečka a nerada bych, aby " zdědil " výslovnost těchto souhlásek. Mohu proto něco udělat? Nikdo jiný z rodiny tento problém nemá, což mě trochu uklidňuje, na druhou stranu se synem trávím nejvíce času já. Tak kolem roku mu chci začít číst, těším se na to, ale tohle mě trápí. Nechci, aby si myslel, že má výslovnost je normální a v pořádku. Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den.Je dobře, že Vám Vaše výslovnost není lhostejná a uvědomujete si případné neblahé dopady na výslovnost syna. Děti si výslovnost skutečně osvojují podle mluvniho vzoru nás, dospělých.Nesprávná výslovnost se tedy nedědí, ale odposlouchává. Doporučila bych Vám konzultaci u klinického logopeda, který by Vám mohl být v nápravě oporou. Připravte se však na to, že budete muset pravidelně trénovat. Na první návštěvu budete potřebovat doporučení od svého praktického lékaře.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1862 (17. 8. 2022)
Dobrý den, pracujeme s dcerou na zvládnutí hlásky R. Dělaly jsme cvičení DNDNDN, z něho už umí pěkné DRDRDR, jazyk nahoře za zuby, pěkně vibruje. Problém ale je, aby R používala ve slovech. Všimla jsem si, že dává jazyk jakoby dostrany, někam za horní levou trojku, a vzniklé R je divné. I když se snaží, vždy jí tam ulítne. Zkoušíme slova jako tráva, triko, a pod. Jak jí toto přeučit prosím?
Odpověď: Dobrý den. Nevím kolik let je vaší dceři a co jste všechno cvičili, než jste začali nácvik substituční metodou vytvářet tuto hlásku. Zřejmě ještě není jazyk dostatečně jemný a hbitý. Asi bych se vrátila ke cvičením motoriky mluvidel a dechových cvičením. V každém případě se poraďte se svým klinickým logopedem, který zhodnotí současný stav a pořadí jak dál.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1861 (4. 8. 2022)
Dobry den ja jsem Madarka manzel Cech. S manzelem mluvim slovensky on cesky.
Mame 3,5let. dceru a 14mes. dvojcata. Ja jsem se starsi dcerou mluvila madarsky (jsem jediny zdroj), manzel a rodina cesky, když se narodila dvojcata, sla do angl. skolky.
Starsi dcera stale nemluvi, jeji slovni zasoba je asi 50 slov, vetsinu zvirat nazyva citoslovci, kdyz neco chce, ukaze na to a rika jedno slovo. Vsemu rozumi.
Byla jsem s ni u logopeda, mame jazyky omezit a mluvit jen cesky. Vynechani angl. ok ale prejit z madarstiny na cestinu? Nezmate ji to jeste vic? Jak a kdy se pak mam k madarstine vratit?
Odpověď: Dobrý den. Děti z bing.prostředí mohou být oproti svým vrstevníkům v řečovém vývoji opožděné. Je to proto, že musí vstřebávat 2 ( někdy i více jazyků) současně. Pokud jsou nezatížené nějakou poruchou, často se jejich úroveň komunikace časem zlepší. Je vhodné však dodržovat pravidlo např. Čech mluví na dítě česky, Maďar madarsky . Dítě si zvykne Čechovi odpovídat česky, Madarovi maďarsky. Je-li však dítě s poruchou řeči např. dysfázii, dá se předpokládat, že to bude pro něj ještě náročnější . Preventivně bych omezila další jazyky a držela se již uvedeného pravidla. Problém však u Vás nastává ještě se slovenštinou, kterou komunikujete jako rodiče mezi sebou a kterou dítě vnímá. Je otázka, zda místo maďarštiny tedy nezvolit slovenštinu a k maďarštině se vrátit, až bude dcera rozmluvená a ustálená v jazyce, s kterým se nejvíce setkává. Nebo v komunilaci Vás a otce užívat maďarštinu a slovenštinu vynechat. Dále je třeba si také uvědomit, v jakém jazyce budete chtít dceru dále vzdělávat a tomuto jazyku dát co největší přirozenou jazykovou podporu.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1860 (3. 8. 2022)
Dobrý den, synovi budou v říjnu 3 roky, ale jediné co mi dokáže říct je… Ano, ne, jak dělají některá zvířata a o jídlo žádá slovem papat, druhy jídla jsou pak skoro vše sýr. Snažíme se srozumitelně vyslovovat, ale asi to k ničemu nevede. V knížkách si ukazujeme, zkoušíme jestli si pamatuje kde bylo které zvíře v knize (to tedy někdy ukáže). Bylo by lepší navštívit logopeda? Děkuji Krajčová
Odpověď: Dobrý den. Určitě vyhledejte klinického logopeda. Ten svým vyšetřením zjistí aktuální stav jeho vyjadřovací schopností, úroveň porozumění naší řeči, celkový psychomotorický vývoj a podle potŕeby event. doporučí další výšetření a možnosti rozvoje komunikace dítěte.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1859 (1. 8. 2022)
Dobrý den, synovi budou 18.září 3 roky a mluví jen svoji řeči neopakuje i když se snažíme aby mluvil čteme spolu knížky ukazujeme obrázky a řekne jen jak dělají zvířata. Jinak nemluví vůbec. Můžete mi prosím poradit jestli se mám obrátit na logopedii? Děkuji Zárubová.
Odpověď: Dobrý den.Ano, určitě se objednejte u klinického logopeda. Na první vyšetření budete potřebovat doporučení od pediatra. Předpokládám, že sluch máte již vyšetřený. Pokud ne, doporučuji i foniatrické vyšetření.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1857 (28. 7. 2022)
Dobrý den, skoro 4-letý syn mluví celkem dobře, ale neumí r,l a ř. Je bilingvní, čeština je však dominantní. V některých slovech (kde je "rna" jako "cukrárna" ráčkuje. Otec v mateřském jazyce "r" také vyslovuje spíš jakoby ráčkoval.
Máme již řešit logopedii? Máme nějaké logopedické příručky, ale příliš nespolupracuje, jinak velice bystrý.
Odpověď: Dobrý den. Ano, zahájila bych logopedickou péči pod vedením klinického logopeda. Jednak Vám vyšetří podjazykovou uzdičku a zhodnotí, zda ji dát odstarnit( pravděpodobně ano, stáčí-li se jazyk do tzv.srdíčka) a jednak Vás nasměruje co a jak s dítětem začít cvičit.Velární R ( ráčkování) je třeba odstranit dříve, než se zafixuje.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1856 (19. 7. 2022)
Můj vnuk ( 7 let) stále špatně mluví. Nevysloví r ani ř. Chodil na logopedii, ale žádné výsledky. Co mohu pro něj udělat? Děkuji za radu
Odpověď: Dobrý den. Bylo by vhodné nejprve zjistit, proč se úprava výslovnosti nepodařila. Mohlo dojít k tomu, že dítě nebylo zralé na cvičení nebo byl jazyk dostatečně nerozcvičený.... Těch příčin může být více. Pokud bude vnuk nakloněný ke cvičení, doporučuji znovu oslovit kliinického logopeda, který vám pomůže s odhlaním příčin a pokusí se hlásky vyvodit.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1855 (19. 7. 2022)
Dobrý den,
syn bude mít brzy 3 a půl roku a zatím o sobě stále mluví ve 3. osobě jednotného čísla, případně v 1. osobě množného čísla. Pouze výjimečně použije 1. osobu jednotného čísla. Je to ještě v pořádku? Případně jak s ním pracovat? S mluvením začal poměrně pozdě, až kolem 2 a půl let, ale teď mluví moc hezky.
Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den.Bylo by vhodné se objednat u klinického logopeda, který zjistí aktuální stav vyjadřovacích schopností a podle toho cíleně poradí,jak případně řečové dovednosti u dítěte rozvíjet. Je možné, že syn má oslabený tzv.jazykový cit a potřebuje jen více času .
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1854 (12. 7. 2022)
Dobrý den,
naší princezně budou v srpnu dva roky a stále téměř nemluví. Říká jen pár slov, jinak celý den prožvatlá svou řečí. Měli bychom už navštívit odborníka nebo máme ještě počkat.
Moc děkuji za radu
Odpověď: Dobrý den. Ano, doporučila bych Vám konzultaci u klinického logopeda. Ten zhodnotí její vyjadřovací schopnosti a celkový psychomotorický vývoj. Na základě získaných informací doporučí další postup. Na vstupní vyšetření budete potřebovat doporučení pediatra.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1853 (16. 6. 2022)
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zdali spolupracujete s nějakým kvalitním logopedem - rodilým mluvčím AJ? Případně zdali byste mě dokázali někam nasměrovat, kde bych nějakého takového logopeda pro anglicky mluvící dítě v Praze nalezl? Předem Vám děkuji moc za odpověď.
Tomáš
Odpověď: Dobrý den. Na našich stránkách v sekci pro veřejnost je uveden seznam klinických logopedů , kteří jsou schopni vést terapii i v jiných jazycích než je čeština. Angličtina je poměrně zastoupená.Osobně neznám anglického klinického logopeda působícího v Česku a domnívám se, že ani na našich stránkách se neprezentuje, protože nebude členem AKL.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1852 (11. 6. 2022)
ADHD dítě nejde mu matematika chodí i na doučování kdo je povinný a naučit počítat stále nic neumí děkuji za kladné rychlé vyřízení
Odpověď: Dobrý den. Moc Vašemu dotazu nerozumím, ale zkusím odpovědět. Děti s ADHD mívají často přidružení poruchy učení, ve Vašem případě by se mohlo jednat o tzv. dyskalkulkii - poruchu, která brzdí rozvoj matamatických dovedností. Záleží také na intelektu dítěte. Domluvte si vyšetření v pedagogicko - psychologické poradně, která by mohla Vašemu dítěti stanovit individuální plán a spolu s Vámi a učiteli pomoci obtíže v matematice řešit.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1850 (2. 6. 2022)
Dobrý den, logoped nám poradila si najít ukrajinského logopeda, a dál nám vaši stránku. Našel jsem tady fail ke stažení s místa pracovišť ve více jazycích ale když ho stáhnu je tam nějaký obrázek který ne má nic společného. Ne můžete mi prosím poradit jak to udělat a nebo dat kontakt na vašeho ukrajinského kolegu který pracuje v Praze a okolí. Děkuji
Odpověď: Dobrý den.
Mně se daří otevřít seznam pracovišť pracujících ve více jazycích bez obtíží.Zřejmě někde děláte chybu. Nicméně, není tam uvedený klinický logoped pracující v ukrajinštině. Sama neznám žádného ukrajinského logopeda, který by působil v Čechách. Pátrám mezi ostatními klinickými logopedy, zatím neúspěšně.Dostala jsem kontakt na jednu ukrajinskou logopedku, která je však v jižních Čechách. Máte-li zájem, dejete vědět. Pokud se mi podaří v následujícíh dnech někoho objevit, dám ještě vědět.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1849 (2. 6. 2022)
Dobrý den, otec prodělal mozkovou příhodu 30.10.2021. Poraněno bylo cca 30% mozku.Po celou dobu po úrazu jsem se mu snažil zajistit co nejlepší logopedickou péči, ale momentálně dokáže říct jediné slovo, osm.Horší je, že se nám nepodařilo najít společný komunikační kanál, gesty, posunky. Otec je z toho špatný a strašně mu to vadí.Dostal jsem doporučení na soukromé zařízení Klimkovice? Nemáte pro mě prosím nějaké doporučení na koho se obrátit? Specialista, klinika, nějaké zařízení pro tento stav?Předem děkuji. Kosina
Odpověď: Dobrý den.Neznám přesnou diagnozu Vašeho otce, nevím, které části mozku jsou postiženy. Pravděpodobně může jít o dg. tzv. globální afázii. Je to porucha řeči, která postihuje rozumění řeči i její expresi, dále čtení i psaní. Terapie bývá náročná pro pacienta i jeho okolí. Vhodná je i psychoterapie. Některá rehabilitační zařízení a lázně např. Klimkovice, Jánské lázně, Slapy, Beroun... nabízí i logopedickou péči,Doporučuji si do daného zařízení zavolat a zeptat se. Taktéž je možné využít pobytu na Foniatrické klinice v Praze v Žitné nebo Logo kliniku v Brně. V ambulancích klinické logopedie také působí kliničtí logopedi, kteří pracují s obdobnými pacienty, tam však na terapii docházíte v určitých intervalech .
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1848 (31. 5. 2022)
Dobrý den,

potřebovala bych logopedické potvrzení k přihlášce na VŠ. Bylo by možné ho získat od Vás?

Děkuji
Odpověď: Dobrý den.Ano, můžete se objednat ke jkaždému klinickému logpedovi, který Vám po vyšetření vydá potvrzení.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1846 (28. 5. 2022)
Dobrý den, začal jsem v dospělosti navštěvovat logopedii kvůli písmenu R a Ř. Podařilo se mi naučit rozkmitat jazyk, každopádně pokaždé, když jazyk rozkmitám, tak mi nezůstane na oblouku za zuby, ale vždy se posune dopředu za zuby a při kmitání mi vylézá ven. Nevíte, jak docílit, abych měl i při kmitání schovaný jazyk za zuby a dělal to tedy správně? Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den. Pravděpodobně nebudete mít jazyk ještě dostatečně rozcvičený, uvolněný a hbitý.Doporučila bych Vám cvičit dle pokynů klinického logopeda zvláště motoriku jazyka.Velmi vhodné je cvičit před zrcadlem, abyste měl zrakovou kontrolu a případně dát před zuby zábranu např. ze špátle.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1844 (24. 5. 2022)
Dobrý den,
na koho se obrátit o radu, pomoc ... v případě, kdy dítě (6 let) nemluví, má za sebou vyšetření ve speciálně pedagogickém centru pro děti s vadami řeči a vyšetření u odborného lékaře - neurologa - závěr porušené centrum řeči.

Děkuji, hezký den
Odpověď: Dobrý den.Terapie s dětmi s narušenou komunikací provádí kliničtí logopedi.Obraťe se v místě bydliště na klinického logopeda, kterému kromě doporučení od pediatra donesete i zprávy z SPC a neurologa. Dále bude třeba zřejmě vyšetřiení u klinického psychologa, aby se posoudila mentální kapacita dítěte. Klinický logoped Vás může event. nasměrovat na alternativní a augmentativní způsoby komunikace s dítetem.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1843 (23. 5. 2022)
Dobrý den, syn má necelé 4 roky a odmala neumí K a G, místo toho říká T a D. Vleže na zádech, když spustí jazyk do krku, z něj K párkrát vyšlo, ale ve vertikální poloze to nejde. Jinak nezadrhává, slovní zásobu má širokou, myslí mu to. Je ale hodně stydlivý, před cizími se mi schovává za záda a nepromluví. Tak nevím, zda můžeme s logopedií počkat do podzimu, až začne chodit do školky a trochu se socializuje, nebo jestli radši čím dřív, tím líp a doufat, že s ním půjde aspoň trošku pracovat. Díky!
Odpověď: Dobrý den. Doporučia bych Vám objednat se na logopedii.Čím dříve, tím lépe.Kliničtí logopedové jsou zvyklí pracovat i s dětmi, které jsou ostýchavější. Navazování kontakktu s dítětem může sice trvat, ale logoped může pracovat i s Vámi.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1841 (20. 5. 2022)
Dobrý den, jak prosím přimět dvouletého syna (24 m) opakovat a tvořit nová slova? Umí cca 10 skutečnych slov a pak užívá citoslovce pro pojmenování zvířat či strojů. . Věty netvoří, zřídka řekne dvě slova za sebou. Pasivně rozumí.
Např. při čtení vždy ukazuje prsten se svým "tam" na předmět, o kterém je zrovna řeč, ale nemá tendenci je pojmenovávat nebo opakovat.
Děkuji za radu,
Iveta Blažková
Odpověď: Dobrý den. Nutit dítě do bezvýznamného opakování slov nebo vět nemá cenu. Vše se uskutečňuje formou spont. nápody, nejlepe při adekvátní hře. Rozvoj řeči - vyjadřovacích schopností - nastupuje na základě dozrávání jeho psychomotorické vývoje a potřeby dítěte něco nám sdělovat. Velmi dobře je zpracovaná strategie zaměřená na rozvoj řeči u malých dětí v publikaci Horňáková, Kapalková, Mikulajová: Jak mluvit s dětmi od narození do tří let .
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1839 (9. 5. 2022)
Dobrý den, dcera nar. 29.6.2020.

Začala mluvit velmi brzy, již v necelém roce a půl skládala jednoduché věty. Nyní je to asi už 3 týdny, kdy u slov, které končí na písmeno K - toto písmenko zopakuje (př. BLIK-K). Dělá to jen u písmene K. Když řeknu samostatné K a ona to zopakuje, tak nic, ale ve slově se tam objeví písmenko ještě jednou.

Je to běžné/normální?

Mockrát Vám děkuji za Vaši odpověď a s přáním hezkého dne, Hanousková Barbora
Odpověď: Dobrý den. Máte velmi šikovnou dceru. Její řečový vývoj je pravděpodobně na vysoké úrovni.Na opakování hlásky K bych vůbec neupozorňovala, nechala bych tomu volný průběh. Pravděpodobně by mělo opakování hlásky samo ustoupit. Nestane-li se tak cca do 3 měsíců nebo přibývalo by zdvojování i u jiných hlásek, obraťte se na klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1838 (9. 5. 2022)
Dobry den, syn 6roku ma vývojovou vadu reci,dislalii. Disfazie nebyla potvrzena. Chodili jsme na klinickou logo. Ve skolce otevreli logo tridu, tak rok chodime tam. Bohuzel bez zadnych velkých pokroku. Chybi mu opravdu jeste hodně pismen. Muj dotaz- zustat v logo tride(cvici tam 4xtydne po15min)+ja doma...nebo zacit opet navstevovat klinickou logopedii? Predem dekuji za vasi odpověď
Odpověď: Dobrý den. Je škoda, že jste opustili klinickou logopedii. Přeci jen klinická logopedie a logopedie ve školce se liší jak odborným obsazením, tak formou péče. V ideálním případě by se měly doplňovat. Určitě bych se vrátila zpět ke klinickému logopedovi.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1837 (6. 5. 2022)
Dobrý den, chtě bych se zeptat, zda mohu podnikat jako logoped, pokud mám magisterské vzdělání z oboru logopedie (dvouoborové studium pro SŠ v kombinaci s VV) . Musím si dodělat atestaci? Děkuji
Odpověď: Dobrý den. Pro výkon povolání klinického logopeda je třeba SZZ z logopedie a surdopedie a to jak bakalářská, tak magisterská a dále atestace v oboru klinická logopedie př IPVZ. Dále 5tiletá praxe pod supervizí již atestovaného klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1836 (2. 5. 2022)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli přestřižení zkrácené podjazykové uzdičky u dospělého může způsobit zhoršení už naučené výslovnosti. Jako malé mi tato uzdička nebyla přestřižena a chtěla by jsem to podstoupit teď, ve 24 letech.

Ďekuju,

Anna Orbisová.
Odpověď: Dobrý den.Pokud máte správnou výslovnost zafixovovanou, přestřižení zkrácené uzdičky by artikulaci nemělo ovlivnit. Je otázka, proč podjazykovou uzdičku chcete nyní řešit, co Vás k tomu vede....
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1835 (28. 4. 2022)
Dobrý den,
sháním logopeda pro klienta po CMP naší pečovatelské služby, který bydlí ve Vraném nad Vltavou.
Bohužel není schopen docházet ambulantně.
Chtěla jsem se tedy zeptat, jestli je možné sehnat někoho takového?
Děkuji a zdravím :)
Mgr. Karolina Tumlířová
Odpověď: Dobrý den.
Podívejte se na naše stránky AKL, v sekci pro veřejnist je adresář klinických logopedů. Našla jsem , že ve Zvole u Prahy pracuje Mgr, Jan Havlíčková, tel:737560281. Zkuste se s ní domluvit, event poradit, kdo v okolí ještě pracuje.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1833 (26. 4. 2022)
Dobrý den,
syn 3,5 roku nejeví zájem o rozšíření jídelníčku, má ho velice omezený. Prý by nám mohla pomoci logopedická terapie, je tomu tak? Mají obecně kliničtí logopedi zkušenosti s tímto problémem všude ( jsme z Kuřimi) , nebo jen specializovaná pracoviště?
Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den.
Běžná logopedická terapie je prioritně zaměřena na vady a poruchy řeči., sluchu a hlasu. Stává se, že při vyšetření se zjistíi problém v orofaciální oblasti, dítě neumí kousat, polykat... na to jsou samozřejmě logopedi proškolováni.Je-li však dítě vybíravé v jídle, volila bych např. konzultaci ve www.skolapapani.cz.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1832 (21. 4. 2022)
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak může nesprávná výslovnost ovlivnit vznik SVPU ? Zejména pak dyslexii a dysortografii?
Odpověď: Dobrý den.
Výslovnost vznik SPU neovlivňuje, je to jeden ze symptomů SPU. Samozřejmě úprava vadné výslovnosti může mít účinný dopad i na zmírnění projevu SPUí.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1831 (21. 4. 2022)
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat na mojí neteř. V červnu ji budou 4 roky, už krásně mluvila, teď si ale pár dní zpět začala šlapat na jazyk a špatně říká S a Z. Nevime proč, žádným traumatem, který by jí ovlivnil si neprošla. Nemáte zkušenost, zda to přejde, nebo proč se to mohlo stát? Děkuji,
Kárníková
Odpověď: Dobrý den.
Doporučila bych vám vyšetření u klinického logopeda. Takto na dálku a s tak malými vstupními informacemi mohu těžko kvalifikovaně odpovědět.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1829 (16. 4. 2022)
Dobrý večer paní Půstová,

momentálně jsem ve 3. ročníku studia na VŠ speciální pedagogiky se zaměřením na logopedii. Naše univerzita neposkytuje státní zkoušku ze surdopedie, a tak jsem omezena s výběrem povolání. Chtěla jsem se Vás zeptat, zda si myslíte, že bych se mohla uplatnit jako logopedická asistentka či jako školní logoped i bez toho, aniž bych měla splněnou státní zkoušku ze surdopedie? Poslední měsíce nad tím často přemýšlím a vlastně ani nevím, zda bych se mohla vůbec uplatnit v oblasti logopedie.
Odpověď: Dobrý den. Nevím, jaké požadavky má na pozici speciálního pedagoga -logopeda školství. To se musíte obrátit na ně. Ve zdravortnictví je třeba Bc. i Mgr. SZZ z logo i surdo.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1828 (11. 4. 2022)
Dobrý den,
Ráda bych se zeptala zdali mám šanci uvažovat o moznosti zařazeni do specializačního vzdělávání pokud mám Bc. Státnici z logopedie (Speciální pedagogika předškolního věku) a surdopedii jsem si dodělávala dodatečně v rámci celoživotního vzdělávání na Masarykově univerzitě, kde nyní studuji logopedii v navazujícím magisterském studiu?

Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den.
Podmínkou k nástupu do specializační přípravy je Bc. z logopedie a surdopedie a následně Mgr. SZZ z těchto předmětů.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1827 (9. 4. 2022)
Dobrý den. Syn 14.5mesice, projevuje v posledních měsících a nyní vážné známky dysfagie. Odmítá jídlo, max jej nakrmim pár lžičkami u pohádky. Téměř při tom neotevírá pusu. Když jedl, tak mu zůstávala často hmota potravy v ústech, zakuckaval, místy dávil, atd. Každý měsíc nemocný, nyní zvýšené jaterní testy-ast a alt, poměr 1.39 Prosím, kam se obrátit, aby pracoviště (Praha) mělo dysfagicky tým jak o něm píšete, multidisciplinárni. Velmi děkuji! Jana Š
Odpověď: Dobrý den. Domnívám se, že nejlepší řešení bude objednat se ve FN Motol - dětská část.. Dotaz i objednání můžete směrovat na detskalogopedie@fnmotol.Tel: 224435567. Na rehabilitaci pod vedením MUDr.Mrázkové vyšetřují i 3 měsíční děti a úzce spolupraují s klinickými logopedy, kteří se zabývají terapeuticky příjmem potravy. Mimo Prahu je odbornicí na příjem potravy u malých dětí např. dr. M. Jancíková z Liberce.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1826 (8. 4. 2022)
Dobrý den, chtěl bych se zeptat ,co mám dělat ,když mluvím rychle, jako když jede vlak teževe do Francie .hromada lidí mi nerozumí a začíná mě to obtěžovat, když se soustředím na mluvu, tak mluvím pomalu, ale když se rozvine více myšlenek najednou ,tak začnu drmolit, dá se s tím něco dělat popřípadně nějaké prášky ?
Mám totiž od mala ADHD
Děkuji hezký den.
Alexandr
Odpověď: Dobrý den.
Rychlé řečové tempo je mnohdy jeden ze symptomu ADHD. Chcete-li na sobě pracovat a řečové tempo upravit, je třeba si osvojit různé techniky. Doporučuji Vám vyhledat v místě bydliště klinického logopeda, který s Vámi bude pracovat.. Na první návštěvu budete muset donést doporučení od svého ošetřujícího lékaře . Léky na upravení tempa řeči bohužel nejsou, ale lékaři někdy lidem s ADHD určitou medikaci na celkové zklidnění předepisují.Celkové zklidnění vlastního jednání a chování může mít také vliv na řečové tempo.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1823 (22. 3. 2022)
Dobrý den, prosím, můžete mi poradit logopeda z plzeňského kraje, který se zabývá lečbou koktavosti? Moje dcera 12 let. začala zadrhávat. Již jako malá to měla pak se ji to zlepšilo a teď zase znatelně koktá.
Prosím o zaslání odpovědi do e-mailu.
Děkuji
Odpověď: Dobrý den. Terapií koktavosti se zabývá každý klinický logoped. Na našich webových stránkách je v sekci pro veřejnost adresář pracovišť klinické logopedie a tam si podle místa bydliště můžete vybrat klinického logopda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1822 (17. 3. 2022)
Dobrý den,mám 2,5 letou dceru je šikovná zkládá puzlle kostky manuální pohybové dovednosti napodobuje pohádkové bytosti zvuky pohyby ví dopředu co tam bude.Ale řeč jen nutná slova ham,ahoj,pa pa,ne,jo,ty ty krátká slova.Povídám pohádky při poledním a večerním uspávání.Zdá se mi že se neposouvá poprosila bych o radu jak dceru rozmluvit .Hrabovská
Odpověď: Dobrý den. Na návod, jak dceru romluvit je tu málo prostoru . A navíc nemám dostatek vstupních informcí.. Doporučuji objednat se u klinického logopeda, který svým vyšetřením zjistí aktuální úroveň komunikačních dovedností a bude Vám schopen konkrétně poradit.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1821 (9. 3. 2022)
Dobry den, lze pomoci i 1,5 rocnimu diteti, kdyz ma problemy s jidlem? Dcera dava prednost kojeni a pri jidle se casto zakucka (drive kuckala i pri kojeni) , ukusuje jidlo rozzvika a casto pak vyplivne. Take delala to, ze casto sousta zapiji. Myslim si ze ma nalepene jidlo casto v ustech a pak kdyz se napije se odlepi a pak se kucka. Muze i zde pomoci logopedie? Doporucite mi nekoho v Plzni kdo se specializuje? Dekuji
Odpověď: Dobrý den. Ano, i s přijmem ptrravy může klinický logoped pomoci. Podívejte se na našich stránkách na seznam klinických logopedů a vyhledejte si podle místa bydliště.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1820 (3. 3. 2022)
Dobrý den, synovi je 13 měsíců, ještě nemluví, před asi 3mi měsíci začal říkat slabiky, mama,tata, dada, papa, baba, vava..předpokládali jsme že brzy mluvit začne, ale během posledního měsíce začal používat jen tata, zbytek říká minimálně, spíše vydává různé neartikulovatelné zvuky, je to stále ještě v pořádku? Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den.Většina dětí začíná mluvit kolem 12 - 18.měsíce. Důležité je zda je jeich sluch v pořádku, jak rozumuní tomu, co mu říkáme , zda se snaží napodobovat naší řeč ( citoslovce) a jaký je jeho celkový psychomotorický vývoj..Máte-li pochybnosti o správnosti vývoje dítěte , poraďte se s pediatrem a následně s klinickým logopedem.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1819 (24. 2. 2022)
Dobrý den, mám špatnou výslovnost "R" a chtěla bych se ho naučit. Je možnost se u vás objednat co je vše k tomu potřeba?
Děkuji Koubová
Odpověď: Dobrý den. K objednání ke klinickému logopedovi je třeba přinést doporučení od svého praktického nebo pediatrického lékaře . V současné době je většina ambulancí klinické logopedie vytížená a proto objednávají do pořadníku.
Tato stránka není určená k objednávání, vyhledejte si kontakt na nejbližšího klinického logopeda a domluvte se s ním telefonicky.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1818 (22. 2. 2022)
Dobrý den,
jmenuju se Iryna, jsem z Běloruska ale bydlím v ČR.
Kvůli práci bych potřebovala zjemnit svůj přízvuk (nebo se dokonce vůbec toho zbavit).
Máte-li někdo z kolegů zkušenost s přízvukem u cizinců?

S pozdravem
Iryna.
Odpověď: Dobrý den. Kliničtí logopedové se zabývají poruchami a vadami řeči. Jiný přízvuk není porucha řeči, ale je to vliv rodného jazyka. Tak jak se učíte a osvojujete si nový jazyk ( slovní zásoba, gramatika jazyka, výslovnost), učíte se i jeho melodii a přízvuk. Je tedy třeba obrátit se především na učitele češtiny.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1817 (21. 2. 2022)
Dobrý den,
syn (3,5) mluví hezky a domnívám se, že má i slušnou slovní zásobu. Jen mě trápí sykavky. Dává jazyk mezi zuby. Podle zubaře má trochu užší patro a předkus. Zatím to nijak moc neřešíme. Jen mu občas říkám, aby zkoušel dávat jazyk za zuby. Ráda bych, aby prošel nějakým základním vyšetřením, abychom pak nemuseli napravovat už zaběhlé chyby. Dotaz je, jestli není ještě brzy. Osobně si myslím, že už to má jako stereotyp a "samo" se to neupraví, ale nejsem odborník.
Děkuji Šimková
Odpověď: Dobrý den.Ve 3,5 letech má dítě nárok na to, aby sykavky netvořilo zcela čistě. Jsou-li však vyjadřovací schopnosti dítěte na vysoké úrovni, není žádoucí, aby si fixovalo nesprávné tvoření hlásek. Namístě je prevence, tzn. správný mluvní vzor, případně hravou formou procvičování motoriky mluvidel a podpora správného tvoření hlásek. Doporučila bych Vám,konzultaci u klinického logopeda, který svým vyšetřením zhodnotí aktuální stav a doporučí následující postup.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1816 (14. 2. 2022)
Dobrý den, syn 3 roky a 4měsíce. Umí zvuky zvířat a asi 10 slov au-auto atd. Na logopedii nám řekli že mám trvat na tom aby syn věc vždy pojmenoval, to ho ale nebaví. Prosím o radu nebo tip na knihu nebo pomůcky kde by byli třeba obrázky k pojmenovaní. Děkuji za jakoukoliv radu. Čákorová
Odpověď: Dobrý den. K motivaci dítěte pro rozvoj slovní zásoby je vhodné využít nejrůznějších hraček, předmětů k běžnému užívání a obrázků. Vše je však potřeba nabízet hravou formou ne jen opakováním slov. ZAjímavé materiály najdete např. na www.oskola.cz. Více informací také napleznete na stránkách Martiny Kolmanové logopedie s úsměvem.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1815 (12. 2. 2022)
Dobrý den, naší dcerce je 27 měsíců, zdá se nám, že skoro nemluví, na většinu věcí používá slovo tu a ukazuje, volá táto, mámo, někdy má pro mamku název mamba, na psa Gábíka volá Ába na Agátu Agi, slon je tůtů, Bin místo Bing, máme vyhledat pomoc logopeda ?
Odpověď: Dobrý den. Každé dítě má svůj vlastní vývoj. Jsou děti, které ve 2 letech mluví ve větách a jsou děti,které se vyjadřují obdobně jako Vaše dcera a řeč se začíná teprve rozvíjet. Důležité je vědět, zda dítě správně slyší, naší řeči rozumí a její psychomotorický vývoj a chování je adekvátní věku. Pokud je toto vše v pořádku, můžete s návštěvou u klinického logopeda počkat.Nejste-li si jisti, zda je vše tak jak má být, domluvte se s pediatrem a ten Vás event. pošle na odborné vyšetření.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1814 (9. 2. 2022)
Dobrý deň,
plánujem sa prihlásiť na štúdium Učitelství v MŠ na UK, no jednou z podmienok prijatia je potvrdenie od logopéda že netrpím vadou reči. V rodnom jazyku- slovenčine (myslím že) netrpím, v češtine už je to však otázne.
Skúsila som osloviť logopédov vo svojom najbližšom okolí (Praha 8), no nikto mi takéto potvrdenie nie je schopný vystaviť.
Viete mi prosím odporúčiť nejaké konkrétne pracovisko (v Prahe) kde by som mohla toto potvrdenie získať?
Ďakujem
Sadloňová
Odpověď: Dobrý den. Obávám se, že v Čechách neseženete klinického logopeda, který by Vám takovéto potvrzení vydal. Český klinický logoped nemůže vyhodnotit vyjadřovací schopnosti v jiném jazyce.Jako Slovenka budete mít pravděpodobně slovenský přízvuk, melodii řeči a výslovnost slovenskou. V českých MŠ preferujeme správný mluvní vzor a to v rodném - tedy českém jazyce.Děti se v MŠ učí a rozvíjejí svůj rodný jazyk nápodobou a proto je třeba , aby učitelky měly vyjadřovací schopnosti bez poruchy.Předcházíme tak chybám z nápodoby.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1813 (9. 2. 2022)
Dobry den, mam prosim Vas prosbicku, dotaz.
Synovi ted bude v breznu 5 let.
Mluvi krasne, velka slovni zasoba, r, ř budeme muset asi k logopedovi, ale proc Vam pisi.
Je to cca pul roku mozna uz rok, co nam Matej zadrhava. Mluvi mluvi a pak najednou... ,,Kubo ja ti potom z z z zavolam,,.
Nebo.. pro pro protoze...
Neni to koktani, ale zadrhavani, jak kdyby nevedel co ma zrovna rict.
Muze se zeptat, jak to resit? Asi nejspis logopedie.
Ted nas ceka v breznu 5 leta poradna u pani doktorky. Zminim se tam o tom..


Mockrat dekuji za odpoved Vesela M.
Odpověď: Dobrý den.
Ano, bude vhodné logopedické vyšetření. Klinický logoped svým vyšetřením zjistí aktuální stav vyjadřovacích schopností dítěte a podle situace Vás zařadí do terapie. Na vstupní vyšteření budete pořebovat doporučení pediatra, tak si o něj nezapomeňte při preventivní prohlídce říct.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1812 (31. 1. 2022)
Dobrý den,
Synovi je 5 let a stále se nechce rozmluvit. Absolvovali jsme různá vyšetření, spolupracujeme i se sdružením JAN v Olomouci. Má diagnózu opožděného vývoje řeči s rysy autistického spektra a navíc je i hyperaktivní. Od dubna/21 je ve spec.skolce, ale za tu dobu nepozorujeme nějaké zlepšení. Když na něj mluvíme, snaží se opakovat, ale když něco chce, tak spíše ukazuje. Má problém s udržením pozornosti, vydrží u nějaké činnost krátce a odběhne k druhé. Jsme už docela bezradní. Pomůže nějaké genetické vyšetření?
Odpověď: Dobrý den.
Váš syn má pravděpodobně závažnější formu poruchy komunikačních schopností - kombinovanou vadu. Dá se předpokládat, že terapie bude dlouhodobější záležitostí a nikdo Vám dopředu nezodpoví s jakým efektem.Genetické vyšetření Vám nepomůže v rozvoji řeči, pomůže Vám zmapovat event. původ a příčiny chování a jednání dítěte. V komunikaci s dítěm to chce velkou dávku empatie a trpělivosti. Netlačte jen na řeč, snažte se rozvíjet celou osobnost dítěte, hodně chvalte a motivujte tím, co má rád. Držte se rad odborníků. Vím, že je to pro Vás velmi obtížná situace, spojte se třeba i s rodiči podobně postižených dětí, předávejte si vzájemně zkušenosti. Držím palce, jistě situaci zvládnete a pokud budete potřebovat , nebojte se ( vy jako rodiče ) obrátit k psychologovi .
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1811 (30. 1. 2022)
Dobrý den, jsem speciální pedagog, studovala jsem na Ped. fakultě UK učitelství pro speciální školy se zaměřením na logopedii. Mám státní zkoušku z logopedie a psychopedie. Prosím, jaké jsou možnosti, abych složila státní zkoušku ze surdopedie? Děkuji za odpověď. Křivková
Odpověď: Dobrý den.
Dotaz by bylo vhodné spíše směrovat na PF UK.Nevím, jaké mají možnosti dostudovat jeden obor.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1810 (30. 1. 2022)
Dobrý den, mohu prosím získat informace, kde seženu v Praze a okolí klinického logopeda, který dělá také nervovývojovou stimulaci, nebo terapii? Děkuji, hezký den. Lucie Hladíková
Odpověď: Dobrý den.
Informaci jsem sháněla přímo u PhDr.Marji Volemanové, PhD., která pracuje v Institutu neuro-vývojové terapie a stimulace.Školí a vede supervize proškolených účastníků. V současné době podle ní NVS využívají Mgr. Markéta Hrušková, Michaela Truhlářová a Mgr. Zdeňka Holoubková.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1808 (27. 1. 2022)
Dobrý deň, chcem sa spýtať. Dcéra bude mať 2 roky, hovorí mama, tata, baba, dede, kako, mňam mňam, . Ak jej poviem aby zopakovala nejako slovo tak ho nezopakuje. Zvieratká volá podľa toho ako ktoré robí. Chcem sa poradiť či by som mala už teraz riešiť že ešte viac nerozpráva, nezopakuje? Inak rozumie všetkému čo hovoríme. Ďakujem.
Odpověď: Dobrý den. Nenutila bych dítě opakovat slova, spíše bych využívala zvukomalebných slov a citoslovcí k navozování mluvního kontaktu.Předpokladem mluvního rozvoje je sluch, zrak a rozumění řeči a adekvátní chování. Snažila bych se rozvíjet hlavně porozumění řeči, dále pasivní a následně aktivní slovní zásobu. Ideálně podle obrázků nebo běžných situací. Pokud se její aktivní slovní zásoba nezlepší cca do 2,5 let vyhledejte klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1807 (15. 1. 2022)
dobrý den prosím vas mohu se zeptat zda je normální že mi dcera 3.3 roku pořad říká mám tě ráda třeba 20x za den mám ji v péči od 4 měsíců žijeme jen mi 2.spolu myslíte že to má něco společného stím že nemá matku lasky ji dávám tolik kolik je schopna přijmout aspon si to myslím děkuji za odpověd Grabovský
Odpověď: Dobrý den. Neznám Váši rodinou situaci, těžko se mohu k tomuto tématu vyjádřit.Je to spíše dotaz na psychologa,kterého bude jistě zajímat celkové chování a jednání dcery, vaše vzájemné vztahy apod.
,
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1806 (5. 1. 2022)
Dobrý den, jsem studentkou 2. ročníku oboru Učitelství pro 1. stupeň a speciální pedagogika. Zaslechla jsem, že jako speciální pedagog budu moct mít možnost pracovat jako klinický logoped, pokud budu mít státnice z logopedie a surdopedie. Bohužel jsem však zatím nenašla zda je k tomuto povolání potřeba i jiné vzdělání nebo požadavky. Chci vás proto poprosit o radu, co vše tedy potřebuji? Děkuji.
Odpověď: Dobrý den.Předpokladem práce klinického logopeda ve zdravotnictví je Bc. i Mgr. SZZ z logopedie a surdopedie, dále absolvování akreditovaného kursu Logoped ve zdravotnictví a složení specializačbí zkoušky v oboru klinická logopedie. Na atestaci v oboru klinická logopeie se připravujete cca 4 roky, kdy jste zaměstnána jako logoped buď ve státním ZZ ( nemocnice, kliniky) nebo v nestátním ZZ (většinou ambulance klinické logopedie) a pracujete pod vedením atestovaného zkušeného klinického logopeda.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1805 (20. 12. 2021)
Dobry den, hledam logopeda, ktery se specializuje s problemy na polykani po Cevni Mozkove Prihode mozecku. Hledam nekoho privatne, kdo dojde za tatinkem (je mu 73) do domova senioru Kobylisy a podiva se na nej, zhodnoti situaci a poradi nejakou lecbu. Mel ischemisckou mozkovou prihodu mozecku na obou stranach, a ovlivnuje mu to polykani, specielne premilani/prezvykovani jidla a potom poslat jidlo dolu do jicnu, zkratka polknout. Pit muze v poradku. Prihoda se stala 11. zari, Situace je velice vazna, uz tri mesice hladovi a je to den ode dne horsi.
Odpověď: Dobrý den.Terapii polykání by měl zvládnout každý klinický logoped. Podívejte se na naše www stránky a podle místa zkuste oslovit klinického logopeda. případně by Vám kontakt mohl poskytnout i ošetřující lékař tatínka. Pokud neuspějete u klinického logopeda , který pracuje na pojišťovnu ( velmi často jsou logopedi přetíženi a nemohou si dovolit dojíždění), zkuste oslovit např. Mgr. Jarmilu Šimánkou nebo Mgr. Šárku Wagenknechtoviu, které pracují bez smlouvy se ZP za úhradu. Bohužel, neznám všechny klinické logopedy v Praze a neznám jejich kapacitu.Také je možnost obrátit se na nemocnici např. Bulovku - neurologii, kde kliničtí logopedi také pracují .
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1804 (20. 12. 2021)
Dobrý den,
jsem Slovenka, manžel Čech. Dcera (4 roky) mluví povětšinou česky, se mnou střídavě česko-slovensky (některé věty čistě slovensky, některé mix). Jako dominantní jazyk má češtinu. Když mluví česky, tak jí tam někdy proklouzne slovenské slovo, slovenské skloňování a pod. Jak k tomu přistupovat - mám jí v češtině opravovat a říkat jí, že česky/slovensky se to řekne jinak, nebo to nechat být?
Odpověď: Dobrý den. Děti z bing.prostředí to mají troché složitější než děti z jednojazyčného prostředí. Musí postupně vstřebávat oba jazyky po stránce slovní zásoby, gramatiky, výslovnosti, přízvuku... Optimální je, pokud např.matka Slovenka mluví na dítě výhradně slovensky a otec Čech mluví na dítě česky. Dítě se naučí odpovídat a komunikovat s rodičem v jeho rodném jazyce a lépe si jazyk osvojuje. Problémy nastávají, když matka nebo otec střídají oba jazyky. Vnáší tak dítěti do vyjadřování trochu zmatek.Nechala bych dceři ještě prostor na vývoj jazyka spont. cestou. Bylo by vhodné ,aby od rodiče, s kterým v daném jazyce komunikuje, vždy slyšela ten správný jazykový tvar. To však neznamená, že ji budete opravovat a vysvětlovat. Jen prostě zopakujete větu tak, jak by měla správně znít. Dítě potřebuje fixovat ve sluchové percepci správný mluvní vzor.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1803 (19. 12. 2021)
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať mám syna 2roky a 5 mesiacov rozpráva okolo cca 50 slov vety ešte netvorí rozumie všetkému čo mu povieme o čo ho požiadame ale ako náhle má myšlienkový tok ták začne rozprávať dlhými vetami vlástnou rečou takou (japoncinou)nerozumiem prečo je to tak nemôže sa jednať o nejakú vadu ?
Odpověď: Dobrý den. Těžko se mohu na základě Vašich uvedených informací vyjádřit, zda se jedná o "nějakou vadu". Doporučila bych Vám konzultaci u klinického logopeda, který svým vyšetřením dítěte získá více informací a bude Vám moci konkrétně poradit.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1802 (18. 12. 2021)
Dobrý den paní doktorko,
trénuji s dcerou správnou výslovnost r a ř 3 roky od 5 let, zatím bez výraznějšího efektu, docházíme dlouhodobě k logopedce. Co byste, prosím, doporučila? Mohla by pomoct Red Tulip u paní Volemanové? Doporučila byste nám jinou logopedku? Jazyk nedrnční, rotavibrátor jsme 2x zkoušely a nerozvibroval jazyk. Po motorické stránce včetně grafomotoriky a jemné motoriky se jeví dcera v pořádku. Děkuji Mgr. Jana Klímová
Odpověď: Dobrý den.
Abych Vám mohla konkrétně poradit, musela bych dceru vyšetřit. Nevím, jaký volíte metodický postup, jak vypadají ostatní hlásky, které se Vám mohou zdát být bez problémů, ale mohou být nesprávně tvořeny..., neznám historii psychomotorického vývoje a artikulace dcery... zkrátka je ta mnoho neznámého. Cvičení u paní Volemanové pomáhá dětem odstranit přetrvávající primární reflexy, což může být spojeno i s dlouhodobějším problémem osvojit si správnou výslovnost.
Zuzana Půstová Nahoru na začátek stránky