On-line poradna

Na vaše dotazy odpovídá:


Mgr. et Mgr. Vilma Mikešová
klinická logopedka
Ambulance klinické logopedie
U Bečvy 2, Přerov 
 

Nejčastější dotazy a odpovědi

Logopedie u dětí

  • Kdy se má zahajovat logopedická péče u dětí?
  • Jak často se chodí na logopedii?
  • Synovi jsou 3 roky a mluví podle lékařky průměrně. Co mám dělat, aby se řeč dobře rozvíjela?
  • Pětiletý syn začal zadrhávat, co mám dělat?

Logopedie u dospělých

  • Jaké jsou možnosti logopedické péče o dospělé?
  • Manžel prodělal mrtvici a mluví jen s obtížemi. Můžu mu nějak pomoci?

Zajímáte se o práci logopeda?

  • Jaká je nutná kvalifikace, kdybych chtěla pracovat jako klinický logoped?
  • Kde se logopedie studuje?
  • Jaké jsou kompetence logopedické asistentky?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete na stránce Často kladené dotazy.


Poradna se specializuje výhradně na logopedickou tématiku. Na nesouvisející dotazy bohužel nemůžeme odpovídat !!!
Pokud si nepřejete odpověď s Vaším dotazem zveřejnit na těchto stránkách, prosím informujte nás o tom ve svém dotazu.


O zodpovězení vašeho dotazu budete informováni e-mailem


Zodpovězené dotazy

Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25


Dotaz č. 1988 (23. 11. 2023)
Pěkný den, dcera skoro 5 let zazala cca pred 1mesicem mluvit , smat se i brecet pouz jednou polovinou ust. Jednu polovinu rtu nepouziva, po upozorneni to naporavi, ale je videt ze s tim ma problem. Nikde jsem se o tomto problemu nedocetla a nevim zda kontaktovat logopeda. Dekuji za odpoved.
Odpověď: Dobrý den, poraďte se o situaci s dětským lékařem či neurologem, aby zhodnotili celkový stav dítěte. Může jít jen o banalitu, ale může jít třeba o lehce narušenou funkci lícního nervu např. v důsledku infekce atp. Následně může být užitečná i konzultace u logopeda, který vám poradí, jak možno postupovat při obnovování hybnosti.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1986 (13. 11. 2023)
Dobrý den,

píši Vám ohledně dotazu kvalifikace školských logopedů. Nyní budu na jaře 2024 dokončovat navazující magisterské studium speciální pedagogiky ukončené státní závěrečnou zkouškou z logopedie a surdopedie. V rámci bakalářského studia mám SZZ pouze z logopedie, bez surdopedie. Pokud bych v budoucnu chtěla pracovat jako školský logoped, je zde problém, pokud nemám zkoušku ze surdopedie z bakalářského studia? Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, ptáte se v poradně klinických logopedů na školské logopedy. Lituji, ale nemáme dostatečné informace o požadavcích na vzdělávání a kvalifikaci školských logopedů. To není v naší kompetenci. Z našeho pohledu předpokládáme, že školský logoped, (tedy speciální pedagog se specializačním vzděláním v oblasti logopedie) by se měl zabývat otázkami, jak přizpůsobit vzdělávací proces žákům s narušenou komunikační schopností. Jaké přesně bude mít kompetence a jaké budou kvalifikační nároky se ještě bude upřesňovat. Doporučím vám sledovat spíše informace z resortu školství.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1984 (7. 11. 2023)
Dobrý den, jmenuji se xyxyxy (promazáno) a je mi 22let. Chtěl bych poradit. Už pár let mám určitý problém s mluvou, ale je to hrozně individuální.. Někdy je to špatné, někdy o dost lepší. Jde o to že mi dělají problém určité souhlásky (K,T,D,P) občas i jiné, ale tyhle nejvíce. Znělo by to asi jednoduše na vyřešení ale problém příchází ted. Když jsem sám je to uplné v pohodě, vyslovím všechno. U něčeho se třeba zadrhnu ale řeknu to jednou správně a pak už to jde.
Odpověď: Dobrý den, milý xyxyxy, děkujeme Vám za důvěru. Vaše obtíže s mluvou se netýkají výslovnosti hlásek, ale zřejmě se jedná o zadrhávání (tj. balbuties). Poruchám plynulosti řeči se věnují kliničtí logopedi, ve spolupráci třeba i s dalšími odborníky. Pokud jste odhodlán na sobě systematicky pracovat, doporučuji Vám poprosit o žádanku na logopedickou péči u Vašeho praktického lékaře (či u jiného, nejspíše u foniatra, ORL, neurologa), a objednat se na klin. logopedii. V Adresáři pracovišť na webu AKL si můžete vyhledat pracoviště ve Vašem regionu. Držím pěsti!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1982 (1. 11. 2023)
Dobrý den, dcerka 4,5 roku, špatně vyslovuje R a Ř. Od 4 let s ní chodíme na logopedii. Ve školce začala od září chodit jednou týdně na angličtinu. Teď jsme logopedku změnily a nová paní logopedka nám doporučila angličtinu nenavštěvovat, kvůli špatné výslovnosti. Je to opravdu nutné? Moc děkuji
Odpověď: Dobrý den, lituji, ale to Vám na dálku opravdu neporadím. Může to být velice individuální, musela bych dívenku vidět. Je docela možné, že Vaše paní logopedka vidí u dcerky širší potíže než jen výslovnost rř. Záleží také na tom, jakým způsobem dítě ty vadné vibranty vyslovuje - zda je vynechává, či třeba užívá hrdelní vibraci atd. Obecně platnou odpověď v tomto případě nelze dát...
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1981 (30. 10. 2023)
Dobrý den,

dcera (5 let) v předškolním věku. Ráda bych s dcerou zavítala k Vám, aby se na ní podíval odborník a řekl nám zda je potřeba pracovat na výslovnosti. Aby vše bylo v pořádku s nástupem na ZŠ.

Děkuji, Sojková
Odpověď: Dobrý den, děkuji Vám za důvěru, ale bude více vhodné se obrátit na odborníka v místě Vašeho bydliště. Posoudit výslovnost a i hlubší jazykové procesy není pro klinického logopeda nic složitého, zvládne to určitě každý. Všichni kliničtí logopedi procházejí dlouhým postgraduálním vzděláváním, všichni se zaučují mnoho týdnů na stážích u zkušenějších kolegů a kolegyň. Já osobně klienty k péči nenabírám přes online poradnu, přijde mi to neetické. Pokud Vy sami slyšíte, že výslovnost není zcela v normě, nečekejte na posvěcení odborníkem , vyžádejte si žádanku na logopedickou péči u pediatra a rovnou se někam objednejte. Přeji Vám, ať dcerka dobře prospívá!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1980 (24. 10. 2023)
Dobrý den ,
je možné dohledat terapeuta logopedie, který používá VitalStim terapii? V oblasti Kladensko nebo Praha.
Syn (19let) trpí dysfagií po léčbě mozkového nádoru.
Děkuji, Procházková J.
Odpověď: Dobrý den, bohužel není nám známo, kdo v oblasti Prahy či Kladna užívá v terapii Vital Stim. Víme, že jej užívají tato pracoviště: Hamzova léčebna Luže-Košumberk, RÚ Kladruby, FN Brno Bohunice, Sanatoria Klimkovice, Jedličkův ústav Liberec. Je mi líto, že Vám nemohu dát jinou odpověď. Zda se situace nějak změnila, by mohla mít spíše povědomí ta pracoviště, kde se syn léčí.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1979 (24. 10. 2023)
Dobrý den, obrátila se na nás maminka (španělsky mluvící) a ptá se po lokopedovi, který by se mohl věnovat dítěti (španělsky mluvící). Můžete mi prosím napsat, na koho bych se mohla obrátit? Moc děkuji. Prokešová
Odpověď: Dobrý den, klinický logoped pracující na území ČR poskytuje péči primárně v českém jazyce, případně v jazycích které ovládá. Když nahlédnete do tabulky na našem webu, která je umístěna v části - Pro veřejnost - Adresář pracovišť- Adresář pracovišť poskytujících péči v jiném jazyce, tak zde pro španělský jazyk uvidíte dvě možnosti : kolegyně M. Voldřichová, J. Schaeferová, obě pracují v Praze.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1978 (17. 10. 2023)
Dobrý den, je mi 28 let a neumím pořádně vyslovit Ř, není to řekl bych úplně hrozné ale není to čisté ale spíše zastřené. S R nemám žádný problém.
Myslíte že je ještě možné Ř vypilovat?
Odpověď: Dobrý den, pokud umíte správné r a umíte i prodloužit vibraci na rrrrrr nebývá těžké vyvodit kvalitní ř. Je nutno začít jakoby od začátku, nikoli vylepšovat stávající zastřenou variantu. Obraťte se prosím na klinického logopeda, je nutná osobní konzultace. Přeji brzkou nápravu, snad se vše podaří!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1977 (11. 10. 2023)
Dobrý den, synovi bylo v únoru bylo 5 let. Mluvit začal pořádně až ve 3 letech. Trénujeme doma výslovnost hlásek L, Ď, Ť, Š, Č.
V současné době skoro všechny tyto hlásky řekne, když se soustředí. Neumí ještě úplně čistě Š. Hlásku R umí utvořit, ale v mluvě používá převážně hrdelní R.
Ř neumí a ještě jsme ho neřešili.
Když si dává pozor, mluví tedy kromě Š, R a Ř dobře, ale když si nedává pozor, je schopen špatně vyslovit i L. V soukromí ho opravuji, vždy to pak vysloví dobře.
Mám ho objednat na logopedii?
Odpověď: Dobrý den, dle mého názoru by to bylo užitečné, při mnohočetně narušené výslovnosti lze najít i společný podklad těchto potíží a na ty se lze též zaměřit, aby se mozkové funkce více vyladily. Nejen kvůli vadě řeči, ale kvůli budoucímu celkovému “fungování v životě”. Navíc věřím, že dítěti pomůže i motivace a aktivizace zvenčí rodiny, nová inspirace k novým aktivitám. Užitečné bude i odborné komplexnější posouzení jazykových funkcí, nejen artikulace, protože dle Vašeho popisu se nejedná o prostou vadu výslovnosti. Dozvíte se např. jak je na tom Vaše dítě s analýzou a syntézou struktury slova a mnohé jiné. V každém případě ale velice oceňuji Vaši snahu a Vaše pokroky při domácím cvičení!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1976 (10. 10. 2023)
Dobry den, pracuji jak AP a nyni pracuji u holcicky z Ukrajiny, kde jiz pani z PPP potvrdila snizeny intelekt, ale pry by bylo nejlepsi ji nechat vysetrit jeste u logopeda v jejim materskem jazyce (ukrajinstina) kvuli podezreni na vyvojou dysfazii. A tak se chci zeptat, pozadat, zda mi neporadite, na koho se obratit s dotazem, kde sehnat v CR logopeda, jez by udelal vysetreni v ukrajinskem jazyce. Dekuji, s pozdravem Chuchlerova
Odpověď: Dobrý den, obrátila jsem se s dotazem i na kolegyně, ale možnost ukrajinského logopeda je pro nás t.č. iluzorní, mj. také proto, že péči v oboru klinické logopedie na území ČR může t.č. poskytovat ten, kdo dokonale ovládá český jazyk a spolu se žádostí o uznání VŠ diplomu složí předepsané srovnávací zkoušky odborné i jazykové. Pokud je u holčičky snížen intelekt, nejedná se možná o vývojovou dysfázii, ale o narušenou komunikační schopnost na podkladě mentální retardace. U vývojové dysfázie sice můžeme u dětí pozorovat tzv. nerovnoměrný výkon v různých oblastech, určité kognitivní deficity či druhotné změny např. v sociální, emoční oblasti i ve verbální složce myšlení, nejde ale o poruchu intelektu. S vyhodnocením řečových dovedností si může poradit i zkušený český klinický logoped, s cílenými dotazy na řečové výkony dítěte přes rodiče - požádá je například, aby sami dle jeho pokynů zhodnotili, zda dítě dělá gramatické chyby ve svém rodném jazyce atp. Slovník může vyšetřit s pomocí obrázků s tím, že nejdříve vyslechne, jak by pojmenovalo obrázek dítě a následně rodič, obdobně i u tvorby věty. Domnívám se ale, že pro Vaši praxi bude především důležité vytýčit si oblasti, ve kterých je třeba dívce pomoci, udělat tzv. pedagogickou diagnostiku kvalifikovaným VŠ pedagogem.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1975 (8. 10. 2023)
Dobrý den,

ráda bych si zakoupila k práci rotavibrátor, ale bohužel ho na internetu nemohu sehnat či vytvořit objednávku. Můžete mi poradit ? Měla bych zájem o tento typ: https://www.klinickalogopedie.cz/res/file/pomucky/dokumentace-r2005-9.pdf.
Odpověď: Dobrý den, doporučila bych se přímo obrátit s dotazem na výrobce nebo využít konzultaci s kolegyněmi, často se to řeší v interní diskusi. Vyvozovat hlásky je oprávněn klinický logoped, takže předpokládám, že máte odpovídající kvalifikaci a s kolegyněmi jste v kontaktu. Přeji Vám hodně zdaru.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1973 (29. 9. 2023)
Dobrý den. Do třech let můj syn nemluvil. Teď je mu 3,3 a začíná z prvnímy věty. Byli jsme u klín.logopeda a lepší rady než "artikulujete" a že máme nutit ho mluvit my jsme neslyšeli. Je to běžná doporučení anebo jsme se trefili na nekvalitních logopeda.? Manžel je čech, mluvime na syna jen český.
Slyšela jsem že existují "hry" cvičení na zapojení různých sensorických a mluvnich systému na "vyvolavani" řeči. Omlouvám se za mojí češtinu. Jsem cizinka.
Děkuji
Odpověď: Dobrý den, situace Vašeho syna je zcela jistě velmi zkomplikována tím, že jazykové podněty nejsou pro něj jednoznačné, jedno vyjádření slyší v různých variantách - ve správné i v nesprávné. Z tohoto pohledu lze pochopit obecné rady logopeda k rozvoji řeči - mluvit zřetelně a nabízet komunikační situace, případně i zajistit, aby dítě trávilo více času s lidmi, kteří češtinu ovládají dobře. Na druhou stranu je nutno zmínit, že nezbytným předpokladem k počátečnímu rozvoji řeči je mj. dostatečná úroveň kognitivních procesů - například zrakového, sluchového, prostorového vnímání a též různých motorických procesů. To můžete cvičit s pomocí nepřeberného množství her a pomůcek. Dobré je, když vás vede kvalifikovaný terapeut, protože vám pomůže vybrat cvičení, která jsou potřebná právě pro vaše dítě, případně vás nasměruje na další terapie a vyšetření.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1972 (29. 9. 2023)
Dobrý den. Synovi jsou 4 roky. Do školky začal chodit teď od 4 let. Vyslovuje hezky r i ř. Ale jinak se mi zdá, že pořádnou větu dohromady nedá. A když mluví o sobě tak říká např. mami já sem kakala. Místo kakal. Opakujeme mu to každý den. A větu někdy řekne celou pěkně. Ale většinou jen patla pomalu slova dohromady a špatně je i skloní. Kdyz mu bylo půl roku musel podstoupit v Motole operace.Byl v narkóze celkem 7x za půl roku. nemá třeba opožděný vývoj kvůli tomu.? Měla bych jít tedy k logopedovi?
Odpověď: Dobrý den, nikdo nedokáže přesně posoudit, kvůli čemu došlo k opoždění vývoje, ale víme, že je i mnoho dětí, které podstoupily operace a opoždění nemají. Důležité je zaměřit se na pomoc dítěti. Je třeba posoudit jeho celkový, nejen verbální, rozvoj u psychologa, začít terapii u klinického logopeda, vyloučit jiná onemocnění u neurologa, foniatra. Dnes existuje mnoho terapií a přístupů, které by mohly pomoci.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1971 (24. 9. 2023)
Dobrý den, prosím o radu. Syn (5 let) mluví na svůj věk velmi dobře - od 4 let říká Ř, mluví v souvětích, má širokou slovní zásobu. Poslední 2 týdny ale začíná šišlat - "šlape si na jazyk" při vyslovování S, C a Z. Prosím co bychom měli dělat, aby začal hlášky opět říkat správně? Myslíte, že bychom měli navštívit logopeda, aby se mu to neustálilo? Děkuji za Vaši radu a přeji pěkný den. S pozdravem Eva Frydrychovská
Odpověď: Dobrý den, v tomto případě na dálku neporadím, příčin může být více. Pokud syn dosud vyslovoval hlásky správně, může jít i o jednu z nejlehčích příčin, že je pod vlivem špatného mluvního vzoru. Obecně se mezizubní sykavky samy od sebe již neupravují, je tedy vhodné osobně zkonzultovat vše s logopedem a pokusit se najít příčinu, proč začalo docházet k vysunování jazyka, posoudit svalový tonus jazyka atd. a podle toho naplánovat - možná velmi jednoduchá - cvičení.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1970 (24. 9. 2023)
Dobrý den, chtěla bych zeptat, jestli má cenu jít v mém případě k logopedovi. Mám problém s hláskou R. Sice ho umím vyslovit, ale v běžné řeči ho nepoužívám. Předem děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, vždycky to má cenu, můžete se dozvědět příčinu, proč hlásku neužíváte. Může jít např. o artikulační neobratnost, nesprávný přízvuk a narušenou dynamiku slova či věty nebo “jen” o nezautomatizovanou hlásku. V posledním případě pak těžiště práce přechází na dospělého klienta - je nutno mechanicky zautomatizovat hlásku ve slovech, větách (při opakování, čtení) a třeba i v říkadlech či při hlasitém souvislém čtení textu. Teprve potom se nastartuje schopnost užívat hlásku ve spontánní řeči. Určitě nestačí jen si dát předsevzetí “budu se snažit a všude to R řeknu”. Etapa automatizace hlásky se nesmí podcenit ani u dětí ani u dospělých.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1969 (24. 9. 2023)
Dobrý den, máme 4 letou holčičku a začala hodně koktat. Během prázdnin se koktání projevovalo jen opakováním jedné slabiky. V září nastoupila do školky, 3 dopol. mají výuku v angličtině (na AJ chodila 2x týdně od 2 let a vyžaduje hrát si v AJ i doma). Opakování první slabiky se prohloubilo (5 a víc opakování). Nekoktá pořád. Zpívá plynule. Zatím má neurčitost levá/pravá - jí levou, maluje levou, kope do míče pravou, tancuje doleva. Řešíme, zda ještě chvíli počkat, a nebo to řešit raději už teď a navštívit odborníka? Děkujeme SB
Odpověď: Dobrý den, nečekejte a objednejte se ke klinickému logopedovi. Často se stává, že děti z podnětných rodin mají těch podnětů a stimulů až moc a nastane doba, kdy je třeba zvolnit, zatížení dítěte upravit a s pomocí logopeda rozvíjet návyky plynulé produkce a vnitřní sebejistotu, schopnost užívat si poklidnou atmosféru, nejen výkony. Je nutno též vyčkat na vyšší zralost nervové soustavy. Přeji Vám, ať se vše brzy upravi!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1968 (23. 9. 2023)
Dobrý den , moje dcera 5 let nemá přední horní zoubky, a pravděpodobně díky tomu neumí vysloví písmenko L . Jak to s ní nám procvičovat ? Děkuji
Odpověď: Dobrý den, mám pro Vás dobrou zprávu, role zoubků se někdy ve výslovnosti přeceňuje. Zjednodušeně sice v praxi užíváme “dáme jazyk za zoubky”, ale na osobní konzultaci se mimoděk přesvědčíte, že je to malinko jinak. Důležitým mezníkem pro vývoj hlásek LRŘ je vertikální pohyb jazyka. Jazyk se nejdříve opírá o horní dáseň či kousek za ní, a končí dole, opět za dásněmi. Tento vertikální pohyb je průpravou pro vyvození L a můžete jej zkusit natrénovat, pokud je hybnost jazyka jinými směry už vyvinuta.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1967 (20. 9. 2023)
Dobrý den synovi jsou 2.5 roku mluví táta, máma, teta, děda, babi, a jen si žvatlá, víc nemluví v únoru by měl nastoupit do školky, zatím chodí do dětské skupinky, mám to začít řešit?a poradíte mi kde začít děkuji Kateřina Kozáková
Odpověď: Dobrý den, pokud je vývoj v neřečové rovině úměrný věku a syn se s Vámi docela dobře domluví s pomocí gest, ukazování a zvučků, můžete mu dát ještě trochu času. U některých dětí se řeč skutečně více rozvíjí až kolem věku 3 let, zvláště pokud toto období spadá do jarních měsíců. Pokud ale pozorujete problémy i jinde než v řečové rovině (úroveň hry, chování, příjem jídla apod.) objednejte se ke klinickému logopedovi již dříve. Potřebujete k němu žádanku od lékaře, např. pediatra. Inspiraci pro podporu vývoje hledejte prosím v mnoha odpovědích níže - doma se můžete např. zaměřit na rozvoj obratnosti, rytmizování, sluchového a zrakového vnímání formou hry (poznávání zvuků, tvarů). Řeč se totiž více vyvíjí až při určité úrovni těchto schopností.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1966 (19. 9. 2023)
Otevřená pusa, nadměrné slintání
Dobrý den, prosím o radu. Syn 15 měsíců má od narození téměř nepřetržitě otevřenou pusu, také extrémně slintá (dříve jsem myslela, že zuby, teď se obávám, že spíše ta otevřená pusa). Řešila jsem s pediatričkou, odpálkovala mě s tím, že to nikdy u žádného dítěte neřešila. Jak to řešit? Moc děkuji.
Odpověď: Zdravím Vás, tento příznak - slintání - může mít více příčin, které na dálku neposoudím. Mohl by Vám pomoci klinický logoped, který ve své práci využívá prvky myofunkční terapie, orofaciální stimulace či terapie orální pozice. Pro Vaši hrubou představu, jde o soustavu terapeutických metod, které využívají např. masáže, protitlaky, pohyb, cvičení s pomůckami. Některé pomůcky si můžete prohlédnout v eshopu naší kolegyně www.logopediecervenkova.cz. Terapeuta si obecně můžete vyhledat v Adresáři pracovišť, ale o jeho volné kapacitě a specializaci se již musíte domluvit konkrétně s ním.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1965 (18. 9. 2023)
Zabývá se i tématikou nemocných hlasivek Pokud ano Mám na vás dotaz zatím nashledanou S přátelským pozdravem Zuzanka Kubíková
Odpověď: Léčením nemocných hlasivek se zabývá foniatr, příp. ORL lékař. Klinický logoped se zabývá prevencí poškození hlasu, léčbou a rozvojem mluvního hlasu.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1964 (15. 9. 2023)
Dobrý den, syn 2 roky nechce mluvit spontánně.Snažím se s ním co nejvíc trénovat,takže jedeme knížky, básničky, písničky.Je schopný zopakovat slovo,někdy vázne výslovnost. Dost často se stává,že nechce zopakovat třeba to samé zvířátko co bylo na předchozí stránce pokud mu to znova nezopakuji. Spojení slov mu taky dělá problém,např. Chci pití. Zajímavé je,že když zpíváme písničku tak je schopný za sebou pár slov zpívat.Chtěla bych se zeptat,zda mu mužů nabídnout ještě víc pomoci,nějak jinak s nim pracovat,každou radu beru. Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, pokud dítě nechce mluvit spontánně a spíše jen něco opakuje než funkčně komunikuje, je vhodné se již nyní obrátit na klinického logopeda, či psychologa, aby posoudil celkovou úroveň vývoje a komunikačních dovedností. Než se k němu dostanete, zaměřte se spíše na neřečové činnosti, společnou hru, vkládání do tvarů, rytmizaci s pohupováním na klíně. Nemluvící dítě moc nenutíme opakovat slova, spíše je lepší po něm opakovat jeho zvučky, aby vidělo, že mluvit má smysl, že jeho přirozené projevy někoho zajímají. Pokud máte pocit, že komunikace v neverbální rovině (např. gesta, mimika, hra beze slov, společné činnosti, oční kontakt) také vázne, s vyšetřením neotálejte, požádejte si o vyplnění dotazníku M-CHAT. Doporučuji též využít náměty ke stimulaci jazykového vývoje v batolecím věku, které zde v online poradně opakovaně zazněly v mnoha odpovědích níže.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1963 (14. 9. 2023)
Dobrý den, můj syn (2,5r) má od malička líný jazyk. Zhruba od 1,5 roku si s nim hraji, vyplazujeme ho na sebe denně, děláme čertika.. Jazyk ale nezvedne vůbec nahoru. Nedotkne se rtu ani zubu. I přesto že se vidí v zrcadle, kouká i na mě. Zapojily se i kamaradky s dětmi, vidí to i jinde ale jazýček mu tam nejde. Mám ještě vyčkat, nebo už zajít k odborníkovi? Popřípadě kam? Děkuji velmi za odpověď. Malá
Odpověď: Dobrý den, na dálku to nemohu odpovědně vyhodnotit. Jak čtu, Vaše dítě jazyk vyplazuje, má ho pohyblivý, jde možná "jen" o ten vertikální směr - nahoru/dolu. Pokud jste v nejistotě, není od věci kolem 3 let zkonzultovat vše s klinickým logopedem, zda by mělo smysl zahájit terapii motoriky a jakým způsobem. Ale na druhou stranu v praxi často pracuji s dětmi, kterým stačí v případě lehkých poruch oromotoriky zahájit péči ve 4,5 letech a k rozvoji motoriky jazyka vertikálním směrem dozrají (samozřejmě za podpory cvičení) až kolem 5,5 - 6,5 roku bez jakýchkoli následků do budoucna. Vývoj motoriky je velmi individuální.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1962 (12. 9. 2023)
Dobrý den,
dcera, 7 let, žije v bilingválním prostředí. Jako primární jazyk si vybrala angličtinu, kterou hovoří jako rodilý mluvčí. Česky se domluví, ovšem chybí jí slovní zásoba, špatně skloňuje, časuje atd. Docházíme na logopedii, kde nám nenaznačili, že by mohla trpět dysfazií.
Má další potíže a začala na doporučení PPP chodit na terapie. Dnes nám psycholožka naznačila, že se možná jedná o vývojovou dysfazii. Chci se zeptat, zda je možné, kdyz anglicky plynule mluví, aby se dysfazie rozvinula jen u češtiny. Děkuji.
Monika Yang
Odpověď: Vývojová dysfázie je odrazem stavu mozkových (kognitivních) funkcí. Pokud se jedná o lehčí stupně potíží, je možné, že se potíže více manifestují v českém jazyce, který je jazykem ohebným, tzn. má skloňování a časování, bohaté tvarosloví a více diferencovanou výslovnost než jazyk anglický. Samozřejmě, že ke zpomalenému zvládání jazyka může přispět i to, že je to pro dceru druhý jazyk, ale jen kvůli sociálním vlivům dysfázie nevzniká. Obecně bych se v tomto případě zajímala u psychologa, jak dceři vychází v testech výkony v neverbálních a verbálních položkách. Pokud se neverbální (logické, optické) úkoly daří podstatně lépe než položky verbální (tj. třeba slovní úkoly), může to ukazovat na vývojovou dysfázii. Výběr testu a vyhodnocení je zcela v kompetenci psychologa. Co můžete ovlivnit Vy? Pracovat trpělivě pod vedením klinického logopeda na rozvoji pojmů a gramatiky, zrakového, sluchového vnímání, paměti, praxe aj. Dobrý odborník Vám vybere cíleně to, co potřebuje Vaše dítě.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1959 (6. 9. 2023)
Dcerka ve 2,5 letech začala koktat, trvalo to 4 měsíce a poté přestalo. Nyní má 3,5 let a situace se opakuje, koktání trvá již 3 měsíce. Některé dny není schopna dopovědět větu. Jiné dny si toho člověk téměř nevšimne. Jak situaci řešit? Jenom dodávám, že mám 3 děti a dcerka je prostřední. Setkala jsem se s názorem, že je to častý jev právě u prostředních dětí, způsobený nedostatečnou pozorností ze strany matky. Co si o tom myslíte? Děkuji
Odpověď: Dobrý den, syndrom prostředního dítěte jistě existuje, ale vysvětlovat jím jakékoli poruchy plynulosti řeči rozhodně nedoporučuji! Pokud se dítě potýká s poruchami plynulosti řeči, vždy jej to nějak zatěžuje i v psychické rovině. Vše se ještě může násobit, pokud dítko někde zaslechne, že se jen snaží na sebe upoutat pozornost nebo že se málo snaží atp. Proto situaci nepodceňujte a zkonzultujte vše u klinického logopeda, který by Vám měl doporučit konkrétní strategie vhodné pro Vaše dítě i celou Vaši rodinu. Pročtěte si prosím i dřívější odpovědi na našem webu, najdete tam i další tipy, jak k nastalé situaci a k poruchám plynulosti přistupovat.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1956 (24. 8. 2023)
Dobrý den.
Mám syna v dubnu mu byly 2 roky a vůbec nechce mluvit a ani dělat papa nebo aspoň odpovídat ano ne.
Neříká ani máma táta prostě nic.
Můžete mi poradit jak to řešit nebo kam s ním zajít?
Pan doktor mi řekl že některé děti začnou mluvit později ,ale že neříká vůbec nic mi dělá starost.
Děkuji
Odpověď: Dobrý den, pokud se syn neprojevuje v řečové oblasti vůbec nijak, je třeba posoudit komunikaci, chování, způsob hry a vůbec celkový vývoj v neřečové rovině, zda odpovídá jeho věku. Objednejte se na vyšetření nejlépe u klin. psychologa či klin. logopeda. K nim je nutná žádanka od lékaře, pokud byste ji z nějakého zvláštního důvodu nezískali, objednejte se na vyšetření u dětského neurologa nebo psychiatra nebo ve školské či soukromé psychologické poradně. Je též nutno vyloučit vadu sluchu u foniatra či na ORL. Prostě je nutno někde začít, pak už vás odborníci nasměrují dále.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1955 (17. 8. 2023)
Dobrý den, jsem profesionální zpěvák a stomatochirurgem mi byla doporučena plastická operace podjazykové uzdičky včetně svalstva. Přemýšlím jaký to může mít dopad na zpěv a zda to nemůže mít nějaké negativní následky. Ty svaly tam přeci jen k něčemu jsou.
Odpověď: Dobrý den, není mi znám důvod a rozsah doporučované operace, což může být zcela zásadní pro odpověď. Obecně svaly v operované oblasti mohou mít vliv na hybnost jazyka, tvar ústní rezonanční dutiny, artikulaci, polykání. Jako méně pravděpodobné vidím, že by operace mohla mít dopad na postavení a práci hlasivek. Pokud ale jste v nejistotě, obraťte se prosím osobně na foniatra, který je kvalifikovaným odborníkem v péči o mluvní i zpěvní hlas. Za nás logopedy Vám snad mohu dodat trochu optimismu předpokladem, že jde o zákrok na měkkých tkáních a tam lze - při systematické důslednosti - drobná omezení a zatuhlosti velmi dobře rozcvičovat.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1954 (16. 8. 2023)
Dobrý den, měl bych dotaz týkajícího se změnou mluvy v průběhu dne. Jsou situace, kdy mi mluva nedělá absolutní problém a pak situace, kdy skládám hůře slova, resp je hledám, zadrhávám se, zhoršena artikulace. Dobu zhoršení si uvědomuju, ale nejsem úplně schopen jí ovlivnit. V době zhoršení se začnu více pozorovat a rozptylovat se, naopak v době, kdy mi mluva nedělá problém jsem v podstatě jiný člověk. Dost mne tato záležitost tíží, můj dotaz tedy je, setkala jste se již v minulosti s tímto jevem? Děkuji. Michal, 29.
Odpověď: Dobrý den, ano, setkala. Je hodně dospělých lidí, u kterých se - i po vyloučení organické příčiny - setkáváme s kolísáním plynulosti či obtížnosti mluvy a se zvýrazněním různých jejich obtíží v případě, že se na svůj projev zaměří a snaží se kontrolovat. Může se jednat o balbuties. Dobrou zprávou je, že se můžete pokusit v každém věku s tím něco udělat a pracovat na zmírnění svých obtíží. Doporučuji Vám osobní konzultaci s klinickým logopedem, který s Vámi Vaši situaci rozebere a navrhne další postup řešení. První malý krůček ke zlepšení jste možná učinil, když jste si i Vy sám uvědomil podíl psychiky a zvýšené sebekontroly. Čím více se člověk snaží o bezchybný projev, tím je to těžší, proto si přejeme, abyste se časem dostal do stádia "nebojím se chyby a mluvím pořád dál".
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1952 (25. 7. 2023)
Dobrý den,
mám dceru 6 let s autismem . Dostala jsem poukaz k logopedovi a zároveň mi řekla doporučila Vaší ordinaci v Třebíči.
Měli byste místo ji příjmout? Děkuji Šmudlová
Odpověď: Dobrý den, zřejmě se jedná o nějaký omyl, já nemám ordinaci v Třebíči. Pokud ale myslíte obecně logopedická pracoviště v tomto regionu, prosím najděte si v Adresáři pracovištˇ na našem webu (v sekci Pro veřejnost) kontakty na ně. S dětmi s PAS se obecně doporučuje pracovat co nejdříve, jejich mozek je nutno stimulovat specifickými postupy již v raném věku, pokud jste toto období z určitých důvodů promeškali, bude možná užitečné kontaktovat Centrum terapie autismu v Praze a domluvit se na případné spolupráci s nimi.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1951 (23. 7. 2023)
Dobrý den, berete pacienty ještě, prosím? Mám neteř, která chodí do Roudnice do školy a hůř mluví. Je jí 12 let. Kolik Vaše terapie stojí?

S pozdravem Eva Konečková
Odpověď: Dobrý den paní Konečková,
každý klinický logoped průběžně vyřazuje a nabírá klienty, ovšem každý v různém tempu. Je vhodné si vytipovat v Adresáři pracovišť klinické logopedie (hledejte na webu v modré liště “Pro veřejnost”) pracoviště u vás v regionu a zkusit se domluvit přímo tam. Já osobně klienty přes online poradnu - která reprezentuje celou AKL ČR, nikoli mou osobu - nenabírám, přijde mi to neetické. Obecně je péče klinického logopeda hrazena ze zdravotního pojištění. Pokud byste byli požádáni o přímou platbu, ověřte si, zda se skutečně jedná o klinického logopeda s atestací na IPVZ pod MZ ČR. Jsou kolegové s atestací, kteří nemají smlouvy s pojišťovnami, ti jsou oprávněni pracovat na přímou úhradu, ceníky mívají vyvěšené na svých webovkách. Ostatní podnikavci v logopedii (byť mají VŠ v oboru spec. ped., logopedie a pod. a svou činnost případně nazývají i opisy (hrátky s koťátky, tety mluvky, předškolní vzdělávání), porušují platnou legislativu. V zájmu ochrany pacientů není povoleno podnikat v oboru logopedie dle Živnostenského zákona = "na živnostenský list". Logoped musí mít registraci zdravotnického zařízení na KÚ a splnit pro to spoustu kvalifikačních aj. požadavků.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1950 (21. 7. 2023)
Dobrý den, dcera (březen 2016) ještě stále neumí R a Ř, na logopedii chodíme, umí drnčit z DR a TR, ostatní je R tvořené krkem. Cvičíme každý den. Máte pro nás nějakou radu? Už jsme obě zoufalé :/ Děkuji vám!
Odpověď: Dobrý den, neznám konkrétní postupy jak cvičíte, metod je více. Ze zkušenosti víme, že děti, které užívají hrdelní vibraci většinou nejsou schopny při nácviku přímo přejít na vibraci hrotu (kromě trrr drrr), protože jim to splývá. Je pro ně často vhodnější např. nácvik přes substituční D. To ale neznamená, že stačí říkat jakékoli D místo R a je vyhráno. Substituční úder je specifický úder, musí být lehký, horní a při dostatečně rozvinuté obratnosti jazyka. Na dálku nemohu posoudit kvalitu provádění cvičení a poradit třeba jiné metody. Pokud ale dlouhodobě cvičíte každý den (několik měsíců - roků?) a výsledky se nedostavují, někde je chyba. Doporučuji zkusit osobně zkonzultovat ještě s jiným klinickým logopedem. Nebo mi případně zkuste napsat na email xxx@xxx ať mi můžete více osvětlit Vaše dosavadní pokusy o nápravu.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1949 (10. 7. 2023)
Dobrý den,
synovi jsou 2 roky a 8 měsíců. Mluví na svůj věk velmi dobře, ale o sobě stale mluví ve 2.osobě, tj. označuje se "ty". Mě naopak označuje "já". Řekne tedy "Ty mě pomůžeš" místo "Já ti pomůžu." Tvoří věty, jako bych je říkala já.
Je mi jasné, že v jeho věku hodně dětí nemluví správně. Zaráží mě ale kontrast mezi už dlouho rozvinutou řečí (ve větách mluvi cca od 20 měs.) a tím, jak stále vůbec nechápe 1.osobu.
Myslíte, že je toto případ pro logopeda?
Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, užití slůvka “já” odráží úroveň psychického vývoje dítěte. Pokud nejsou žádné jiné nápadnosti ve vývoji (v chování, hře, návycích, vnímání, motorice aj.) můžete ještě zvážit, zda nejde o vliv rodinné situace, kdy jste s dítětem převážně jen Vy sama. Určitě bude vhodné dítěti zprostředkovávat interakce, kdy dítě má možnost vnímat komunikaci jiných dvou lidí a samo je nezapojeno - např. dialog mámy a táty: “(Táto,) TY máš klíče?” “Ano, tady, JÁ mám klíče” a ještě k tomu možno: “Jé, TÁTA má klíče”. Při komunikaci s dítětem je možno zkusit podporovat “opis přes 3. osobu” = “KUBA má hrnek” místo nepřehledného vysvětlování typu “TY máš hrnek, ale JÁ nemám hrnek”. Opis přes 3. osobu (kdy dítě mluví o sobě ve 3. os.: “Kubík nechce spinkat”) je sice vývojově mladší dovednost, ale může pomoci dítěti zorientovat se v situaci a vyčkat v pohodě, až prostě psychicky dozraje k užívání slůvka “já”. Také pokud budete i Vy o sobě užívat formulace typu “máma má kávu” a následně “já mám kávu” bude to pro dítě přehlednější. Pokud by se Vám v budoucnu cokoli nezdálo v psychickém a mentálním vývoji, bude vhodné kontaktovat psychologa a případně i logopeda, ale zatím z tohoto mírného zpoždění (jiné ve Vaší otázce neuvádíte) nedovedu na dálku více vyvodit.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1948 (29. 6. 2023)
Dobrý den,
dceři, pět let, byly ze závažných zdravotních důvodů vytrhnuty všechny zuby. Nyní jí vyrostly tři přední, dolní zuby. Je nějaká možnost jak jí podpořit v výslovnosti? Samozřejmě se jí zhoršila výslovnost a mám obavy, aby nedošlo k nesprávnému návyku.
Děkuji za odpověď Lenka H.
Odpověď: Dobrý den, neznám celkový kontext - zdravotní stav vaší dcery, tak mohu jen obecně doporučit průběžné cvičení artikulační motoriky - podporovat a rozvíjet hybnost jazyka, rtů, tváří v přirozeném fyziologickém rozsahu a třeba jednoduchá dechová cvičení - foukat slánkou do vody, využít bublifuk. Možná by klinický logoped dokázal při osobní konzultaci poradit více konkrétních činností a cílů - zaměřit se na stabilizaci čelisti, rozvoj žvýkacích svalů, hybnost čelistního kloubu, ale to nemohu na dálku posoudit. Případně můžete situaci zkonzultovat i se stomatologem, zda by doporučil nějaké dočasné náhrady zubních řad.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1947 (24. 6. 2023)
Dobrý den, dceři bude letos v srpnu 3 roky. Celou dobu na svůj věk mluvila velmi dobře, krasne mi popsala vše celou větou , když si hraje s plysaky tak za ne mluví příběhy atp. Posledních 14 dnů, začala koktat nebo se spis zadrhavat a velmi silně. Když chce něco říct tak je to E e e e e Eminka byla s babičku , nebo O o o o o .. oak se nadechne a dá si pauzu a poté zase O o o o obula sama boty, mamko podívej. E e e e milka sama.
Mám vyhledat rychle logopeda ?
Odpověď: Dobrý den, podle Vašeho popisu může jít o vývojovou neplynulost. Prostě už je toho na ten dětský mozeček moc. Tak jak má dítě "nárok" na poruchy výslovnosti, tak má i "nárok" na poruchy plynulosti, protože přepojování z jedné činnosti na druhou, z jedné slabiky na druhou či ze slova na slovo, je velmi náročné pro určité oblasti mozku a ty v současné době asi už nestíhají vysoké nároky (souvislé věty a vyprávění) a potřebují čas, aby dozrály. Pokud vše proberete s klinickým logopedem, určitě to přispěje k lepšímu náhledu na celou záležitost a k Vašemu vnitřnímu uklidnění, které se pak podvědomě přenese na dítě. Léčbou je kromě nenásilného psychického zklidnění též trénink řečových dovedností - trénink sloves, nenásilné tvorby věty (uvedu jeden příklad z mnoha: opakování u obrázku: rodič: "Pejsek skáče?" dítě: "Pejsek skáče."), rytmizace říkadel aj. Odborník v ambulanci klinické logopedie poradí i další, třeba i úplně jiné konkrétní postupy, dle jeho osobního zvážení a dle konkrétní situace. Důležitá je pak i "práce" s celou širokou rodinou - aby dítě neopravovali nebo (byť v dobré víře) nevhodně nechválili "vidíš, teď vůbec nekoktáš, teď jsi to řekl správně". Stará dobrá poučka praví, že u 9 dětí z 10 odejde vývojová neplynulost téměř sama, pokud dítě nezneurotizujeme svým přístupem.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1946 (22. 6. 2023)
Dobr deň, chcela som sa opýtať na radu, ak by ste mali chvíľočku. Vopred ďakujem ☺️ dcéra ma 9m a ešte nerobí baba, DaDa a podobne. Mala už obdobie (dva dni) že robila bababa, potom to prestalo (okolo 7m) potom to zas mala na pár dni okolo 8m a zas nič. Je to ešte v poriadku, alebo je vhodne niečo riesit už? Nerada by som zanedbala čokoľvek. Dcéra na zvuky reaguje, začala ukazovať (nie prstom, celou rukou zatiaľ), najprv na svetla, teraz už ukáže na okno, dvere, svetla. Veľa robi také to brrrrm.
Odpověď: Dobrý den,
je mi líto, ale z Vašeho popisu nemohu na dálku odpovědně cokoli usoudit. Zdvojování slabik se obvykle začíná objevovat mezi 7 - 9 měsícem, v současné době se ještě u vás nejedná o významné zpoždění. Pokud by se vám v budoucnu něco nezdálo, je třeba se osobně poradit s dětským lékařem ohledně celkového posouzení psychomotorického vývoje dítěte a případně pak provést adekvátní vyšetření dle zvážení lékaře, např. objektivní vyšetření sluchu či další specializovaná vyšetření. Přeji, ať se dcerka vyvíjí k vaší spokojenosti a myslím si, že s vaší všímavostí nic nezanedbáte.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1945 (19. 6. 2023)
Dobrý den, můj syn 2 roky 5 měsíců vůbec nemluví. Neříká ani základní slova jako máma táta. Nepoužívá ani žádné citoslovce. Když něco chce jen ukáže rukou a naříká. Pro sebe si povídá jakýmsi žvatláním. Když po něm ale něco chci, tak rozumí a udělá to. Má ještě čas nebo by bylo lepší s ním někam zajít? Děkuji za odpověd.
Odpověď: Dobrý den,
ve Vašem případě bych už raději doporučila vyhledat klinického logopeda. Třeba jen kvůli tomu, abyste zkonzultovali různé možnosti stimulace vývoje a dovedností dítěte. Třeba Vám klinický logoped předá pár nových tipů a nápadů, které by mohly pomoci v rozvoji komunikačních schopností syna a obohatí Vaše možnosti, jak spolu příjemně trávit čas a zároveň podporovat i celkový vývoj dítěte.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1944 (16. 6. 2023)
Dobrý den, synovi je 19měsíců, PMV v normě, ale nemá snahu komunikovat, raději nás někam vede a následně podle emocí dedukujeme co chce. Nechce opakovat, má starší sestru která mluví ve složitých souvětích, ale nevšímá si. Říká jen: pé (pes), bé (ovce) to je vše.
Může jít o poruchu řeči?
Odpověď: Dobrý den, Vaše dítě má 19 měsíců a zatím se dle Vašeho popisu vyvíjí dobře a nelze hovořit o “poruše řeči”. Ani bych nepoužila tvrzení, že “nechce komunikovat”. Vždyť ví co chce a snaží se to sdělit, dokonce i s použitím emocí. Komunikace je vždy komplexní proces, kam patří i gesta, mimika, neverbální či hlasové projevy atd. V některých případech pak časem konstatujeme opožděný vývoj řeči (kdy se řeč i jazykové dovednosti rozvinou třeba až kolem tří let a nadále se vše již vyvíjí bez větších potíží) nebo vývojovou dysfázii (kdy jsou patrné potíže ve vývoji slovní zásoby i tvorby vět aj). Na dálku ale nelze diagnostikovat, k odpovědnému posouzení je nutno vše zhodnotit při osobní konzultaci. Pokud se dítě projevuje v chování a při hře úměrně svému věku, stačí obvykle konzultace kolem 3 let, pokud ne, tak určitě dříve.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1943 (30. 5. 2023)
Dobrý den, syn (9r) vystrkuje jazyk z úst. Nevím, zda se jedná o zlozvyk a nebo funkční vadu. Vede to dlouhodobě k mnoha obtížím (jiné dýchání, předkus, podle mě i špatné kousání jídla) a v neposlední řadě to nehezky vypadá.
Obracím se na vás tedy s dotazem, jak to řešit, na koho se obrátit, lze využít nějaké pomůcky? Je to "jen" zlozvyk?

Předem děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den,
ve Vašem případě je nutné se obrátit na klinického logopeda, ten s Vámi zkonzultuje možnosti orofaciální terapie, jejímž cílem by mělo být posílení svalů týkajících se ústní dutiny a obličeje, úprava pozice jazyka a čelisti atd. V terapii lze využívat různé speciální pomůcky - například doporučuji prohlédnout si eshop www.logopediecervenkova.cz , který provozuje naše velmi erudovaná kolegyně.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1942 (19. 5. 2023)
Dobrý den, dcera 7 má vývojovou dysfázii. V péči logopeda od 2,5 let, od 5 let navštěvuje log. školku a v září nastupuje do log. školy. Pravidelně cvičíme jak log. , donedávna vojtovku a od tohoto roku DNS a neurovývojovku. Nedávno mi známá říkala o možnosti nějakých doplňků pro lepší dozrávání nervové soustavy. Ideální by asi bylo navštívit nějakého specialistu. Mohla by jste mi prosím poradit, zda existuje nějaké speciální pracoviště, které se zabývá právě VD? Existují nějaké krevní testy pro odhalení VD?
Odpověď: Dobrý den,
o pracovištích, které by se zabývaly výživovým poradenstvím a zároveň VD nevedeme žádnou evidenci. Diagnózu VD stanovuje klinický logoped s podporou klin. psychologa (pomůže vyloučit např. mentální postižení, autismus, psychiatrická onemocnění), neurologa (např. vyloučí či zaléčí jiné onemocnění nervové soustavy) a dalších odborníků. Na základě krevních testů nelze potvrdit diagnózu vývojové dysfázie, jsou zde jiná diagnostická kritéria. Kliničtí logopedi jsou kompetentní k diagnostice a terapii komunikačních potíží, ale nikoli k předepisování medikace či výživových doplňků. Je nám ale známo, že o toto téma - doplňky stravy - je ze strany rodičů veliký zájem a zároveň mezi nimi panuje přesvědčení o jejich prospěšnosti či nezbytnosti. Rodiče mezi sebou sdílejí tipy na mnoho dalších preparátů např. v rodičovských skupinách na FB. My nemáme v současné době k dispozici nestranné nezávislé studie, které by toto opravdu přesvědčivě prokazovaly. Jistě lze souhlasit s tím, že pro vývoj a fungování mozku jsou mj. potřeba aminokyseliny jako stavební látky bílkovin, samozřejmě sacharidy a v neposlední řadě tuky, obsahující např. omega 3. Je známo, že jich bývá v potravě nedostatek a je určitě vhodné pamatovat na jejich dodávání formou doplňků.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1940 (16. 5. 2023)
Dobrý den, syn (za měsíc mu bude 7let) začal cca před měsícem koktat, opakuje slabiky, prodlužuje slova. Podobný problém měl už mezi 3-4 rokem, kdy po cca roce to přešlo a vrátilo se to až teď. Je možné, že se jedná opět o fyziologickou koktavost? Věty za syna nedokončuji. Neopravuji. Jen mu říkám,ať je v klidu, že má dost času. Navštěvuje již 1.třídu, tak se bojím, jak to bude do budoucna. Děkuji
Odpověď: Dobrý den, pokud se problémy s plynulostí řeči vracejí, může to svědčit o tom, že dítě má křehkou nervovou soustavu. V tomto věku je dobré už nečekat a obrátit se na klinického logopeda, aby vás tímto obdobím provedl a dítě podpořil v návycích plynulé řeči i v jeho sebevědomí a psychosociálním zrání. Pro hodně dětí znamená nástup do první třídy velkou zátěž pro nervový systém, ten se už nestíhá pohotově přepojovat z jedné činnosti na druhou atp., může vzrůst i vnitřní psychické napětí. Vše se dá dobře řešit, ale lépe s podporou odborníka. Pokud mám něco poradit, vystříhejte se plytkých zlidovělých rad typu "dechová cvičení a cvičit mluvidla", tudy cesta nevede a raději se nechte systematicky vést v ambulanci. Pokud možno ani nedoporučujte, ať je syn v klidu, protože z toho syn vytuší, že má problém a vy ho na něj a na jeho řeč upozorňujete, a to není nejvhodnější.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1939 (11. 5. 2023)
Dobrý den, můj syn 5let, na diagnostikovanou velkou dysfazii. Bohužel nemáme možnost dojíždět do logopedické školky. Chtěla jsem se zeptat zda je možnost, že by ve své školce měl asistentu co má zaměření na logopedii? Je vůbec takhle možnost? Naše paní logopedka nás objednává jednou za měsíc protože má hodně dětí a nemůže ji brát častěji. Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, o asistenta můžete zkusit požádat v PPP či SPC, záleží hodně na celkovém rozvoji dítěte, na jeho schopnosti zařadit se do kolektivu třídy, nejen na jazykovém vývoji. Asistent pedagoga je přidělen do třídy, aby pomohl pedagogovi zvládat zvýšené nároky, které se objevily se zařazením dítěte vyžadujícího zvláštní péči. Neznamená to automaticky, že musí být nepřetržitě k dispozici tomu žákovi, kvůli kterému byl do třídy přidělen. Nabízí se - protože přání je často otcem myšlenky - že by s dítětem mohl pocvičit i "tu logopedii", tak jako poučený rodič, ale bohužel to bývá představa mylná. Rodič dítěte na sezení s klinickým logopedem dostává spoustu informací (nejen pokynů), jak s dítětem pracovat. Načerpá je pozorováním a odezíráním mimoděk, a tyto informace si často ani neuvědomuje a nebývá schopen je předat dále (v praxi máme už vše toto odzkoušeno, nutno taky dodat, že asistent pedagoga nemá systematické logopedické vzdělání). Podněty je třeba zařadit nejen do 10 minutového cvičení, ale především do běžného rodinného života, do každého všedního dne....
Možná vás to udiví, ale třeba i potěší, že sezení kvalifikovaného klinického logopeda jednou za měsíc jsou dostatečná. Odborník totiž neučí jen pár slabik, slov či vět, ale především by Vám měl poradit jak dlouhodobě rozvíjet dítě doma, aby se následně zlepšily jeho komunikační schopnosti. Dám příklad - když je třeba, aby se zlepšila obratnost, sluchová diferenciace, zrakové vnímání, je to úkol nejméně na pár týdnů a je zbytečné si jít za týden dva pro nová doporučení. Vím a dokážu pochopit, že přáním přetížených rodičů je, aby kromě nich cvičil s dítětem i někdo jiný, třeba pedagogové ve školce. Ale přiznejme si, toto se děje v zájmu dospělých, nikoli dítěte. V zájmu dítěte je, rozvíjet se celkově pod vedením kvalifikovaného klinického pracovníka, na podkladě klinických neurovývojových a neuropsychologických poznatků. Prostě to tak někdy je, že když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Kdo tíhne k pedagogickým povrchním nácvikům slov a vět, mívá tendenci objednávat dítě častěji, ale to nutně neznamená lepší péči...
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1938 (10. 5. 2023)
Dobry den,
mám dcerku 26 měsíců. Vůbec nám při mluvení nekouka na pusu. Čteme, je vidět ze rozumí ale nechce vůbec mluvit. Říká par slov.. ale pak když říkám ať kouká na pusu tak řekne třeba ahoj.. ale problém je ze opravdu kouká chvilku třeba na první slabiku a pak již ne. Nová slova nepřidává. Chci se zeptat na radu jak muzu pomoci dcerce se rozmluvit.
Odpověď: Dobrý den, Váš popis je příliš stručný na to, aby se dalo něco poradit na dálku. Navíc je to velmi ošemetné, radit bez osobního kontaktu. Budete se muset objednat na klin. logopedii, protože je nutno celkově posoudit stav vývoje Vašeho dítěte, nejen verbální ("slovní, řečovou") ale především neverbální ("mimořečovou") rovinu - stav motoriky, intelektu, vnímání, paměť apod. Obecné náměty k rozvoji dítěte do 3 let najdete v mnoha odpovědích níže. Ještě poradím, nezaměřujte se přímo na stimulaci řeči, nenuťte malé dítě opakovat slova, ale soustřeďte se spíše tzv. předřečová stádia vývoje - motoriku, obratnost, rytmiku, zrakové vnímání atd. a podporujte přirozenou komunikaci a dialog s využitím gest, mimiky.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1936 (2. 5. 2023)
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Dcerka 3roky, nešťastně upadla a byly ji vytržené horní jedničky. Může to mít vliv na mluvu? Může tímto začít nějaká logopedicka vada? Existuje nějaká prevence? Předem děkuji za odpověď. Renata Zogata
Odpověď: Dobrý den, neúplná zubní řada (chybějící zoubky) nemusí být zásadním problémem. Pro správnou výslovnost jsou více důležité svaly jazyka, rtů, tváří a jejich dobrá součinnost. Napřikad pro tvorbu sykavek c, s, z je důležitá správná pozice jazyka za dolními dásněmi nikoli “za zuby”, i když se to takto občas “lidově” popisuje - místo ne příliš vhodného “dej jazyk za dolní zuby” by bylo přesnější užít “opři jazyk za dolní dáseň”. Správně natonizovaný jazyk (na rozdíl od hypotonického, povoleného, ochablého jazyka) by se měl na správném místě udržet i bez zábrany ze zubů. Pokud byste ale pozorovali, že se jazyk posunuje mezi zuby, můžete vše zkonzultovat se stomatologem, který může nabídnout pomůcku k přemostění zubní řady. Též se můžete poradit s klinickým logopedem, zda a jak rozvíjet artikulační motoriku tak, aby měla adekvátní rozsah, sílu, napětí.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1935 (26. 4. 2023)
Dobrý den,
chtěla jsem se informativně zeptat. Synovi je 2,5 roku, nemluví, ale má svůj jazyk který nedává smysl. Napodobí 7 zvuků zvířat, auto, vlak, ale máma táta nevysloví i když už jsem to od něj slyšela, kroutí hlavou, že nevysloví co po něm chceme. Dlouhodobě nevidím žádné zlepšení a nerada bych něco podcenila. Měli by jsme navštívit logopeda? Předem mockrát děkuji za odpověď Škutová Barbora
Odpověď: Dobrý den paní Škutová, nemusí se jednat o nic závažného, ale vzhledem k vaší lehké nejistotě bych doporučila návštěvu klinického logopeda. Kdo ví, možná od něj načerpáte inspiraci jak různými způsoby nenásilně podporovat komunikaci. Možná vám nabídne svůj pohled na celkový rozvoj dítěte a doporučí další péči či občasné sledování vývoje dítěte, aby bylo možno včas podchytit případné odchylky a zahájit vhodnou intervenci. Někdy i malé, ale včasné usměrnění může hodně pomoci.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1934 (18. 4. 2023)
Dobrý den , měla bych dotaz .
Dceři byli teď v březnu 3 roky , mluví , ale málo a nechce u dětské moc opakovat co po ni chce . Když s ni mluvím doma tak opakuje co řeknu . Chtěla bych poradit jestli se dá ještě nějak zlepšit aby opakovala . Dětská doktorka nám napsala že má mírně opožděný vývoj řeči . Tak bych chtěla do září na tom zapracovat než půjde do školky . Moc děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, pokud dcera umí dobře opakovat když je s vámi, tak je jasné, že tato dovednost se jí daří a není třeba ulpívat na tom, že neopakuje slova v kontaktu s cizím člověkem. Pro rozvoj komunikace je třeba především rozvíjet porozumění pojmům a krátkým větám a také podporovat spontánní komunikaci všemi způsoby - gesty, kývnutím, mimikou, hlasem, pohybem, nejen slovy. Také je možno se věnovat neverbálním dovednostem, celkové i jemné motorice, rytmice, hmatu, sluchovému vnímaní - třeba určovat, odkud vychází různé zvuky či hádat poslepu dle zvuku o jaký předmět se jedná. Vhodné je i doprovázet běžné denní činnosti jednoduchým popisem toho, co právě děláte. Nabízet (k náslechu) nejen podstatná jména, ale i slovesa. Více bych na dceru asi nenaléhala, protože tlak vyvolává odpor a pouhým opakováním slov se řečové funkce příliš nerozvíjí. Další náměty na společné činnosti s malými dětmi v rodině můžete najít i v odpovědích níže. Přeji, ať si společný čas krásně užijete!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1933 (12. 4. 2023)
Dobry den
Poptavame logopeda v Praze .nevite kde berou rychle ?
Odpověď: Dobrý den, to nedokážu poradit. Navíc před koncem školního roku, po zápisech do 1. tř., se tlak na ambulance zvyšuje. Je nutno obvolat vytipované ambulance a nechat se třeba zapsat do pořadníků či zjistit, jak je nastaveno přijímání nových dětí. Můžete využít Adresář logopedických pracovišt” na tomto webu, kontaktní údaje si tam vkládají přímo jednotlivá pracoviště.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1931 (6. 4. 2023)
Jaká je náplň práce logopeda ve školství? V čem je ten rozdíl, klinický a školský logoped?
Odpověď: Speciální pedagog - logoped, čili pedagog se specializací na poruchy komunikace se nevěnuje přímo terapii komunikační poruchy, ale VÝUCE žáka se speciálními potřebami. Žák s potížemi typu - snížená vštípivost do paměti, kolísající pozornost, nedostatečná analýza a syntéza zvuků řeči, nepřesná artikulace (nemůže si třeba přesně přeříkat zadání úkolu), snížená slovní zásoba a cit pro gramatiku - obtížně zvládá nejen český jazyk, ale může mít potíže v mnoha jiných předmětech (slovní úlohy v matematice) a speciální pedagog - logoped mu to vše může ulehčit právě proto, že zná specifika komunikačních vad. Může vytvořit individuální plány, jak a co zvládat, vymyslet kompenzační mechanismy, podněcovat nové návyky a dovednosti žáka, podporovat uplatnění nových pojmů či hlásek v projevu žáka, mluvní pohotovost, chápat jeho frustraci a předcházet konfliktům ve třídě. V dnešní době je jejich potenciál ne vždy plně využíván, dokonce se namísto svého hlavního poslání někdy snaží vyvozovat a trénovat u dětí hlásky místo jejich daleko důležitějšího úkolu - vzdělávat dítě s narušenou schopností komunikace, usnadnit mu vzdělávací proces.

Ještě doplním - snaha zakotvit pojem "školský logoped" tuto situaci ještě více znepřehlední. Rodiče budou spoléhat na učitele, že pomohou s výstavbou hlásek, protože tak si laikové představují logopedii a nevyužijí plně potenciál pedagoga v zájmu svého dítěte. A přidám srovnání - tyflopéd (vzdělává zrakově postižené) se nesnaží vyléčit primární vadu, ale zprostředkovat žákovi vzdělání. Totéž surdopéd (vzdělává sluchově postižené), neléčí sluch, ale vzdělává žáky zas se zřetelem k jejich obtížím.

Klinický logoped se věnuje terapii narušené komunikační schopnosti, ta musí být nazírána komplexně, s přihlédnutím k celkovému stavu vývoje dítěte. Většina dnešních dětí NEMÁ VADU VÝSLOVNOSTI, ale širší problém ve vývoji jazyka (vývojovou poruchu jazyka či vývojovou dysfázii), kdy vázne slovník či gramatika a je vhodné celkově rozvinout různé MOZKOVÉ FUNKCE, NEJEN ŘEČ. Klinický logoped se podílí na diagnostice neurovývojových poruch (byť někdy drobných) a přispívá svým dílem k terapii, i když to někdy může pro laika vypadat, že "cvičí L, CSZ". Dobrý klinický logoped zároveň vysvětlí, proč to dělá. Jedna vadná hláska může mít mnoho různých příčin a je vhodné zaměřit se i na ně (malá pružnost v přepojování artikulačních pozic, nedostatečný cit v art. aparátu, nepřesné chápání významů slov, aj). U dětí s rozsáhlejším zdravotním problémem je narušená komunikace jen jedním z jejich problémů a o to více je nutno vše řešit propojeně, za spolupráce mnoha různých odborníků.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1930 (3. 4. 2023)
Dobrý den, syn 21m má už velice slušnou slovní zásobu a mluvil velmi krásně, cca 2 týdny zpět ke každému slovu přidává písmeno M…tedy pití je pitím, hačí je hačím, hajím atd. Je to normální vývoj řeči a hledá nebo je potřeba to řešit? Děkuji
Odpověď: Dobrý den, ve Vašem případě bych ještě vyčkala a neupínala bych k tomu pozornost, aby se vše zbytečně nefixovalo. Je též možno hravou formou ve vhodné chvíli “nenápadně” předvádět a posilovat různé varianty - jednou výrazně, melodicky proneseme “hajááá”, jindy v jiné situaci zase rytmicky a rychleji předvádíme: “ ha-já-me”…. Vše má svůj vývoj a čas. Dítěti je nutno ponechat, jak správně tušíte, i možnost dělat chyby a nepřesnosti, zkoumat je a analyzovat, nacházet správná řešení po praktickém vyzkoušení různých variant. Přeji Vám hodně hezkých chvil při pozorování vývojových posunů.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1929 (2. 4. 2023)
Dobrý den máme 4 letého syna, který říká jen ne, jo, pijo - pití, bonbon a nic více. Už jsme vyzkoušeli opravdu všechno a prostě ne a ne se rozmluvit, tak aby mu okolí rozumělo. Nehledě na to, že v květnu máme jít na zápis do školky a obáváme se toho, že ho ani nepřijmou jen z důvod, že neumí mluvit. Děkuji za odpověď Jiříčková Valentová
Odpověď: Dobrý den, pokud jste vyčerpali všechny domácké pokusy o rozvoj řeči, je na čase se obrátit na klinického logopeda, ten stav posoudí a možná kvůli komplexnímu pohledu doporučí zhodnocení vývoje dítěte i u jiných odborníků (neurologa, psychologa). Pokud pod pojmem "všechno" myslíte přímé pokusy o rozvoj ústní řeči, zbývá nám naděje, že neznáte různá speciální průpravná cvičení, která je možno a nutno dlouhodobě a systematicky s dítětem provádět, aby se vývoj řeči a i jiných souvisejících funkcí více povzbudil. Jako rodič nemusíte vědět vše, od toho tu jsou odborníci. Klinický logoped s vámi probere možnosti přiměřené stimulace motorického, zrakového a sluchového vnímání a třeba i mnoho dalšího, co pomůže v rozvoji Vašeho dítka. Pro zařazení do školky bude především důležité, zda zapojení do kolektivu neohrozí bezpečnost ostatních dětí, protože pedagogové musí stíhat věnovat se všem svěřeným dětem nejen ve třídě, ale i mimo budovu školky. V odůvodněných případech a po specializovaném vyšetření je možno požádat o přidělení asistenta pedagoga. Komunikovat lze ve školce i beze slov, a to s pomocí gest, mimiky, názorných kartiček. Je dobré dítě v tomto trénovat už před nástupem do školky. A kdo ví, možná tím přispějete i k rozmluvení. Věřím, že dřív či později to přijde.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1928 (1. 4. 2023)
Dobrý den, dcera Anička má problém s koktavostí asi od 5 let. ZAčali jsme chodit no logopedii kvůli r, ř, kde nám bylo doporučeno dělat dechové cvičení na to koktání, že se to spraví časem samo. Uběhl rok a půl, a žádné zlepšení není.
Mohl by jste mi prosím doporučit nějakého odborníka co se primárně zaměřuje na děti nebo někoho kdo by nám mohl opravdu pomoci. Dcera je v první třídě, psát umí a čte na prvňáka hezky.
Odpověď: Dobrý den, konkrétní jména vám doporučovat nebudu, ale nezoufejte, Vaši situaci jistě zvládnete. Zadejte si prosím do vyhledávače hesla "koktavost u dětí" a určitě se objeví jména odborníků, kteří se problémem více zabývají a mají výsledky v praxi. Váš požadavek "někoho, kdo by opravdu pomohl" je svým způsobem příliš svazující, žádný zdravotnický profesionál se k těmto slibům předem nezaváže. Ohledně doporučení “dělat dechová cvičení” - možná, že jste se ne zcela přesně s logopedem pochopili nebo se časem vytratily některé důležité podrobnosti přístupu k dětem s neplynulostí řeči. Každý klinický logoped absolvuje specializovaná školení, kde je problematika poruch plynulosti řeči podrobně rozebírána. Tak jak má malé dítě “nárok” na poruchy výslovnosti, tak má i "nárok" na poruchy plynulosti. “Lékem” je v tomto období především nenásilné, nenápadné ale systematické rozvíjení řečových dovedností - např. tvorba souvislých vět, sloves, řazení slabik za sebe, řazení slov do věty atd. Důležitým úkolem rodiče v tomto období je zamezit psychické traumatizaci, neznejistit dítě (ono totiž velice dobře podvědomě vnímá prožívání a strach rodičů), nekomentovat jeho potíže ani v rodině ani ve škole. Jakmile se přidávají psychické obtíže a napětí, situace se již více komplikuje. Citlivé, vnímavé děti, orientované na výkon, mají situaci obecně těžší. Děti rodičů, kteří mají rozvinuté analytické myšlení a nejsou tzv. lingvistické typy (mají např. ekonomické či technické vzdělání - odhaduji u Vás ze struktury a výstavby Vašeho dotazu), mohou s velkou pravděpodobností zdědit konfiguraci mozku po rodičích a mít v počátečních letech vývoje řeči lehounkou nevýhodu. Ale vše lze řešit a opravdu vyřešit. Čím dříve, tím lépe. Už neztrácejte čas.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1927 (31. 3. 2023)
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Synovi byly v listopadu 4 roky. Stále neumí vyslovit písmena s háčky jako ť, ď, ň, š, ž, č. Měl by začít navštěvovat logopeda? Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, pokud je dítě jinak ve všem šikovné, obvykle stačí začít u logopeda s průpravou Vámi vyjmenovaných hlásek ve věku 4,5 let. Váš syn je narozen v listopadu, takže i když začne v 5 letech, pořád mu na terapii zbývají téměř dva školní roky a to se mi jeví jako dostatečný časový prostor před zahájením školní docházky. Potíž bývá v tom, že rodiče si nemusí být vědomi všech potíží u dítěte. Některé mohou být důvodem právě pro dřívější začátek terapie. (Cílem klinické logopedie je nejen odstranění vadných hlásek, ale v ideálním případě i překonání mechanismů, které jsou podkladem - příčinou komunikačních potíží. Jsou to např. nezralé motorické, senzorické, optickoprostorové a mnohé jiné procesy probíhající v mozku. Vyladěné funkce mozku pak oceníte nejen při školní výuce, ale v celém budoucím životě).
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1926 (29. 3. 2023)
Dobrý den,
, mám 7.5 letá dvojčata. Obě majíDMO, Jejich řeč je
od počátku opožděná a pořád patlavá.Na rozvoji řeči stále pracujeme..
dotaz
holky mají od klinické logopedky diagnózu- jedna má diag. dysfázii smíšenou a druhá dysfázii senzorickou.
Teď ale má Nela nově diag. vývojovou dysartii, prý je to při
DMO přesnější. Už by v tom měly být obsaženo celkové narušení řeči
na neurovývojovém podkladě. Tak jsem se chtěla zeptat, zda může mít
dítě zároven vývojovou dysfázii a dysartii, nebo jen jednu z těchto poruch.
Marie
Odpověď: Dobrý den, dítě s DMO (dětskou mozkovou obrnou) má narušenou komunikační schopnost (NKS) na podkladě základního onemocnění - DMO. Je to komplexní problém a v odpovědi jej velice zjednoduším. Znamená to, že může mít potíže jednak s motorickou stránkou řeči, protože nemůže přesně provést řečové pohyby (potom mluvíme o vývojové dysartrii) nebo z důvodu poškození nervové soustavy může dojít k poškození vývoje obsahové stránky řeči (tehdy mluvíme o vývojové dysfázii). K ní může dojít ze dvou důvodů - 1/ kvůli omezené zkušenosti: např. když si dítě s DMO nemůže zaběhnout pod smrček pro zatoulaný míček, může to mít vliv na obtížnější osvojování pojmů “pichlavý, orosený, daleko, pod”. 2/ kvůli samotnému poškození nervové tkáně. Tyto struktury pak nefungují plnohodnotně a tudíž se v nich nemohou rozvíjet potřebná nervová spojení a zpracování či ukládání informace.
Když to shrnu: dítě s DMO může mít dysartrii nebo dysfazii nebo obě poruchy zároveň, záleží na stupni a charakteru poškození mozku.
Pokud jsou přítomny i hlubší intelektové potíže (nedaří se matematika, logický úsudek, chápání zákonitostí okolního světa), pak už není na místě uvažovat o vývojové dysfázii, ale o jiné NKS a to NKS na podkladě mentální retardace. Osobně považuji za nejvhodnější užívat u dětí s DMO formulaci “NKS na podkladě DMO”, následně si lze upřesňovat podíl dysartrických, dysfatických či mentálních potíží. Je to důležité pro přizpůsobení terapie každému jedinci podle jeho potřeb.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1925 (26. 3. 2023)
Dobrý den, dcera 2,5 roku. Aktuálně cca 50 "slov", když něco říká, je to srozumitelné. Pusu nezavře celý den, hrozně ráda nám "vypráví" vše co viděla, zažila ... ale je to jejím stylem. Například jsme šli domů, venku bylo mokro, jí upadl plyšák do silnice, který se ušpinil a ještě ho málem přejelo auto. Dcera to řekne: Já ťapi ťapi pá pá. Vau bum. Auto Vau bebí. Vau blé. ...... Tímto stylem využívá vše co umí, je tento styl vět ještě normální? Děkuji
Odpověď: Dobrý den, musím vám poblahopřát, vaše dcera má velmi dobré schopnosti vyprávění. V tomto věku je důležitější rozvoj obsahové stránky komunikace než formální přesnost výslovnosti. Lidsky mě to její sdělení úplně zahřálo u srdce, jak to krásně skládá. Lze se domnívat, že až jí více dozraje nervová soustava, speciálně oblasti, které zpracovávaji cit, hmat, kontrolu nad přesností artikulačních pohybů, bude i její výslovnost více přesnějši. Také si můžete všimnout, že v její vypovědí je jedno zřetelné “dospělácké” podstatné jméno, ale žádné “dospělácké” sloveso. V budoucnu tedy nezapomínejte nejen na rozvoj podstatných jmen, ale také sloves. V současnosti můžete nabízet hravou formou mnohočetné opakování slabik (balónky skáčou: baba, bebe, bobo, bubu) a takto upevňovat všechny ty souhlásky, které již má vyvozeny.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1924 (24. 3. 2023)
Mám dotaz může logoped ke kterému chodím s dítětem ale málo říct že je hloupé?
Odpověď: Dobrý den, obecně řečeno, logoped neříká o dítěti, že “je hloupé”. Ale vyslovit se k potenciálu dítěte jistě může, za použití profesionální terminologie, protože vrozené intelektové schopnosti též ovlivňují postup a výsledek terapie. Neznám ovšem kontext, ve kterém tato nemilá situace vznikla a o co konkrétně šlo, zda a čím byla vybičována atmosféra atd. a jaká přesně slovíčka byla použita… Důležité pro Vás a Vaše dítě nyní bude, čemu nadále udílet pozornost. Tomuto slovu, které jistě hluboce raní každého rodiče - a bude Vás tím pádem ještě dlouho trápit - a nebo raději věnujete pozornost rozvoji Vašeho dítěte? Jak píšete - chodíte málo. Zkuste z rozvoje Vašeho dítěte udělat prioritu. Věřte, že každá snaha se na dítěti projeví a že časem budete odměněna.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1923 (20. 3. 2023)
Dobrý den, ráda bych se zeptala, kolik je aktuálně v ČR logopedů? Děkuji. Martina V.
Odpověď: Dobrý den,
náš profesní spolek má asi 1100 členů, včetně těch, kteří momentálně pečují o malé dítě nebo jsou v důchodu a nejsou tudíž plně aktivní v praxi, tzn. v diagnostice a terapii narušené komunikační schopnosti (NKS) dětí i dospělých. Slovem “logoped” se ale zaštiťuje i mnoho jiných osob, které v minulosti například absolvovaly několikahodinový kurz nebo pracují jako speciální pedagogové - logopedové. Ti by na základě svého vzdělání o NKS měli dětem kvalifikovaně usnadňovat celý vzdělávací proces (třeba chápaní zadání ve slovních úlohách, zohlednění nízké koncentrace) a “šít jej přímo na míru” pro konkrétní dítě, nikoli prvoplánově “odstraňovat vady výslovnosti”, ať už v MŠ či ZŠ, protože i obyčejná vada výslovnosti vzniká následkem nějakého droboučkého “nedotažení” ve funkcích mozku či v poznávacích a sociálních procesech. Vždy je lepší zohlednit klinické podklady řečových potíží a podívat se na problém komplexněji. Počet těchto pedagogických pracovníků mi není znám.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1921 (2. 3. 2023)
Synovi bude 7, chodíme na logo 1x za 2 měsíce dele než rok. Neumi R, Ř(učí se jen 2 měsíce). Stále při R zavírá pusu, scvakne zuby, nevydrží mít jazyk opřený nahoře. Cvakne pusu takovou silou, že ji neudržím.prsty ani lžičkou. Už jsem zoufala, na logo dostanu vynadáno, že málo cvičím a víc nic. Může mít nějaký problém (fyzio či mentální)? Jak poznám, že se R Ř nikdy nenaučí? Děkuji
Odpověď: Dobrý den, nácvik r může váznout kvůli mnoha příčinám, k nejčastějším patří: oslabená artikulační motorika, špatný úder ddd na horní dásni, chybějící cit pro dynamiku řeči, nedostatečný intelekt a motivace, nepřesný a nepravidelný nácvik. Zkuste si to sami vyhodnotit, pokud máte podezření, že příčnou může být problém v mentálním vývoji, může to být důvodem k přehodnocení cílů terapie. Zeptejte se i logopeda, kde předpokládá největší problém. Pokud je to v nácviku, poproste o přesné předvedení, co máte zkoušet doma a hned si to sama zkuste, ať vás může logoped upozornit na chyby, které případně děláte. Vašemu popisu, že při R syn scvakne zuby, moc nerozumím - možná tedy, že neumí provést horni d? Pak je třeba rozcvičit motoriku jazyka a úder za horními zuby i bez vyslovování d, jen tzv. vyplivnutí tj. vyfouknutí vzduchu. Pokud se spolupráce s logopedem nedaří a vzájemně se nechápete, zkuste vyměnit terapeuta. Třeba vám to jiný vysvětlí jinak a nebo použije specializovanějši přístupy pro děti, které nejsou schopny vědomě kontrolovat pohyb a pozici artikulačního aparátu. Kliničtí logopedi mívají specializovaná školení pro terapii u dětí s motorickým zdravotním handicapem.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1920 (27. 2. 2023)
Dobry den, mame 4mesacne mimino, snazim sa na neho stale rozpravat, vsetko mu komentovat a podobne. Ked bude vacsi a zacne to viac vnimat, ako sa s nim rozpravat po gramatickej stranke? Mam napriklad o sebe hovorit: ‘Pozri Janko, maminka vesia pradlo.’ alebo ´Pozri Janko, vesiam pradlo’. Alebo iny priklad, mam synovi hovorit: ´Janko sedi’ alebo ‘Sedis’. Ide mi o to aby sa nenaucil nejake nespravne vzory, aby pochopil ze rozpravame v roznych osobach. Prosim nepiste mi, ze to prehanam :D Dakujem velmi pekne za odpoved!
Odpověď: Dobrý den,
je vhodné (v klidných situacích) doprovázet činnosti, které spolu procházíte 2- 3 slovnou větou ("maminka obleče mikinu, Mája papá jablíčko, tady máš lžičku, já tě vidím").. Ale jako všechno, nic se nemá přehánět. Pokud by někdo pořád přemýšlel, co a jak říci miminku, a zda něco neudělal špatně, svědčilo by to spíše o zvýšené úzkosti dotyčného a na miminko by se to napětí přenášelo. Než toto, tak radši věřme, že v kultivované rodině stačí normální milý kontakt s dítětem s přirozeným dialogem v klidném tempu. A pozor - v raných fázích vývoje řeči (první 3 roky) je důležité zábavně rozvíjet dítě především v neřečových oblastech - viz heslo "co nebylo ve smyslech, není v mysli", proto se zaměřujte spíše na rozvoj hmatu, zrakového a sluchového vnímáni. Jazyk se rozvíjí teprve na těchto stavebních kamenech, nikoli pouhým opakováním textů.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1918 (16. 2. 2023)
Dobrý den jak by měla paní logopédka připravit žákovi poznávání predmětů se zavázanýma očima na logopedii a co vše si má paní logopédka připravit na to poznávání predmětů se zavázanýma očima a má si paní logopédka jít pro žàka se šálou v ruce před tím než si ho odvede na to poznávání predmětů se zavázanýma očima?
Odpověď: Dobrý den, klinický logoped se věnuje klientům v ambulanci, nikoli žákům ve škole. Takže pravděpodobnost, že navštíví žáka ve škole a bude mít v ruce šálu, se blíží nule. Pokud se paní učitelka věnuje žákům natolik, že s nimi trénuje hmatové vnímání, může si vybrat jakékoli bezpečné předměty, které jsou žákovi známy z běžného života a i další aspekty této činnosti si jistě dovede naplánovat sama dle svého uvážení a úrovně žáků. Možností je mnoho.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1917 (16. 2. 2023)
Dobrý den, tatínek je rok po těžké CMP, výživa momentálně pouze Pegem a byl nám doporučen klinický logoped. Je možné sehnat logopeda, který dojíždí za pacienty? Tatínek je odkázaný na pomoc ostatních.
Děkuji
Odpověď: Dobrý den, v zásadě existuje možnost, že klinický logoped poskytuje péči i v domácím prostředí nebo dochází na konzilia k lůžku. Musí mít ale volnou časovou kapacitu k této činnosti a další podmínky. Záleží na konkrétních podmínkách v místě bydliště či hospitalizace pacienta. Musíte se domluvit přímo v místě, nejlépe s tím, kdo péči indikoval. Jednou z nejreálnějších možností je, že rodina se nechává instruovat, jak s pacientem dlouhodobě pracovat a po dosažení alespoň mírných pokroků následuje další konzultace s logopedem. Jako méně reálné se mi jeví, že za pacientem bude dlouhodobě třikrát týdně dojíždět logoped a povede terapii bez účasti rodiny. Ale přeji, ať se podaří vše zorganizovat co nejlépe pro pacienta a ať je mu to k užitku.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1916 (14. 2. 2023)
Dobrý den, mám dvojčata (holka,kluk). V září by měly nastoupit do školy. Syn má akorát problémy s řečí. Neumí totiž pořádně dýchat nosem a dle lékařů žádný zákrok nedoporučují. Mluví jako by měl pořád rýmu. S řečí se lepší, na logopedii chodíme. Myslíte, že je to důvod přemýšlet o odkladu školní docházky? Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, na dálku Vám nemohu odpovědět, protože netuším, jak moc je řeč u syna narušena, jak je narušeno jeho sluchové vnímání a jaké má jazykové nadání. Někdo dokáže kompenzovat (třeba intelektem) problémy s řečí více, jiný méně. Problémy s huhňavostí mohou způsobit, že člověk hůře rozlišuje znělé / neznělé hlásky nebo nosové / orální hlásky (m, n, / p, b). Často pak píše tak, jak si diktuje - když hlásku vyslovuje špatně, špatně to i napíše. Obecně ale platí, že jen kvůli řeči se odklad školní docházky dávat nemusí. Je nutno posoudit celkový rozvoj dítěte - i jeho zrakové, sluchové, prostorové vnímání, rozvoj motoriky, schopnost koncentrace, ztotožněnost s rolí žáka, emoční a sociální zralost. Toto vše je možno posoudit jen při osobní konzultaci - prosím zeptejte se na názor na Vaší logopedii a v pedagogicko psychologické poradně. Syn by měl absolvovat vyšetření tam, s cílem posouzení jeho celkových schopností k zaškolení. Zavolejte si do PPP k objednání, je to školská instituce, nemusíte mít žádanku lékaře.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1915 (13. 2. 2023)
Dobrý den, syn 23 měsíců mluví asi 10 slovíček (mama,baba,tata, kyti, díky...)+ hodně citoslovců. Ostatní slova vysloví vždy první nebo prostřední slabiku. Př. Panda řekne pouze Pa. Atd... ve slově kde se objevuje R velmi často ráčkuje. Př. u slova hrát řekne h a hrdelní r. Vím, že toto R je špatně a nevím jak se ho v tomto věku vyvarovat.
Syn měl poslední tři měsíce časté problémy se záněty uší, byl i často nedoslýchavý. Za poslední tři měsíce neudělal skoro žádný pokrok. Jak mám prosím postupovat u mého dítěte? Děkuji
Odpověď: Přeji pěkný den, stále platí, co často píšeme níže, bez osobní konzultace nelze zodpovědně udílet vysoce individualizované rady. Na základě své dlouholeté praxe si ale dovolím tvrdit, že snaha vyslovovat hrdelní rrr v tomto věku často svědčí o veliké náročnosti na výkon dítěte a dítě se prostě snaží ze všech sil vyhovět a zapojuje ty svaly, které už umí zapojit. Hrot jazyka to ještě není. Pokud už k tomu došlo, že dítě užívá hrdelní rrr, tak se pokuste, pokud je to možné, si této produkce nevšímat, (neodměňovat ji Vaším zájmem), a spíše zapojovat hry na uvědomění si hrotu jazýčka a jeho hybnosti - dotýkat se špičkou oblíbeného jídla na talířku, na dlani atp., vylizovat talířek, časem třeba zkoušet jakoby "z legrace" protitlaky na hrotu jazyka třeba Vaším palcem. V tomto věku je ale ještě příliš brzo na cílené rozvíjení artikulačních svalů a je lépe se soustředit na rozvíjení celkové motoriky, příjmu jídla (kousání na stoličkách, pití z kelímku), rozvoj slovní zásoby - ukazovat v prostoru požadované předměty ( i když se vám to zdá lehké a snadné), příjem a poznávání zvuků - otočit se při hře např. za chrastěním klíčů, za hračkou atp., rytmizování říkadel na klíně atp. A samozřejmě musíte s lékařem řešit zalehnutá ouška a stav sluchu.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1914 (8. 2. 2023)
Dobrý den,
poprosím o radu. Syn teď nedávno oslavil 2 roky. Pomalu se mu rozvazuje jazyk, ale skoro od všech slovíček říká jen 1.slabiku a ikdyz ho opravím, tak se nesnaží to slovíčko říct celé. Pár slovíček má co řekne celé (např. houba, balón...) , ale je jich opravdu málo, většinou používá jen první slabiku. Tak se chci s Vámi poradit jestli se jedná o normální vývoj?
Jen pro doplnění, ještě zvládá jednoduché spojení např. táto pop (tato pojď), mámo tam.
Předem mockrát děkuji za radu
S pozdravem
Tomaštíková Jitka
Odpověď: Dobrý den, může jít ještě o vývoj v rámci tzv. širší normy, kdy lehce opožděně dozrává schopnost v mozku programovat pořadí slabik a vůbec struktury slova či věty. Správnému vývoji můžete napomoci tím, že budete předvádět v mírně zpomaleném tempu vytleskávání celého slova, rytmizování říkadel či skládání slova z kostiček (jedna slabika se rovná jedna kostička), samozřejmě v hravé a podporující atmosféře - předvádět a nabízet "prostě jen tak". Synka neopravujte. Může ale být užitečné ve vhodné chvíli taktně předvést správné znění celého slova. Také se můžete zamyslet nad mluvním vzorem celé rodiny - zda nemluvíte doma příliš rychle a překotně. Pokud ano, zkuste za slova či věty vkládat pomlky, třeba 1 sec. dlouhé. Jestliže se ani za půl roku nedostaví zlepšení, zvažte osobní konzultaci u klinického logopeda. , Na dálku nelze více a přesněji poradit. Přeji, ať máte ze synka radost a užíváte si zatím aspoň mimoslovní komunikaci. Nezapomínejte, že lze komunikovat i gesty, mimikou, řečí těla. Pokud synek dokáže využít zatím tyto formy komunikace, je to příznivý signál...
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1912 (5. 2. 2023)
Dobrý den,

měla bych dotaz, jak 4 letou holčičku zbavit cumlaní palce, má to spojene s mazlicí hračkou a když se dívá třeba na pohádku, jde to případně řešit i nejak ambulantne??Moc děkuji za odpověď Kudrnáčová
Odpověď: Dobrý den,
ano, můžete využít konzultaci v ambulanci klinické logopedie u absolventů kurzů Terapie orální pozice, pravděpodobně vás po zhodnocení stavu navedou na rozvíjení kousání "vzadu" na stoličkách - za využití žvýkacích trubiček, grabberů, žvýkaček. Pomůcky si můžete blíže prohlédnout v e-shopu www.logopediecervenkova.cz - vřele doporučuji. Pokud mám odpovědět i šířeji, u některých dětí může jít i o výraz vnitřního napětí a o cestu, jak se uklidňují, potom by v určitých případech mohl současně pomoci i psycholog, pokud se podaří rozklíčovat třeba dynamiku vztahů a napětí uvnitř rodiny. Existuje též tzv. hořký lak, který má dítěti cucání palce znechutit. To však považujeme za nevhodnou variantu - neřešící příčinu, nenabízející nic pozitivního, jen frustraci.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1911 (19. 1. 2023)
Dobrý den, synovi bude 2,5 roku, nemluví, nepoužívá ani citoslovce. Řekl máma, táta, čičí, pěkně, ale jen párkrát, už skoro před rokem. Dost s ním otřáslo narození našeho druhého syna. Jak ho podpořit? Proč nepoužívá ani to, co už umí?
Dekuji
Odpověď: Dobrý den, proč Váš synek nepoužívá to, co už umí, může mít více příčin. Některé jsou závažné, jiné banální. To je možno posoudit pouze při osobní konzultaci. Poproste lékaře o žádanku a objednejte se ke klinickému logopedovi. V případě plných kapacit zkuste zatím kontaktovat případně i Ranou péči. Pokud syn trpí narozením mladšího sourozence, zkuste ho zapojit do péče o miminko - podat ubrousky, ručník atp., udělat z něj parťáka, aby se cítil být užitečnou součástí "vašeho týmu", nikoli soupeřem miminka. Když budete se synkem docházet někam na individuální (logopedickou aj.) péči, bude z toho - kromě jiného - odezírat Váš zájem o jeho osobu, bude si užívat vaše společné chvilky, vyhrazené jen pro něj (miminko samozřejmě musíte na tu dobu svěřit někomu jinému). Tento přidružený benefit na logopedických sezeních často pozorujeme, velmi přispívá k psychické pohodě starších sourozenců.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1910 (16. 1. 2023)
Dobrý den, je mi 18. let a stále neumím vyslovovat R. Máte nějaké rady na to jak se to naučit?
Odpověď: Dobrý den, kéž by to bylo tak jednoduché, že lze poradit na dálku a obecně! Situace každého člověka může být jiná. Je třeba při osobní konzultaci určit příčinu, proč se hláska R nedaří. Velice často bývá příčinou nedostatečná motorika jazyka, zvláště hrotu. Jazyk by měl být tak obratný, aby dokázal rychle a lehce ťukat za zuby na horní dáseň. Ústa by u toho měla být otevřená…. I ve vašem věku lze vadu výslovnosti překonat. Objednejte se ke klinickému logopedovi, který posoudí Vaše individuální potíže a poradí, jak dál. Hodně zdaru!
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1909 (13. 1. 2023)
č. 1908
Dobrý den paní doktorko,děkuji za odpověď. Táta byl před operací úplně normální a ještě navíc pracující důchodce,nikdo se s hlavou ani ničím zavaznym neléčil,pouze šel na endoprotézou kolena. V této fázi hledam klinického logopeda, na psychiatrii bohužel žádného nemají.krome ct mozku jiné vyšetření hlavy nedělali,jen zažívacího ústrojí a tam je vše v pořádku. Stravu neodmítá,infuze snáší. Jen je nedokáže spolknout.
Odpověď: Dobrý den, pokud neurolog potvrdil cévní mozkovou příhodu, měl by indikovat i vhodnou následnou rehabilitaci a reedukaci, tj. zapojení fyziotetapeuta, klin. logopeda případně i další odborníky. Ošetřující lékař může přizvat ke konzultaci u lůžka odborníky, které je třeba k zahájení rehabilitace či obnovy řečových funkcí a polykacího procesu. Ve vašem případě bych se pokusila poradit s klinickým logopedem v místě, zda s Psychiatrickou nemocnicí spolupracuje, zda a jak je péče o pacienty s dysfagií v regionu podchycena. Obecně pracují tzv. dysfagiologické týmy při neurologických odděleních fakultních nemocnic a poskytují péči pacientům hospitalizovaným i ambulantním, kteří přijížději do ambulance na konzultaci. Nenapsali jste důvod, proč je tatínek hospitalizován na psychiatrii, netuším tedy, zda by byl vhodný a možný okamžitý převoz jinam. Jednou z možností je i ambulantní forma péče v ambulanci klinické logopedie, pokud jsou potíže s polykáním jediným či dominantním problémem. Mohu vám poradit jen takto obecně. Konkrétní kliniku vám nemohu poradit, protože neznám konkrétní potíže vašeho tatinka.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1908 (12. 1. 2023)
Prosím,můj táta je po operaci kolene. A pravděpodobně v narkóze prodělal mrtvici a probudil se mimo a odmítá polykat stravu,je ve vážném stavu,pravděpodobně zanedbaná péče, nerehabilituje a vlastně nejí. Nevíme jak pomoc,když nemocnice stav zhoršuje. Hledáme logoped a na dysfagii nebo kliniku,kam bychom tátu převezli.je na psychiatrii v Havlíčkově Brodě,v místě bydliště.
Moc děkuji za odpověď,zoufalá rodina
Odpověď: Dobrý den, pokud pacient nemůže polykat stravu, bývá mu - třeba přechodně - zavedena sonda či dostává výživu v infuzích. Pokud je tatínek hospitalizovaný na psychiatrii, je pravděpodobně jeho stav komplikován ještě i jinými problémy než jen potížemi s polykáním. Je také možné, že stravu v důsledku snížených rozpoznávacích schopností odmítá přijímat a dokonce se brání infúzím atp. Nemohu a nechci na dálku soudit, o co u něj konkrétně jde. Z Vašeho popisu vnímám, že zatím víte jen to, že po narkóze došlo ke zhoršení psychického stavu tatínka a stav zatím nebyl neurologem vyhodnocen jako stav po cévní mozkové příhodě. Konziliář z neurologie či psychiatr si může vyžádat i konzultaci klinického logopeda u lůžka. Ten by v případě, že by se potvrdila dysfagie, mohl pomoci v zavedení adekvátní terapie (pro Vaši potěchu, po cévních příhodách pozorujeme často po terapii dobrou úpravu potíží). Nenapsali jste, zda je tatínek hospitalizován na psychiatrii poprvé a jen v důsledku pooperačních komplikací nebo má širší a starší potíže. To může mít zásadní vliv na to, kde může být tatínek přijat k hospitalizaci a zda by ho přijali na neurologické oddělení. Ve Vašem případě bych se nejprve snažila vykomunikovat s ošetřujícím lékařem 1/ zda má tatínek opravdu cévní příhodu, 2/ jak si lékař vysvětluje problémy s přijímáním potravy - odmítá stravu nebo má ochrnuté polykací svaly?
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1907 (12. 1. 2023)
Dobrý den, chtěla bych se optat. Mám 2 dceru budou ji teď v dubnu 2.roky a nechce moc mluvit. Jen říká, táta, občas máma, brmm, cici a svoji řeči mluví, jinak moc mluvit nechce. Chtěla bych se optat, zda ji nějak vic motivovat? Nebo zda je to normální, jinak vše ví co po ní chceme, rozumí všemu. Děkuji. Pinkasova
Odpověď: Dobrý den, pokud máte jinak celkově příznivý dojem z vývoje Vaší druhé dcery, můžete se zatím věnovat rytmizování říkadel na klíně (pohupování, kolíbání atp.), rozvoji celkové motoriky při zapojování všech čtyř končetin (např. napodobování chůze zvířátek), zapojování jednoduchých gest do komunikace, prozpěvování slabik s hláskami, které dítě již má vyvozeny (t - tedy: tata, toto, tete, tyty, tutu) - samozřejmě při hře například na trumpety. Dobré je též nepouštět TV a rádio na pozadí, nezahlcovat a nepřetěžovat výraznými zvukovými či zrakovými podněty, ale přiměřeně rozvíjet hmat, sluch, zrak při klidných hrách. Pokud byste měli i kolem třetího roku pochybnosti, může být užitečná osobní konzultace s klinickým logopedem, který vám může dát i konkrétnější rady.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1906 (11. 1. 2023)
Dobrý den,
muj syn tzv. ráčkuje /tvoří R v krku/ je mu 5 let. Trenujeme oromotoriku a sluchoví vnímání. Jde mmu to moc dobře. Vývoj celkový je v normě.
Zajímá mě zda má smysl v tomto věku cvičit substituční metodu R/D nebo počkat, až bude straší a vyzrálejší např. 8 let nebo 10 let.
Setkala jsem se s názorem a trendem v zahraničí, že s velarním R se substitucí se má počkat až do pozdějšího věku. To stejné s mezizubním CSZ. Co si o to myslíte?
Děkuji za Váš názor.
Odpověď: Dobrý den, pokud se již vyvinuto wellární R a mezizubní sykavky, nemá smysl oddalovat terapii. Nesprávné mechanismy se s věkem ještě více upevňují a navíc se ztrácí čas potřebný k fixování nových návyků. Neplatí zde, že starší dítě se vše naučí rychleji. Ani se u Vámi uvedených artikulačních vad nevyplácí doufat v příznivý spontánní vývoj, že "na to dítě přijde samo", protože tyto typy vad nejsou předstupněm motoricky správných variant, ale "odchýlením na slepou kolej". Dítě ve věku Vašeho syna, vyvíjející se celkově v normě, bývá již dostatečně zralé ke spolupráci. Obecně ještě doplním - v zahraničí i u nás je trendem nešířit v odborné rovině názory, ale tzv. "evidence based" terapie a postupy. Bylo by zajímavé zjistit, na čem je Vámi uvedený názor založen (zda jen na subjektivní zkušenosti jedince nebo jde o fakta podložená výzkumy a zdokumentovaná v odborné literatuře), a jaké důvody pro odkládání terapie u jinak zdravých dětí jsou uvedeny.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1905 (11. 1. 2023)
Dobrý den, dcera 18 měsíců ještě neumí efektivně kousat. Kousky zvládá dobře, ale vše si spíše rozžužlá a pak polkne. Krupky či dětské sušenky si ale krásně ukusuje na stolickach (které ještě nemá úplně venku z dásní tedy). Myslíte že je to již důvod navštívit logopedii? Jestli nemá ochable svaly či nějaký jiný problém? Ještě dodám, že ji kousky v jídle dlouho vadili a zvedal se jí žaludek až někdy zvracela, tak jsem si říkala že možná potřebuje jen vice času.
Děkuji za odpověď Komůrková
Odpověď: Dobrý den, pokud máte určité pochybnosti a nejistotu, tak osobní konzultace s klinickým logopedem Vám může přinést kromě rozboru situace a ponaučení též více klidu a jistoty. Dovednosti Vašeho dítěte nedovedeme na dálku zodpovědně zhodnotit, ale s určitostí víme, že každé dítě podvědomě vnímá vnitřní naladění maminky (a i celé rodiny) a že pochybnosti a psychické napětí mohou vývoj dítěte nenápadně zkomplikovat. Věřím, že při osobní konzultaci načerpáte mj. i naději a optimismus a vše se zdárně vyvine.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 1904 (8. 1. 2023)
Dobry den,
jiz jsem absolvovala petilete studium oboru ucitelstvi pro prvni stupen zs a specialni pedagogika(sz logopedie,etopedie,psychopedie).Je moznost nejakym zpusobem dostudovat surdopedii,abych mohla pozdeji pracovat jako klinicky logoped?Dekuji moc
Odpověď: Dobrý den, zkuste prosím zkonzultovat své možnosti na IPVZ Praha (Institut pro postgraduální vzděláváni ve zdravotnictví), v jehož kompetenci je zařazování absolventů VŠ do postgraduálního vzdělávání v oboru klinické logopedie, zjednodušeně řečeno do předatestační přípravy.
Vilma Mikešová Nahoru na začátek stránky